KUŞADASI BELEDİYESİ ÇALIŞTAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI 

KUŞADASI BELEDİYESİ ÇALIŞTAYA EV SAHİPLİĞİ YAPTI 

Kuşadası Belediyesi, EMARÇEB’in 22 Mayıs’ta düzenlenen 1. Olağan Meclis Toplantısı ile ‘Tarım ve İnsan’ konulu çalıştaya ev sahipliği yaptı. 

A+A-

Türkiye’nin çevre alanında kurulmuş ilk ve tek yerel yönetim birimi olan Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin (EMARÇEB) “Tarım ve İnsan” konulu çalıştayı ve 1. Olağan meclis toplantısı Kuşadası’nda düzenlendi. Birlik ve Edremit Belediye Başkanı Selman Hasan Arslan, meclise ve çalıştaya ev sahipliği yapan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel’e teşekkür etti. Açılış konuşması yapan Arslan, çevre dostu belediyeler ile bir arada olmaktan, Birliğe üye belediyeler ile birlikte etkili çalışmalar gerçekleştirmekten mutluluk duyduğunu dile getirdi. 

Toplantıda Aydın’dan Didim ve İncirliova, Muğla’dan Bodrum, Datça ve Milas Belediyeleri’nin Birliğe üyelik talepleri kabul edilirken yeni belediyelerle birlikte üye sayısı 50’ye yükseldi.  Öte yandan tüzüğün, ‘‘Birliğin Adı’’ ile ilgili 1. maddesinde değişiklik yapılması için verilen önerge kabul edilerek birlik adı  “Ege ve Marmara Çevreci Belediyeler Birliği” olarak değiştirildi. Birliğin Encümen Üyeliği’ne ise Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Alaşehir Belediye Başkanı Ahmet Öküzcüoğlu, Uzunköprü Belediye Başkanı Özlem Becan, Kepez Belediye Başkanı Birol Arslan, Bozkurt Belediye Başkanı Birsen Çelik, Büyükçekmece Belediye Meclis Üyesi Coşkun Tanış ve Burhaniye Belediye Meclis Üyesi Oya Özarkon seçildi.

Çalıştayda konuşan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, EMARÇEB bünyesinde yer almaktan mutlu olduğunu, alanında donanımlı uzman konukların yer aldığı “Tarım ve İnsan” Çalışyatı’na ev sahipliği yapmaktan onur duyduğunu belirterek, başarılı bir çalıştay olmasını diledi.

Tarımın insan için olmazsa olmaz değerinden ve şu an ülkemizin içinde bulunduğu durumun kısır döngüsünden söz eden Başkan Arslan ise “Bundan sonra bizler tarım için taşın altına elimizi daha fazla sokuyoruz. Çünkü; tarlada izi olmayanın harmanda yüzü olmaz diyoruz. Tarımımızı toprağımızı ele, sele ve yele vermemeye kararlıyız. Bugün Veysel misali “Benim sadık yârim kara topraktır.” demesi gerekenler bizleriz. Oysa yerel yönetimler olarak tarımsal üretkenliği arttırmaktan sürdürülebilir gıdaya, doğal yaşamın korunmasından akıllı tarıma ve ekolojik tarıma birçok görevimiz ve sorumluluğumuz var. Bizler bugün gıda güvenliğine, ata tohumlarına, kooperatiflere, üretici pazarlarına, organik ve ekolojik pazarlara daha fazla önem vermeliyiz. Yönettiğimiz kentlerde tarım adına tüketici bilinçlenmesine, tasarruflu su tüketimine, kirlilikle mücadeleye, yeşil istihdama, bilime ve eğitime, beyaz ve mavi yakalıların ardından, yeşil yakalılar da daha fazla eğilmeliyiz” ifadelerini kullandı. 

Tarım Yazarı Ali Ekber Yıldırım, son yıllarda tarımda uygulanan politikalar ile insanların, hem tarım sahasından uzaklaştırıldığını hem de insanların zeminsiz bir ithalat bağımlığı ile baş başa bırakıldığını belirterek, bir an önce planlı programlı, orta ve uzun vade milli projelerin hayata geçirilmesi, çiftçinin desteklenmesi ve sağlıklı ekonomik politikalar ile tarımın hayata döndürülmesinin acil ihtiyaç olduğunu belirtti. 

Toplantıya katılan Yavuz Dizdar ise tarımda kullanılan kimyasallar ve sağlığımız kısmında konuşmacı olarak yer alarak,  tarımda kullanılan ve denetimi yapılmayan, yasak olduğu halde kullanılan kimyasalların sağlığımız üzerinde başta kanser olmak üzere ciddi nörolojik sağlık sorunlarına da sebep olduğunu kaydetti. Dizdar,  “tehlikenin farkına varın ve önleminizi alın” uyarısında bulundu.

kusadasi-belediyesi-calistaya-ev-sahipligi-yapti-284738-6d18f6d963524b214349fd940bc6b21f.jpgkusadasi-belediyesi-calistaya-ev-sahipligi-yapti-284738-7d9ba09203d44a6bdc6a39ba2901c87a.jpgkusadasi-belediyesi-calistaya-ev-sahipligi-yapti-284738-28e28e559c4106d6c069ba4a9cf080d5.jpgkusadasi-belediyesi-calistaya-ev-sahipligi-yapti-284738-75ed7c76751d072f6edf1acd7c4f967a.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.