Kuşadası’nın doğal zenginliği ‘Tülüşah’

Kuşadası’nın doğal zenginliği ‘Tülüşah’

Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü, Aydın Şube Müdürlüğü tarafından Aydın Gaşağı/Tülüşah (Rhoponticoides mykalea) Tür Koruma Eylem Planı kapsamında, 2020 yılı çalışmalarının değerlendirme toplantısı yapıldı.

A+A-

Toplantı, Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel başkanlığında, belediyeye ait deneme parselinde açık alanda gerçekleştirildi.

Doğal popülasyonların en yoğun olduğu Kuşadası’nın Yaylaköy Mahallesi’ndeki deneme parselinde ADÜ Biyoloji Bölümü öğretim üyeleri Doç. Dr. Özkan Eren ve Doç. Dr. Yelda Emek tarafından yapılan çalışmalarla ilgili bilgi verildi. Doç. Dr. Eren “Tülüşah Tür Koruma Eylem Planı kapsamında, Yaylaköy’de bulunan belediyeye ait parselde bir deneme alanı oluşturduk. Daha önce arazi gözlemlerimizde bitkinin tohumla üreme potansiyelinin oldukça düşük olduğunu gösterdi. Düşük olmasının nedeninin doğal düşmanları olan çoğunlukla böcekler, mantarlar ve bir takım memeli hayvanların, karıncaların tohumları alıp uzaklaştırması ve alana tutunamadıkları yetiştiği popülasyonlarda zayıf olduklarını gözlemledik. Deneme alanında acaba bu popülasyonu etkileyen ve azaltan engelleyen faktörleri kontrol ederek bir deneme alanı oluşturup bu hipotezlerimizi test edebilir miyiz diye çalışma başlattık. Burada rekabetin, mantarların ve böceklerin tohumla bu bitkinin üremesine olan etkilerini test etmek için deneme parselini hazırladık. Şu ana kadar yaptığımız çalışmaların sonuçları oldukça başarılı olup, çalışmalarımız eylem planı süresince devam edecektir. Bittiğinde deneme parselinde Tülüşahları yoğun bir şekilde Kuşadası Belediyesi’ne teslim etmek istiyoruz.” dedi.

kusadasinin-dogal-zenginligi-tulusah-212936-e2347bfad129f12643b743a463401573.jpg

KAYMAKAMLIK LOGOSUNDA KULLANILDI
Kuşadası Kaymakamı Sadettin Yücel de, “Yaylaköy’de Aydın Gaşağı/Tülüşah bilinen endemik bitkinin ortamda yaşamını devam ettirme ve çoğaltma deneyleri gerek akademik gerekse pratik manada çalışmaların sonuçlarını görmek için toplandık. Saygıdeğer hocalarımızın Tür Koruma Eylem Planını günlük yaşama aktarılması bakımından belki de ilk olan Tülüşah projesinin Kuşadası’nda bu şekilde başarılı bir koordinasyon ve organizasyonla gerçekleştirilmiş olması gerek Kaymakamlık olarak, gereksem şahsen vatandaş olarak son derece beni mutlu ve memnun etti. Tülüşahı biz de Kaymakamlık logosunda kullanarak bir farkındalık yaratmak istedik. Sonuç olarak gördük ki, bu organize ve koordineli çalışma devam ettiği takdirde gerek farkındalık adına gerekse bu farkındalığın günlük yaşama aktarılması adına son derece etkili ve etkin sonuçlar alınabilecektir.” dedi.

kusadasinin-dogal-zenginligi-tulusah-212936-eea7cc738cec69a612758b54923feb96.jpg

Kuşadası Belediye Başkan Yardımcısı Remzi Çengel de alanda, peyzaj düzenlemelerinin yapılarak, halka açık bir Tülüşah parkı haline getirmeyi düşündüklerini, botanik turizmi açısından, Kuşadası turizminde yeni bir destinasyon olacağını ifade etti.

İncelemelerden sonra Güzelçamlı Merdiven Derneği kadın üyeleri tarafından Tülüşah temalı hediyelik eşyalar, giysiler, çantalar ve magnetler katılımcılar tarafından incelendi. 

kusadasinin-dogal-zenginligi-tulusah-212936-0b5df63ea1e2dba963a6f4018fe22df7.jpgkusadasinin-dogal-zenginligi-tulusah-212936-92922979ca26040b166a57bf9deb1e90.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.