Maden ocağı mağaraya doğru ilerliyor

Maden ocağı mağaraya doğru ilerliyor

Karacasu’da son yıllarda açılan mermer ocaklarına bir yenisi eklendi.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Mermer ocaklarının yarattığı tahribat ilçenin en önemli kültür ve tabiat varlıklarından olan Sırtlanini Mağarası'na kadar uzandı. İzmir'den gelen Mağara Araştırma ekibi Karacasu Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği'yle birlikte mermer ocağı açılan Sırtlanini Mağarası ve çevresinde incelemede bulundu. 

Karacasu’ya bağlı Çamarası Mahallesi'ne 4 kilometre uzaklıktaki en önemli kültür ve tabiat varlıklarından olan ve 30 yılı aşkın süredir turizme kazandırılması beklenen birinci derece SİT alanındaki Sırtlanini Mağarası, sahası içerisinde açılan özel bir şirkete ait mermer ocağı yüzünden tehdit altında. İçerisinde traverten, sarkıt ve dikitler olmak üzere 3 katmandan oluşan çok sayıda galeri ve kolonların bulunduğu, 450 metre genişliği, 70 metre derinliği olan tabiat harikası mağaraya, 600 metre mesafede açılan mermer ocağının yarattığı tahribata sessiz kalmayan Karacasu Kültür Turizm ve Tanıtım Derneği, harekete geçti.  

TABİAT VARLIĞINA SAHİP ÇIKTILAR
Dernek yetkililerinin daveti üzerine Karacasu’ya gelen Dokuz Eylül Üniversitesi Mağara Araştırma Kulübü (DEÜMAK) Başkanı Ümran Sadıç ve İzmir Mağara Araştırma Derneği'nden (İMAD) Deniz Özgür başkanlığındaki 7 kişilik gönüllü mağara araştırma ve keşif ekibi, Sırtlanini mağarası ve 600 metre mesafedeki mermer ocağında incelemelerde bulundu.  Mağara ekibi, mermer ocağının mağaraya verdiği tahribata dikkat çekip yetkilileri uyardı. 

MAĞARA EKİBİ KEŞİF YAPTI
Karacasu Kültür Turizm Derneği Başkanı Bülent Eriklioğlu, yönetim kurulu üyeleri Aydın Mutlu, Vahide Şeker, Yenice Mahallesi Muhtarı Cavit Paksoy’un eşliğinde mağaraya giren ekip gün boyu mağara şekillerini ve 2007 yılında yapılan harita ile aynı olup olmadığı veya değişkenlik gösterip göstermediğini inceledi. 

TAHRİBAT SÖZ KONUSU
Yarım metre yüksekliğindeki girişi olan mağaraya 4 metre sürünerek giren mağara ekibi, büyüklüğü itibari ile Ege Bölgesi'ndeki en zengin oluşuma sahip mağaralardan biri olduğunu söyledi. Ekibin başını çeken İMAD sorumlusu coğrafya öğretmeni Deniz Özgür, mermer ocağının mağara yönündeki ilerlemesini kesinlikle durdurması gerektiğini belirterek aksi takdirde mağarada büyük bir tahribat söz konusu olacağını ifade etti.   

“MERMER OCAĞI MAĞARAYA DOĞRU İLERLİYOR”
Özgür, “Bu mermer ocağının genişleme yönü Sırtlanini mağarasına doğru ilerliyor. Çevrede hem tabiat hem de kültür varlığı olarak koruma altında olduğu, önemli kalıntılar barındırdığı, içerisinde sığınak, kil ocağı ve tapınak olarak kullanıldığına dair bir rivayet var. Ayrıca Afrodisias Antik Kenti var. Bu bakımdan biz mağaranın yönelimini ve içindeki değerli varlıkları tespit etmek hem mağaranın korunması için kamuoyu oluşturmak için geldik” dedi. 

RAPOR HALİNDE SUNACAĞIZ
Mağarada yaptıkları çalışmayı değerlendiren Özgür, “Elimizde mağaranın 2007 yılında çizilmiş bir haritası var. Bu haritada bulunmayan bir kol var mı? Harita tam mı? Ya da eksiklik varsa ölçümlerini almak ve 3 boyutlu modelini tekrar çıkartıp arazide mermer ocağı ile birlikte konumlarını değerlendirmek ve tehlikeli bir durum eğer söz konusu ise ilgili makamlara bilgilendirmek için buradayız. İçeride video fotoğraf çekimleri yapıp yetkililere rapor halinde sunacağız” dedi.  

MAĞARA TEHLİKE ALTINDA
Sırtlanini Mağarasının sarkıt ve dikitler bakımından tek bir kolonunun, Damlataş mağarasındaki tüm sarkıt ve dikitlere eş değerde olduğunu belirten Özgür, “Herkesin mutlaka görmesini tavsiye ederim. Kesinlikle korunması gereken çok zengin bir oluşuma sahip. Çok özel bir mağara. Çevrede açılan mermer ocağı kesinlikle mağarayI tahrip ediyor. Mağara yakınındaki iş makineleri, greyder ya da ağır tonaj yüklü kamyonlar da verdikleri titreşimlerle mağaraya zarar verir. Bu nedenle mermer ocağındaki çalışma durdurulmalı ve mutlaka koruma altına alınarak turizme açılmalı” diye konuştu. 

 

sirtlanini-magarasina-mermer-ocagi-104953-1ddf76ef18d41747fc995998c99da94e.jpgsirtlanini-magarasina-mermer-ocagi-104953-4e6e7c184cc11f89cc60931e531490b7.jpgsirtlanini-magarasina-mermer-ocagi-104953-34a7776b0bf5c0593d1b060d96b7976f.jpgsirtlanini-magarasina-mermer-ocagi-104953-29480e16afd4e26bb037e2114d19af35.jpgsirtlanini-magarasina-mermer-ocagi-104953-a3cb7c76f224ac9086d03894a053c892.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.