BÜLENT AYTÜRK

BÜLENT AYTÜRK

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

KURTULUŞ GÜNLERİ

A+A-

İçinde bulunduğumuz coğrafyada kendi sınırlarını canıyla, kanıyla çizmiş tek millet Türk Milleti’dir.
Mondros Ateşkes Antlaşması’nın 7. Maddesine dayanarak İzmir’den başlayarak Anadolu’yu işgal eden Yunan ordusunun geldiği gibi gittiği günlerdeyiz.
Bu topraklar öyle kolay vatan olmadı. Abartı değil her karış toprağı şehid kanıyla sulanmış ve öyle Türk Yurdu olmuştur.
M. Kemal Paşa önderliğinde Türk milletinin dillere destan kurtuluş mücadelesi sonunda Anadolu Türkiye olmuştur.
M. Kemal Paşa Anadolu’nun ikinci Alparslan’ıdır. M. Kemal, İstanbul’un ikinci Fatih’idir. M. Kemal Bursa’nın ikinci Orhan Gazi’sidir. M. Kemal, Edirne’nin ikinci Murad Hüdavendigar’ıdır.
Yunan orduları Bursa’yı işgal ettiğinde Yunan Komutanı Osman Bey’in türbesini tekmeleyip “Osman, kalk da, milletini kurtar.” diyerek kinini kusar.
Ve Bursa işgal edildiğinde TBMM kürsüsü üstüne siyah bir örtü örtülür. Ve böylece karalar bağlar, matem tutar.
Fark ettiniz mi? İstanbul, Bursa ve Edirne her üç ilimiz de işgale uğramış ve M. Kemal Paşa tarafından kurtarılmıştır.
Bir kez daha haykırıyorum. İstanbul’un, Bursa’nın, Edirne’nin Türk kalmasını ikinci Fatih M. Kemal ve arkadaşlarına borçluyuz.
Eğer bugün Bursa Ulu cami’den, İstanbul Süleymaniye’den, Sultan Ahmet’ten, Edirne Selimiye’den ezan sesleri yükseliyorsa, selalar okunuyorsa Cumalar kılınıyorsa M. Kemal Paşa ve arkadaşlarına borçluyuz.
Diyanet, ister hutbelerde ansın, ister anmasın Gazi Mustafa Kemal, Türk Milleti’nin baş tacıdır, başbuğudur.
Gazi, Allah yolunda gaza yapanlara verilen bir sıfattır. Ve Türkiye Büyük Millet Meclisi M. Kemal Paşa’ya “Gazi” unvanı vermiştir.
Batı basınında Milli Mücadeleyi yürütenlere “Kemalist” sıfatı verilirdi. Anadolu’da İstiklal Harbi’ni yapan milliyetçilere, “Kemalistler” denirdi. Kemalist kavramını küçümseyenler bunu unutmasınlar.
Vahdettin, İngiliz mandası yanlısıdır. Sonunda İngiliz gemisi Malta’ya ve İngiltere’ye sığınmıştır. Vahdettin bile M. Kemal’e saygılıdır ve O’nun aleyhine hiç konuşmamış ve konuşturmamıştır.
Aydın’ın ve ülkemizin Kurtuluş Günü Kutlu Olsun

 

Önceki ve Sonraki Yazılar