(GÜLAY ÖZTEKİN) El attıkları her işte başarılı olan kadınlar ağaç budama işini de erkeklerin elinden alarak kendilerine geçim kaynağı yaptı.
En büyük geçim kaynağı tarım olan Kuyucak’ta yevmiye ile çalışan tarım işçisi gündelikçi kadınlar daha çok erkek işi olarak bilinen budama işine de el attı. Budama işini erkeklerin elinden alan kadınlar, budama konusunda da ne kadar başarılı olduklarını yaptıkları işlerle gözler önüne serdi.
ERKEKLERDEN ÇOK KADINLAR TERCİH EDİLİYOR
Kuyucak’ta iyi tarım uygulaması yapan İsmet Oğuz’un narenciye bahçesindeki ağaçlarını budayan Binnaz Kötelioğlu ve Fatma Güç, gün boyu ağaç budayarak yevmiyelerini çıkarmaları ile dikkat çekiyor. Erkek işçisi 120-150 lira arasında yevmiye alırken aynı işi yapan kadınlar, yevmiyesini 80 lira alması nedeniyle ilçede daha çok tercih edilmeye başladı. Budama işi yapan çok sayıda kişinin gelir kaynağı olan budamacılığı meyve bahçelerinde erkeklerden çok kadınları yaparken görmek mümkün.
AĞAÇLARI GENÇLEŞTİRİP GÜZELLEŞTİRİYORLAR
Yaklaşık 10 yılı aşkın süredir ağaç budayarak ev geçindiren Binnaz Kötelioğlu, mesleği kursa giderek ve çevresindeki budama işi yapanlardan öğrendiğini söyledi. Fatma Güç, mesleği başka bir kadından öğrenip bu işe soyunduklarını anlattı. Verimin daha güzel olması için ağaçları budayarak gençleştirip güzelleştirdiklerini söyleyen kadınlar, “Budayarak tıraşladığımız ağaçları gelecek yıllara hazırlıyoruz. Böylece hem gençleşiyor, hem de daha çok ürün veriyor. Budama işini de çok severek yapıyoruz. Biz kadınların istedikten sonra yapamayacağı başaramayacağı iş yok ” ifadelerini kullandı.
YILIN 12 AYI İŞTEN İŞE KOŞUYORUZ
Yılın 12 ayı tarım işçisi olarak mevsimine göre her türlü işe koştuklarını belirten evli ve 2 çocuk annesi 43 yaşındaki Binnaz Kötelioğlu, “Yılın 12 ayı çalışıyoruz. Bizim tatilimiz havanın yağışlı olduğu günler. Olumsuz hava koşullarından dolayı evde kaldığımız günlerde de boş durmuyoruz. Ekmek, yufka yapıyoruz. Çalışarak aile bütçesine katkı sağlıyoruz. İşten işe koşuyoruz. Hiç boş kaldığımız olmuyor” dedi.
“NE İŞ OLSA YAPIYORUZ”
Evli ve 5 çocuk annesi 55 yaşındaki Fatma Güç ise, “Çalışmasam bir tek eşimin maaşıyla 5 çocuğumu nasıl büyütüp okuturdum. Üniversiteyi bitiren küçük oğlum dışında hepsini okuttum evlendirdim. Boş kalmayı sevmiyoruz. Kekik çapası, tütün çapası, portakal, çilek toplama, gübre atma, ağaç budama ne olursa yapıyoruz” diye konuştu.
Ağaçlarını budatan İsmet Oğuz, Kuyucak’ta budama işi yapan kadınların sayılarının oldukça fazla olduğunu, aldıkları yevmiye ücreti erkeklere oranla daha az olduğu için kadınların daha çok tercih edildiğini ve işlerini layıkıyla yaptıklarını söyledi.

kuyucakli-kadinlar-erkeklerin-agac-budama-isini-elinden-aldi-93973-2f50cc13b5643b0f2d111adf6454652a.jpgkuyucakli-kadinlar-erkeklerin-agac-budama-isini-elinden-aldi-93973-24a378c5c7db00c681ebf3f11000189a.jpg


Kaynak: GÜLAY ÖZTEKİN