‘Lisanslı Depo’ için geri sayım başlıyor 

‘Lisanslı Depo’ için geri sayım başlıyor 

Büyük Menderes lisanslı depoculuk projesinin İzmir Ticaret Borsası ve Aydın Ticaret Borsası ile birlikte üç ortağından biri olan Söke Ticaret Borsası (STB), Türkiye’de kurulacak üçüncü lisanslı depo için gün sayıyor. 

A+A-

MURAT TAN - AK Parti Aydın Milletvekili ve Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) Üyesi Metin Yavuz, Söke’ye bağlı Argavlı mahallesinde 73 dönüm arazi üzerine kurulması planlanan Büyük Menderes lisanslı depoculuk projesiyle ilgili çalışmalarını aralıksız sürdüren STB’ye, bürokratik işlemlerin hızlandırılması ve Güney Ege Kalkınma Ajansı’ndan (GEKA) gerekli finansal desteğin sağlanması için girişimlerini sıklaştırdı. STB ile birlikte aynı zamanda geçtiğimiz süreçte kurulan Büyük Menderes Tarım Ürünleri Lisanslı Depo A.Ş şirketinin Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel, Lisanslı Depo ile ilgili gerekli protokol ve evrakların tamamlandığının altını çizerek GEKA’dan sağlanacak destek ile birlikte kurulum için geri sayımın başlayacağını belirtti. 

“BAKAN VARANK İLE DE GÖRÜŞECEĞİZ” 

Geçtiğimiz gün STB Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nejat Sağel ile birlikte Aydın Valisi Yavuz Selim Köşger ve Tarım ve Orman Aydın İl Müdürü Ahmet Ökdem’i makamında ziyaret eden AK Parti Aydın Milletvekili Metin Yavuz, “Sökemizde STB öncülüğünde kurulması planlanan Büyük Menderes lisanslı depoculuk projemizle ilgili nihai sona geliniyor. STB’nin öncülüğünde İzmir Ticaret Borsası ve Aydın Ticaret Borsası’nın birlikte kuracağı lisanslı depo için GEKA’da gerekli finansal desteğin sağlanması adına Aydın Valimiz Yavuz Selim Köşger’e talebimizi ilettik. Kendisi bu talebimizi gayet olumlu karşıladı. Tarım ve Orman İl Müdürümüz Ahmet Ökdem ile Argavlı’da kurulması planlanan lisanslı deponun imar durumu konularıyla ilgili de görüşmede bulunduk. Süreç gayet hızlı ilerliyor. İlerleyen günlerde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ile de Ankara’da bir görüşme gerçekleştireceğiz. Bakanımızın da Söke’de lisanslı depo kurulumuna sıcak bakacağına ve gerekli desteklerin sağlanması için onay vereceğine inanıyoruz. Lisanslı depo kurulumunda sürecin hızlanması adına elimizden geleni yapıyoruz ve yapmaya devam edeceğiz” dedi. 

“EN ÖNEMLİ EŞİK GEKA’NIN HİBE DESTEĞİDİR”

Gerçekleşen ziyaretlerle ve süreçle ilgili olarak açıklamada bulunan STB Yönetim Kurulu Başkanı Sağel, “Milletvekilimiz Metin Yavuz ile birlikte aynı zamanda GEKA Yönetim Kurulu Üyesi olan Aydın Valimizden lisanslı depomuz için destek istedik. O da bize gerekli desteği vereceğini söyledi. Argavlı’da lisanslı deponun kurulacağı  arazinin imar durumuyla ilgili yapılan çalışmalar var. Tarım ve Orman İl Müdürümüz Ahmet Ökdem’den sürecin hızlandırılmasını yardımcı olması talebinde bulunduk. Kendisi de süreçle ilgili olarak bizlere destek sözü verdi. Bununla birlikte Kurban Bayramı’ndan sonra ya da bu hafta içinde Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank’a da Milletvekilimiz Metin Yavuz ile birlikte ziyarette bulunacağız. Randevu talebimiz var kendilerinden haber bekliyoruz. GEKA’dan gerekli desteğin sağlanmasıyla birlikte süreç daha hızlı bir şekilde ilerleyecektir. En önemli eşik GEKA’da bir an önce gereken hibe desteğine kavuşmamızdır. Kurumların bunu yapacak bütçesi yok. Alacağımız hibe destekleriyle Söke’de kurulacak olan lisanslı depo Denizli’den Selçuk’a kadar tüm çiftçilere büyük imkan ve faydalar sağlayacak” diye konuştu. 

“SÖKE LİSANSLI DEPOYA SONUNDA KAVUŞACAK”

Söke’de kurulacak olan lisanslı deponun sadece çırçır işletmelerine hizmet etmeyeceğini vurgulayan Sağel, “Lisanslı depo sayesinde bölgedeki çiftçilerimiz devletimizden de destek almakla beraber bankalardan da gerekli kredileri kullanacaklar. Bu geniş yelpazede tüm çiftçilere hizmet edecek olan bir yatırım olacaktır. Sırf çırçırcı işletmelerine özel bir yatırım değildir. Söke’de kuracağımız Büyük Menderes lisanslı depoculuk projesi, İzmir Selçuk’taki Ege Tarım Ürünleri Lisanslı Deposu ile Şanlıurfa’daki Hubut ve Pamuk Lisanslı Deposu’nun ardından Türkiye’de hayata geçen üçüncü lisanslı depo olma özelliğine sahip olacak. Söke’de lisanslı depo kurulması yıllardır gündemde olan bir konudur. Selçuk Belevi’de lisanslı depo kurulmadan önce şu an Ulusal Pamuk Konseyi Başkanımız Bertan Balçık’ın Söke Ticaret Borsası yönetim kurulu başkanı olduğu dönemde de çok uğraşmıştık. O dönemki uğraşlarımıza rağmen lisanslı depoyu Söke’ye kurmamız nasip olmamıştı. İnşallah bu dönemdeki girişim ve çabalarımızın meyvesini vermesiyle birlikte Sökemizde sonunda lisanslı depoya kavuşmuş olacağız” dedi.

lisansli-depo-icin-geri-sayim-basliyor-121182-839c4f7a0de0bfe0cf940bdb9cd752f2.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.