AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Kurulmak istenen kumpas

A+A-

Fazla değil, bundan bir buçuk, iki yıl kadar önce partiden ayrılarak yeni bir parti kurma çalışmalarına başlayan ve sonrada partiyi kuran Meral Akşener ve yol arkadaşlarına ağza alınmayacak sözler sarf eden MHP Lideri Devlet Bahçeli geri dönün çağrısı yapmış.
Çağrı belki iyi niyetli olabilir ancak çağrının yapıldığı zamana baktığınızda oldukça manidar görünüyor. Tam da İYİ Parti’nin büyük kongresi öncesinde sayın Bahçeli “Dava arkadaşlarım müşterek karar alıp Milliyetçi Hareket Partisi’ne dönsünler” çağrısında bulunuveriyor.
Bu çağrı sonrasında hemen şu cümle akla geliyor, ‘bayram değil seyran değil, eniştem beni niye öptü.’ Aslında bayram sayılır, zira İYİ Parti’nin kongresi öncesi çağrı gerçekleşiyor. Yapılmak istenen de çağrının yapılış zamanlamasına bakıldığında açık ve net olarak ortaya çıkıyor ki, o da İYİ Parti’nin içini karıştırmak, eski dava arkadaşlarım dediği kişiler tarafından bir birliktelik bayrağının kongrede ortaya atılmasını sağlayıp, sonuçta da İYİ Parti’yi ortadan kaldırmaya yönelik bir çağrı. Ama gelin görün ki evdeki hesap çarşıya uymadı ve İYİ Parti büyük kongresinde partililer tam bir dayanışma içerisinde hareket etti ve kongreden daha da güçlenmiş olarak çıktı.
Aslında kongre öncesinde, Bahçeli’nin çağrısının hemen ardından Aydın örgütünün verdiği tepki perşembenin gelişini çarşambadan belirtiyordu. 
Ne diyordu Aydın örgüt?
İl Başkanı Cemal Sarı, “Şaka mı yapıyorsunuz? Ciddiye almıyoruz” 
İYİ Parti Aydın Kurucu İl Başkanı Recep Taner, “Siyasi partiler arasında böyle bir düşünce varsa bu kurumsal kimlikle yapılır. MHP’nin ve İYİ Parti’nin birer genel başkanları var. Bunlar kendi aralarında öncelikle olarak bir diyalog kurarlar. Bu diyalog neticesinde alttan bir çalışma yapılır ancak şu anda Sayın Bahçeli’nin çıkışına baktığımızda kendisi bu niyetten yoksun. Açıklamasında halen ‘Zillet’ ifadesini kullanıyor. Bizi halen ‘Zillet’ olarak gören MHP Genel Başkanı Bahçeli’ye nasıl partililer güvenip de geri dönsün. Daha önce kendisi İYİ Parti’ye, ‘İP’ diyordu. İlk kez ağzından İYİ Parti lafı çıktı ama ‘Zillet’ demeye ısrarla devam ediyor. Bu ortamda çok ciddiye alınacak bir çağrı değildir. Kongreye iki gün kala bu tür bir çağrı ciddiye alınacak bir teklif değildir. Geçmişte yapılanlar ortada. Ben ihraç istemiyle disipline sevk edilmiştim. Bunları daha unutmadık. Yapılan MHP’nin adını gündemde tutmak, İYİ Parti’de de kongre öncesinde kafa karıştırmaktır” demişti.
İYİ Parti Aydın Milletvekili Sezgin, “Bu çağrılar, zor durumda ve geleceği olmayan bir partinin çırpınışlarını ifade ediyor. Bu durumdan kurtulmak ve İYİ Parti’nin yükselişini engellemek için taktikler geliştiriyorlar.” diye konuşmuştu.  
İYİ Parti kongre delegeleri ve partinin ileri gelenleri Bahçeli’nin İYİ Parti büyük kongresi öncesi kurgulamaya çalıştığı oyuna gelmemiş ve daha da güçlenmiş bir biçimde kongreden çıkmıştır. Önümüzdeki süreç İYİ Parti için daha da güçlendiği bir süreç olacaktır.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar