Aydın’ın kan bankası olarak bilinen Ümit Yaşar, CHP İncirliova İl Başkanı olarak da görevini sürdürüyor. Siyasi kimliğini gönüllü kan bankası görevinden bağımsız tutan Ümit Yaşar, 2002 yılında kardeşinin kan ihtiyacı öyküsüyle başladığı yolculukta 22. yılını tamamlıyor. 22 yılda 5 çanta dolusu defterin içerisinde yazan isim listesiyle bugüne kadar 6 binden fazla insana ümit olan Yaşar, kendi sağlık sorunlarına rağmen gönüllüğü sürdüreceğini bildirdi. İncirliova’da başlayan yolculuk önce Aydın’ın tüm ilçelerine ardından çevre illerden gelen ihtiyaç sahiplerine ulaştı. Yaşar, bugün Türkiye’nin dört bir yanından telefonlar aldığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde Muğla’da ikamet eden arkadaşı Hüseyin Yavaş’ı yine bir başka arkadaşı sayesinde tanıdığı Ümit Yaşar ile tanıştıran Şahin Özyavaş, kendisi ve arkadaşı adına trombosit temini dolayısıyla Yaşar’a teşekkür etti.

Aydın'da 'domuz eti' tedirginliği! Aydın'da 'domuz eti' tedirginliği!

lakabi-aydinin-kan-bankasi-22-senede-6-bin-den-fazla-kisiye-umit-oldu-intgzt-471459-18e36017236eeed4452413ec196b1ee4.jpeg

ÇARESİZLİĞİ YAŞADI

2002 yıllarında kız kardeşinin doğumu sırasında kanamasıyla birlikte kan ihtiyacının ortaya çıktığını belirten Yaşar, kız kardeşimin kan grubu zor bulunan 0 Rh- olmasıyla birlikte çaresizce kan aradık. Tabi o zamanlar telefon yok bir şey yok bizim için oldukça zordu. Aydın’ın yerel televizyon kanalına altyazı verdirdik. Tanımadığım iki kişi kan verdi. Onlara minnet duygusuyla ücret verebileceğimi söyledim. Bunları Allah rızası için yaptıklarını söyleyince çok duygulandım. Kardeşim de kızını sağlıklı bir şekilde kucağına aldı. Ben de o günden sonra ihtiyaç sahiplerine kan ulaştırabilirim diyerek yola çıktım” diye konuştu.

lakabi-aydinin-kan-bankasi-22-senede-6-bin-den-fazla-kisiye-umit-oldu-intgzt-471459-dd71d57c5794b70d233ef516361d6ba0.jpeg

22 SENEDE ÇOK DUA ALDI

22 yıldır gönüllü olarak kan bağışı yapacakları bularak ihtiyaç sahiplerine yönlendirdiğini vurgulayan Yaşar, “15 bini aşkın isim listesi oluşturdum. Yalnızca Aydın’da değil bugün çevre illerden kan ihtiyacı olan birçok vatandaşımız geliyor. Zamanı geldi paket kan, sıcak kan, trombosit, granülosit ihtiyacını karşıladım. Ayrıca yeni doğan çocukların kanı değiştirildi, lösemili çocuklara kan verildi. Karaciğer nakline 30 ünite 0 Rh- kan temin ettim. 22 senede çok kişinin duasını aldım. İnsanlara zor gününde dokunabilmek. Bu yüzden çok mutluyum, gururluyum. Çünkü kendime kutsal bir görev edindim” ifadelerini kullandı.

GÖREVİNİ YALNIZCA BİR HAFTA BIRAKABİLDİ

Geçtiğimiz haftalarda sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruyla hastalıkları dolayısıyla kan bankası görevini bırakmak zorunda kalan ve bir hafta sonra gelen hastalara dayanamayarak yeniden başlayan Yaşar, “Kalbime de stent takılmıştı. Şeker hastalığı da olmak üzere çeşitli rahatsızlıklarım dolayısıyla bırakmak zorunda kalmıştım. Bu iş göründüğü gibi kolay değil bazı haftalar üst üste negatif bulunması zor, kan ihtiyaçları geliyor. Bunun stresini yaşadım. Dakikalarla yarıştığımız anlar oldu. Bıraktıktan sonra hastalarım geldi. Dayanamadım yine göreve başladım” dedi.

YAŞAR’A MUĞLA’DAN TEŞEKKÜR EDİLDİ

Son olarak geçtiğimiz günlerde Muğla’da yaşayan Hüseyin Yavaş isimli arkadaşının akrabası için Ümit Yaşar ile irtibata geçen Şahin Özyavaş, “Ümit beyi İncirliovalı bir arkadaşım sayesinde buldum. Yapılan güzel şeyleri duyunca yine Muğla’dan bir arkadaşım için iletişime geçtim. O arkadaşım akrabasına A Rh+ trombosit için Muğla’dan geldi. Ümit beye hem arkadaşım hem de kendi adıma ilgilerinden dolayı teşekkür ediyorum” diye konuştu.


Kaynak: Haber Merkezi