Kuyucak Ziraat Odası çiftçinin yanında 

Kuyucak Ziraat Odası çiftçinin yanında 

Kuyucak'ta portakal ağaçlarında yeni bir sorun ortaya çıktı. Kuyucak Ziraat Odası çiftçinin yanında durmaya devam ederek, sorunu yerinde inceledi. 

A+A-

ARİF YILMAZOĞLU- Kuyucak'ta Ziraat Odası üyesi portakal üreticilerinden gelen istekler üzerine Kuyucak merkezden Ahmet Karaca, Çobanisa Mahallesi'nden Ali ve Ayşegül Ocak'a ait arazilerde yeni ortaya çıkan sorun incelendi. 

 

Kuyucak Ziraat Odası personeli Ziraat Mühendisi ve Sorumlu Laboratuvar Müdürü Selim Sabit Beşer tarafından inceleme sonucunda, geçen yıl meydana gelen ani iklim sıcaklık yükselmeleri ile yarı kurak geçen bir sezonun ardından, bu yıl da aşırı kurak geçmeye başlaması nedeniyle bitkilerde stres durumunun ortaya çıkardığı bazı yetersizlikler meydana geldiği gözlendiği belirtildi.

 

Ziraat Mühendisi Beşer, "Özellikle kireç oranı yüksek, aşırı derin sürülmüş, yanlış gübreleme ve yanlış amenajman tedbirleri alınmış ortak yönleri olan bu bahçelerde, ağaç sürgünlerinde rozetleşme, alt dallarda yoğun çalılaşma, kısmi ürün dökme ve yapraklar da  aşırı sararma sonucu dökülme tespit edilmiştir. Sonuç olarak bitkilerden ve laboratuvarımız da yaptığımız ön toprak analizleri sonucunda anlaşıldığı üzere bölgemizde zaten bulunan iz elementi eksikliği ve kireç sorununun 2 yıldır süren kuraklık ve sıcak ile arttığı tespit edilmiştir. Toprağın kireç fazlalığını düşürmek için analiz yapıldıktan sonra  kükürt uygulanması yada içeriğinde  sulamadan hemen önce kükürt oranı yüksek gübre kullanımı, yapraktan ise geç kalınmadan mangan, çinko ve en önemlisi demir takviyesinin yapılması gerekmektedir" dedi

 

 

Kuyucak Ziraat Odası Başkanı Abdullah Sevgi, "Her türlü sorun hakkında Ziraat Odası olarak her türlü teknik ve uygulama desteği vermekteyiz. Yukarıda sözünü ettiğimiz sorun hakkında Kuyucak Ziraat Odası'ndan Ziraat Mühendisleri ve teknik ekipten her türlü teknik ve uygulama desteğini alabilirsiniz. Ayrıca tüm tarımsal ilaç – gübre ve ekipman hakkında da Ziraat Odamızdan faydalanabilirsiniz" dedi. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.