Kuşadası öncü oldu sıra İzmir'e geldi

Kuşadası öncü oldu sıra İzmir'e geldi

Geçtiğimiz günlerde Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in talimatıyla yasaklanan fayton faaliyetini Antalya’nın ardından İzmir de örnek alarak uygulamaya geçirdi.

A+A-

(ELİF BÜŞRA YURT) Karşıyaka'daki faytonların kaldırıldığı öğrenildi. Kuşadası'nda eğlence etkinliği olarak sürdürülen ve daha önce atların eziyet çekmesiyle gündeme gelen fayton uygulaması, hayvanseverliğiyle ön plana çıkan Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel'in talimatıyla son bulmuştu. Günel’in yürürlüğe koyduğu yasağın ardından Antalya ve İstanbul'da da benzer yasaklama haberleri gelmesiyle birlikte İzmir Büyükşehir Belediyesi de Karşıyaka'daki faytonların kaldırdığını açıkladı. Kuşadası Belediyesi’nin öncülüğünde hayvanseverlerin ve vatandaşların şikayetleri üzerine Büyükşehir Belediyesi fayton çalışmalarına olanak sağlayan yönetmeliği yürürlükten çıkarmak için talimat üzerine çalışma başlattı. Tarihi fayton devrinin kapanmasıyla birlikte yerlerine tamamen akülü olarak çalışan ve turistik faaliyetlerde kullanılacak yeniye uyarlanmış akülü faytonlar kullanıma sunulacak.

FAYTONLARIN TRAFİĞE ÇIKMALARI YASAKLANDI
İzmir Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME) tarafından 2011 yılında kabul edilerek yürürlüğe giren Fayton Çalışma Esas ve Usulleri Yönergesi’nin kaldırılması ile Büyükşehir sorumluluk alanımızda bulunan bulvar, cadde ve trafik yoğunluğu olan sokaklar ile turizm alanlarında hayvanla çekilen motorsuz araçlar ve hayvan sürücülerinin girişinin yasaklanması ile ilgili çalışmaların başlatıldığı öğrenildi. İzmir Büyükşehir Belediyesi’nden yapılan açıklamada ayrıca, “Çalışma İzin Belgesi almadan, tescil belgesiz faaliyeti tespit edilen şahısların caydırıcı olması bakımından bu işlerde kullanmış olduğu hayvanlar ile motorsuz araçlarının 08/02/2008 tarihli ve 26781 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren 5728 Sayılı Kanun'un 66. Maddesi ile değiştirilen 1608 sayılı Kanun'un 1. Maddesine istinaden 1 (bir) ay süre ile Yedd-i Emine teslim edilmesi sureti ile faaliyetlerinden men edilmeleri ve süre sonunda bu faaliyetlerine devam etmeyecekleri yönünde yazılı taahhütleri alındıktan sonra tekrar kendilerine teslim edilmesine dair gerekli kararın alınması hakkında aynen kabulüne karar verilmiştir” ifadelerine yer verildi. 

adsiz-003.png

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum