Maraş, Aydın'ın ihracat raporunu değerlendirdi

Maraş, Aydın'ın ihracat raporunu değerlendirdi
 Muhabir
Aydın Sanayi Odası (AYSO) Başkanı Gökhan Maraş, Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan Aydın mart ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi.

Aydın Hedef Gazetesi Muhabiri Egemen Gülmüş'ün haberine göre, Aydın’ın 2024 yılı mart ayı ihracat raporu paylaşıldı. Bu rakamlar üzerinden kentin ihracat rakamları hakkında değerlendirmede bulunan Aydın Sanayi Odası Başkanı Gökhan Maraş, 2024 yılı mart ayında 142,2 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirildiğini belirtti. Aydın’ın mart ayında 22. sırada, ocak-mart döneminde ise 23. sırada yer aldığını ifade eden Maraş, son 12 aylık ihracatın 1 milyar 663 milyon dolar olduğunu kaydetti.

maras-aydin-ihracat-raporunu-degerlendirdi-int-gzt-egemen-gulmus-468070-b1294c22bd7bdd8d717c11669360f239.jpeg

İHRACATÇILARA TEŞEKKÜR

129 farklı ülkeye ihracat yapılırken ilk 3 ülkenin İtalya, Almanya ve ABD olduğunu aktaran Maraş, “Aynı dönemde Avrupa Birliği’nin ihracattaki payı yüzde 46,3 olurken, Orta Doğu ülkelerinin yüzde 15,7, Uzak Doğu ülkelerinin payı ise yüzde 5,1 olarak gerçekleşti. 29 farklı sektör içinde gıda ürünleri ve içecek 45,5 milyon dolar ile en çok ihracat yaparak lider sektör oldu. Üreterek ihracata devam eden sanayicilerimize, ihracatçılarımıza ve çalışanlarımıza gönülden teşekkür ediyorum’’ dedi.

AYDIN YURT DIŞI FİRMALARLA BULUŞACAK

Oda çalışmalarına da değinen Maraş, "Üyelerimiz için projeler ve toplantılar gerçekleştiriyoruz. Üyelerimizin uluslararası pazarlardaki faaliyetlerine destek olmak ve Aydın ili ihracatının artmasına katkı sağlamak da odamız ana faaliyet alanlarından birisidir. İhracatçı olmayan ancak ihracat potansiyeli yüksek olan üyelerimiz ile ihracatta rekabet edebilirliğini artırmak isteyen üyelerimize yol gösterici olmak amacıyla Uluslararası Rekabeti Geliştirme (UR-GE) projemiz ile destekliyoruz. Üyelerimizi fuar ve çeşitli organizasyonlar ile yurt dışı firmaları ile buluşturacağız’’ diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.