Latmos’ta farkındalık etkinliği

Latmos’ta farkındalık etkinliği

Batı Anadolu’da doğal ve kültürel zenginlik açısından eşsiz güzelliklere sahip Latmos (Beşparmak) Dağları’nın güney eteklerinde, Herakleia Antik Kentinde farkındalık çalışması gerçekleştirildi.

A+A-

 Telden ayakkabı yapan katılımcılar, küresel hareketliliğe dikkati çekti. 

Günümüzde Milas-Söke kara yolu üzerinde yer alan Herakleia’nın yer aldığı, Antik Çağ’da Latmos Dağları olarak bilinen Beşparmak Dağları’nda farkındalık etkinliği düzenlendi. Etkinliğe Uluslararası Resim ve Enstalasyon sanatçısı Ahmet Dilek, ADÜ Fen-Edebiyat Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Songül Aslan Karakul, Ekosistemi Koruma ve Doğa Sevenler Derneği (EKODOSD) Başkanı Bahattin Sürücü katıldı. Binlerce yıllık uygarlıkların izlerini taşıyan Latmos bölgesinin tanıtılması ve farkındalık yaratılmasına katkı sunacak sanatsal çalışma 2 gün sürdü. Çalışmalara, Kapıkırı ve Herakleia’yı gezmeye gelen yerli yabancı turistler de büyük ilgi gösterdi. Turistler ilk kez böyle bir sanatsal yaklaşımla karşılaştıklarını ve bu çalışmaları kendi ülkelerinde de yaymak istediklerini, kendilerinin de telden birer ayakkabı yaparak gönderebileceklerini söyledi.
“HER AYAKKABI YARATICILIKLA ÜRETİLİYOR”
Katılımcılardan Ahmet Dilek, tel ayakkabılarla küresel hareketliliği anlattıklarını ifade etti. Küresel hareketlilik; savaşlar, mülteci akınları, göçmenlerin denizlerden ya da nehirlerden geçmeleri ya da  boğulmalarını anlatmaya çalıştıklarını kaydeden Dilek, “Aynı zamanda küresel iklim değişikliğinin de göçlere neden olduğu ve ileride en büyük sorunların başında su olacağını, susuzluk ve tarımda yaşanacak sıkıntılar nedeniyle büyük göçler yaşanabileceğini düşünüyoruz. İlk mekan olarak Latmos bölgesini seçtik. Çünkü tarihte yine savaş olaylarından kaçan insanlar, bu bölgeye sığınmışlar. Buradaki arazi yapısı kaçan insanları saklanmalarına ve gizlenmelerine elverişli olanaklar sunmuş. Aynı zamanda Latmos’ta 8 bin yıl öncesinde çizilen resimlerin anlatmak istediği konular çok önemli. Resimlerde eşlerin birbirine olan sevgileri, düğün törenleri, ilkbahar şenlikleri gibi mutluluğu yansıtan çizimlerin olması, Latmos’u bu yönden dünyada özgün bir yer haline getiriyor. Biz de eskiyle günümüz dünyası arasında bir bağlantı kurmak istedik.” dedi. 
“SANATSAL VE BİLİMSEL BİR ETKİNLİK”
Doç. Dr. Songül Aslan Karakul da burada sosyal bir deneyi yapmak istediklerini belirterek, “Bu hem sanatsal hem bilimsel bir etkinliktir. Bilimsel yanını biz üstlendik. Etkinliğin küratörlüğünü yapıyorum. Burada sosyal bir deney, etkileşim deneyi yapmayı amaçladık. Birçok okulda ve TÜBİTAK 4005 projesi olarak gerçekleştirdiğimiz etkinlikte katılımcıların yapmış oldukları ayakkabı iskeletlerini toplayarak, Türkiye’yi baz alıp, dünyadan da birçok parçayı toplayıp, aslında evrensel bir bütünü oluşturmayı hedefledik. Çünkü yaşam bir bütün ve her şey birbirine bağlı, biz de bütünün parçaları olarak ne kadar önemli bir işlevimiz olduğunun farkındalığını yaratmaya çalışıyoruz. Bugün de çalışmayı Latmos’ta başlattık. Latmos’ta bulunan 8 bin yıl öncesi mutluluk ve barış izlerini bugünle birleştirip geleceğe taşınmasını ve emanet olarak ulaşmasını istiyoruz.” diye konuştu.

latmosta-farkindalik-etkinligi-239595-24133db2eadef58b406f75cb82297144.jpglatmosta-farkindalik-etkinligi-239595-97d5fec92ae4bab82bf97b80eccc1d99.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.