"Madem borç vardı talip olmasaydınız"

"Madem borç vardı talip olmasaydınız"

Nazilli Belediyesi Eski Başkanı MHP'li Haluk Alıcık, geçtiğimiz haftalarda açıklanan belediye borçlarına ilişkin "Nazilli Belediyesi'nin borcu 2014'ten sonra büyükşehir yasasıyla olmuştur" diyerek borcun pankarta asılmasına tepki gösterirdi.

A+A-

(SİMGE ATA) İYİ Partili Kürşat Engin Özcan'a bazı konularda sitem eden Alıcık, başarı dilemeyi ihmal etmedi.
Nazilli Belediyesinde 2 dönem başkanlık yapan 3'üncü dönem için Cumhur İttifakının adayı olarak seçime katılan MHP'li Haluk Alıcık, seçimin ardından ilk kez basın mensuplarının karşısına geçti. MHP Nazilli İlçe Başkanlığındaki basın açıklamasında Alıcık'ı Nazilli Ülkü Ocakları Başkanı Ferhat Yetik ile MHP Kadın Kolları Başkanı Birsen Kırlıoğlu yalnız bırakmadı. Alıcık'ın gündeminde geçtiğimiz hafta Nazilli Belediye Başkanı İYİ Partili Kürşat Engin Özcan tarafından kamuoyuna duyurulan yaklaşık 102 milyon liralık borç vardı. 

"BORÇ BÜYÜKŞEHİR YASASIYLA OLUŞTU"
2009'da göreve geldiğinde birçok hizmet yapmalarına rağmen 2014'te belediyenin mali durumunun iyi olduğunu ifade eden Alıcık, büyükşehir yasasına işaret ederek, "Bugün eğer büyükşehir yasası olmamış olsaydı Nazilli'nin önünü tutan olmazdı. Yaklaşık 150 bin nüfuslu bir şehri kalkıp 2 milyonla yönetmeye kalkarsanız bunlarla karşılaşırsınız. Nazilli Belediyesi'nin borcu 2014'ten sonra olmuştur. Bir de bu borç sadece Nazilli'de varmış gibi lanse ediliyor ama Türkiye genelinde var olan şeyler ve büyükşehir yasasındaki sıkıntılar giderilmediği takdirde de bu sıkıntılar devam edecektir. Biz 10 yıl içinde yaptığımız her şeyin hesabını çok kolay verebiliriz" dedi.

"MADEM BORÇ VARDI TALİP OLMASAYDINIZ"
İki dönem boyunca yaptıkları hizmetleri hatırlatan Alıcık, bu hizmetlerin çok çabuk unutulduğunu söyleyerek, "Birinci ve ikinci işler unutulmuş daha tali işler yapılmış' deniyor. Belediyecilik çok farklı bir şey. Bir kere ekip işi. Başkan olarak onaya imza atıyor, diğer tüm işlerde ekiple hareket ediyorsunuz. Ben 10 yıl boyunca belediyede beraber hizmet ettiğimiz daire müdürlerine teşekkür ediyorum. Nazilli Belediyesi olarak ekibimizle çok güzel işler yaptık. Özlem hanım ne diyor? 'Borcu olmayan belediye çalışmayan belediye' diyor. Bu arada Özlem hanımla da şahsi hiçbir kavgamız olmadı. Kavgamız Nazilli'ydi. Biz ne yaptık? Çalıştık. Seçimlere iki ay kala organize sanayiye asfalt yapıyorduk. Sadece köylere yaptığımız hizmet 19 trilyon. Biz hizmet A.Ş olarak çalıştık. Bu borcu dert etmemeleri lazım diye düşünüyorum. Buna da bilerek talip oldular. Madem borç vardı talip olmasaydınız" ifadelerini kullandı.

"AHLAKSIZLIK YAPACAK OLSAYDIK ÇARŞAFA KALEME Mİ KALIRDIK?"
Alıcık, Özcan tarafından özel kalem masrafları olarak açıklanan tavuk, pirinç, çarşaf ve kalem faturalarını da gündemine taşıdı. Bahsi geçen harcamaların dillendirilmesinin komik olduğunu ifade eden Alıcık, "Tavuk alınmıştır, pirinç alınmıştır, çarşaf alınmıştır. Bu belediyenin alt yapı tesisleri var, iftar veriyorsunuz. Böyle ahlaksızların içinde olacak olduktan sonra çarşafa kaleme mi kalırdık? 'Biz bu adamı desteklemeseydik' dedirtecek hiçbir şey yapmadık. Başkanın özel kaleminin parası 3 ayda bitmiş. Böyle bir şey söz konusu olamaz. Tüyü bitmemiş yetim hakkı yemedik. Başkanlığım boyunca yaşadıklarımı ben biliyorum. Arkamdan konuşanlara da hakkımı helal etmiyorum" dedi.

"BU SÖZ YAKIŞMADI"
Borçların açıklandığı toplantıda sarf edilen "Nazilli Belediyesi morgdaydı yoğun bakıma aldık" sözünü de hatırlatan Alıcık, "Morgdan yoğun bakıma çıkmış. 5 yıl boyunca yatırım mı yapmadık? Maaş mı vermedik? Nazilli Belediyesini ne morgda ne de yoğun bakımda bırakmadık. İşler vaziyette bıraktık. Bu kelime nazilli belediyesine hiçbir zaman yakışmamıştır. Ama unutmamaları gereken şey bir gün onlar da bu hale gelebilir" ifadelerini kullandı.

"BU TÜR KONULARDA BANA DANIŞSIN İSTERDİM"
Müdürlüklerde ve memurların çalışma yerlerinde yaşanan değişikliklere değinen Alıcık, bu konuda Özcan'a sitemde bulunarak, "İmza yetkisi olmayanların imza attığı söyleniyor. Böyle bir şey olabilir mi? Daire başkanları orada. Daire başkanlarımın böyle bir zan altında kalmasına müsaade edemem. Bizleri FOX'a, Sözcü'ye malzeme ediyorlar. Kürşat Engin Özcan İYİ Parti ilçe başkanıyken avukatlığımızı yaptı. Ben, başkanlığım dönemimde İYİ Partili çalışanlara dokunmadım ama benim dönemimde yakınımda bulunan Engin Pirlibey'e gönderildi. Ben isterdim ki bu tür konularda bana da danışsın" şeklinde konuştu.

"YAZMAZSANIZ HALUK ALICIK'A KÜFRETTİRİRSİNİZ"
İnci Yaşam Projesinden gelecek olan bütçenin açıklanan borç tablosunda yer almadığını belirten Alıcık, "Belediyenin sadece alacağı olduğu söylenmiş. Bunun dışında İnci Yaşam'dan gelecek para hiç bahsedilmemiş. İnci Yaşam'dan gelecek para onlara hayat suyu olacaktır. Nereden baksanız 30-35 trilyon para gelecek. Bunu aldığınızda bu borç düşecek. Ama bunu oraya böyle yazmazsanız Haluk Alıcık'a küfrettirirsiniz. İnanan vardır inanmayan vardır. Dün benim yanımda olanlar bugün onun yanında. Olabilir" dedi. NAZ-BEL'in zarar uğradığına ilişkin iddialarını da değerlendiren Alıcık, "NAZBEL'in zarar etmesi düşünülemez" ifadelerine yer verdi.

"AFİŞ OLAYI BENİ ÜZMÜŞTÜR"
Alıcık sitemlerinin ardından Özcan'a 'başkanımız' diyerek seslendi. İnci Yaşam'a ilişkin KDV ödememenin yolları olduğunu ifade etti. Tavsiye mahiyetinde önerilerde bulunan Alıcık, "Bende kin namına bir şey yoktur. Kimsenin başarısızlığı olsun istemiyoruz. Ben Kürşat kardeşimizi, başkanımızı seviyorum. Başarılı olmalarını canı gönülden istiyorum. Allah nasip etmiştir kazanmışlardır. Şirketin avukatlığını yapmıştır. İki dönem seçim çalışması yapmışızdır" dedi.
Özcan ile beraber kat ettikleri yolları anımsatan Alıcık borcun belediye hizmet binasına pankartla asılmasının Özcan'a yakışmadığını ileri sürerek, "Afiş olayı beni üzmüştür. İnsanlar belki kötü söz söyleyeceklerdir. Bu borcu ben yaptım diyelim ama bu yasayı ben çıkarmadım. Büyükşehir yasası sorunlu olmasaydı Nazilli Belediyesi şu an borçsuz bir belediye olabilirdi" dedi.

"NAZİLLİ'NİN MALLARI NAZİLLİ'DE KALSIN"
Son olarak Özcan'dan ricada bulunan Alıcık, "Duyumlarım var. Nazilli'nin malları Nazilli'de kalsın. Bir vatandaş olarak bu konuda mücadele ederse sevinirim. Ben 5 yıl bunun mücadelesini verdim. Büyükşehir yasasında verilmesi gereken şeyleri özellikle vermedim. 23 Haziran'dan sonra büyükşehir yasasında değişiklikler olabilir. Ben büyükşehir yasasının değişeceğine inanıyorum. Kürşat kardeşimiz bu konularda acele etmesin" dedi. Yapılan güzel işlerde MHP'li meclis üyelerinin her zaman Özcan'ın yanında olduğunu kaydeden Alıcık, "Devletle kavga olmaz" dedi.

whatsapp-image-2019-06-03-at-13-33-18.jpegwhatsapp-image-2019-06-03-at-13-33-19.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum