DİYETİSYEN RANA ALKANALKA

DİYETİSYEN RANA ALKANALKA

LİMONLU SU İÇMEK ZAYIFLATIR MI?

Neredeyse her gün duyduğum bir konu olan limonlu suyun zayıflamaya etkisinden bahsetmek istiyorum. Çoğumuz limonlu suyun zayıflamaya etkisini bir yerlerden duymuşuzdur. Sabah aç karnına limonlu su içmek ya da koca bir sürahi hazırlayıp gün içinde tüketmek kulağa pek de yabancı gelmiyor sanki?
Limonlu su, taze limon suyunun suya eklenmesi ile hazırlanan bir içecektir. Limonlu su, sindirimi iyileştirme, odaklanma ve enerji düzeylerini artırma dahil olmak üzere çeşitli sağlık yararları olduğu toplumumuzda yaygın bir şekilde iddia edilmektedir.  Ayrıca kilo vermeye yardımcı olduğu düşünüldüğünden   birçok diyetin popüler bir parçası olduğunu da sık sık görüyoruz. Peki, gerçekten de çoğumuzun beslenmesinde yer alan limonlu su, kilo vermeye yardımcı olur mu? 

Limonlu su sadece limon suyu ve su içerdiğinden çok düşük kalorili bir içecektir. Kola ve benzeri yüksek kalorili içeceklerle yer değiştirdiğinizde kalori açığı yaratacağınız için bu yönüyle kilo vermenize yardımcı olabilir fakat aynı etkiyi sadece su içerek de yakalayabilirsiniz.
Gün içinde yeterli su tüketmek , vücut ısısını dengelemeye fiziksel performansı iyileştirmeye , ödem atmaya  ve kilo kaybı sürecine  yardımcı olur. Limonlu suyun ana bileşeni su olduğu için, normal su ile aynı faydaları sağlar . Yani burada etki sağlayan bu efsanevi karışım değil de suyun ta kendisidir. Kalori eklemeden tokluk ve dolgunluğu artırabileceğinden, su içmek genellikle herhangi bir kilo verme sürecinin temel bir parçasıdır. 
Peki ya aç karnına içtiğimiz için bir fayda sağlıyorsa dediğinizi duyar gibiyim. Aç karnına ya da ana öğünlerden önce sadece su içseniz de aynı etkiyi yaratabileceğinizi gönül rahatlığıyla söyleyebilirim öyle ki yapılan çalışmalarda aç karnına yarım litre su içmek öğünde tüketilen kalori miktarını % 13 azalttığı görülmüştür. 
Limonun hiç mi faydası yok? Elbette faydası var. Limonlu su, içeriğindeki limon suyundan kaynaklanan C vitamini ve antioksidanlar gibi bazı ek besin maddeleri içerir, ancak sadece bunların kilonuz üzerinde herhangi bir etkisi yoktur.  
Limonlu su tokluk sağlayabilir, hidrasyonu destekleyebilir, metabolizmayı hızlandırabilir ve kilo kaybını artırabilir. Ancak bu etkileri sağlayan şeyin su olduğu ve normal suya göre ek bir faydası olmadığı unutulmamalıdır.
Gün içinde su tüketiminiz azsa ve sade su içmek bir süre sonra sizi sıkıyorsa tatlandırmak amacıyla meyve ve sebzelerden yardım alabilirsiniz.   Bununla birlikte, limonlu su lezzetlidir, yapımı kolaydır ve yüksek kalorili içecekler için düşük kalorili bir alternatif olarak kullanılabilir. Bu şekilde, potansiyel olarak kilo kaybını teşvik etmeye ve sağlığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.  Bu faydaların hepsinin ana içeriği olan sudan geldiğine dikkat etmek önemlidir.

Önceki ve Sonraki Yazılar
YAZIYA YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.