Meclis'te gerginlik

Meclis'te gerginlik

Aydın’daki dava TBMM’de kriz çıkardı.

A+A-

(MURAT TAN) Aydın Büyükşehir Belediyesi'nde "ihaleye fesat karıştırma" iddiasıyla açılan 17 sanıklı dava Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde devam ederken,  TBMM Genel Kurulu’nda AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ile CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül arasındaki davaya ilişkin sataşmalar meclis gündemine de damga vurdu. 

Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu geçtiğimiz gün hakim karşısına çıkarak ifade verdi. Salı günü yapılan duruşmada hakim karşısına çıkan FETÖ sanığı Erkan Karaarslan’ın ifadeleri de gündemdeki sıcaklığını korurken, AK Parti Aydın Milletvekili Bekir Kuvvet Erim ile CHP Aydın Milletvekili Bülbül ‘ün TBMM Genel Kurulu’nda Aydın’daki davayla ilgili olarak karşılıklı atışmaları gerginliğe neden oldu. 

“ELLE TUTULACAK YERLERİ YOK”

Genel kurulda Aydın’da devam eden davayla ilgili konuşan AK Partili Erim, CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül’ü kastettiği açıklamalarında, “Bir milletvekili arkadaşımız Ekrem İmamoğlu'nun 2 milyon 100 bin lira aktardığı, Aydın Büyükşehirden de 7 milyon lira götüren FETÖ tutuklusu, FETÖ'nün belediyeler imamı Erkan Karaarslan'ın avukatlığını yapıyor. Erkan Karaarslan'ın amacı, Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu ve 15 belediye çalışanıyla birlikte yargılandığı Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesinde verdiği ifadeyle algı oluşturmak ve gündemi değiştirmek. Bizde böylesine "Hem kel hem fodul" denir. Zira akrabaları, eşi, kardeşi, kayınbiraderi, baldızı, kız kardeşi, şoförü ve bazı arkadaşlarıyla kurduğu 11 paravan şirketle organize bir şekilde, ayrıca Özlem Çerçioğlu'na "danışmanlık" adı altında belediyenin kasasını boşaltmaya yönelik birçok uyduruk, değişik konularda ihale düzenlemişler. 11 adet derdest olan yani devam eden davaların yanı sıra 1 tanesi FETÖ'yla iltisaklı 80'nin üzerinde soruşturma dosyası bulunmaktadır. Söz konusu Erkan Karaarslan ve Özlem Çerçioğlu ikilisinin ve bazı üst düzey bürokratlarının elle tutulacak yerleri yok, al birini vur ötekine” dedi. 

“ÖZ BABAMI SAVCILIĞA VERDİM”

Çerçioğlu’nun belediye şirketlerinin hesabını göreve geldiği günden bu yana veremeyen bir belediye başkanı olduğunu söyleyen Erim, “Liyakat, işe göre adam hak getire. Bu şirketlerde de üst düzey yöneticiler Erkan Karaaslan'ın çevresinden. Diyeceksiniz ki "Aydın Büyükşehir Belediye seçimini kaybettiniz, onun için bunları söylüyorsunuz." Alakası yok, bu tür ve her türlü haksızlıklarla her zaman uğraşıyorum. Yerel seçimlerden sonra Aydın'daki her partiden 17 ilçe ve büyükşehir belediyesinin denetlenmesi için girişimde bulundum. Ben belediye başkanlığı yaptığım dönemde imarla ilgili öz babamı savcılığa verdim. Devlet işinden hatıra, gönüle, duygusallığa yer yoktur. Bazıları laf olsun diye "Babam olsa tanımam" der ya, ben gerçekten devlet işinde babam olsa tanımam. Şimdi, sabahleyin Sayın Kılıçdaroğlu Fox TV'de kumpastan bahsediyor. Özlem Çerçioğlu Erkan Karaarslan, Muharrem Şanlı; bu gerçek bir fotoğraf, kumpas değil. Bu, Aydın Büyükşehir Belediye Meclisinde Erkan Karaarslan, Özlem Çerçioğlu” diye konuştu. 

“BEN BELGEYLE KONUŞUYORUM” 

CHP’li Bülbül’ün, “AKP'li belediyeler de danışma ücreti almadı mı, onlardan bahsetsene, onlardan bahsetsene!” sözlerine üzerine, ‘Ben bütün belediyelerin incelenmesini istedim’ şeklinde cevap veren Erim, yargısız infazla suçlanılması üzerine, Karaarslan ile İmamoğlu’nun bir sosyal medya paylaşımını hatırlattı. Söz konusu paylaşımla ilgili konuşan Erim, “İşte, Ekrem İmamoğlu'nun "tweet"i: "Strateji Geliştirme Birimimiz ve Erkan Karaarslan'la gelecek planlaması konusunda verimli bir toplantı yaptık." ben atmadım bu "tweet"i. İşte Karaaslan, işte davalar; ihaleye fesat karıştırma, görevi kötüye kullanma, evrakta sahtecilik, hepsinin numarası var, ben belgeyle konuşuyorum” dedi. 

“BİZ GERÇEĞİN DE ARAŞTIRILMASINI İSTİYORUZ”

Erim’in konuşması bittikten sonra söz alarak kürsüden konuyla ilgili açıklamalarda bulunan CHP Aydın Milletvekili Bülbül, “İki gün önce Adalet Bakanının yanıtlaması istemiyle önerge verdim. Önergem şuydu: Bir FETÖ tutuklusu, FETÖ sanığı, Aydın 1. Ağır Ceza Mahkemesinde vermiş olduğu iki ifadede İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanımız Ekrem İmamoğlu ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanımız Özlem Çerçioğlu hakkında, aleyhine konuştuğu takdirde, onları suçladığı takdirde kendisinin tahliye edileceğine ve beraat edileceğine ilişkin gazeteci ve bazı bakanların cezaevine gelip kendisiyle görüştüğünü söyledi. Ben de bu açıklamadan sonra Adalet Bakanına şu soru önergesini verdim, dedim ki: "Sayın Bakan, yüksek güvenlikli bir cezaevine, avukatların bile zor girdiği bir cezaevine bir gazeteci sanığın talebi olmadan ve konuyla ilişkili olmadan, yargı mensubu olmadan, soruşturma görevlisi olmadan nasıl görüştü? Bu görüşmeler hangi makamın izniyle verildi? Bu konuda soruşturma açacak mısınız?" diye önerge verdim. Bu önergeyi vermek burada bulunan bir milletvekili olarak, bir hukukçu olarak her vatandaşın görevidir. Burada biz gerçeğin de araştırılmasını istiyoruz” diye konuştu. 

BÜLBÜL’DEN ERİM’E ŞOK SUÇLAMA

Erim’in yargısız infaz yaptığını vurgulayan Bülbül, “Buraya Aydın ilinin turizmi konusundaki düşüncelerini açıklamak için geldi, çıktı, burada yargısız infaz yaptı. FETÖ konusunda konuşacak, en son sözleri söyleyecek olan AKP'dir, başka bir yapı değildir. FETÖ ile Cumhuriyet Halk Partisini yan yana getirebilecek hiçbir düzen, hiçbir işlem olamaz. Bir kumpas iddiası vardır; bu kumpas iddiası konusunda, doğruluğu ya da yanlışlığı konusunda araştırma yapılması gerekmektedir. Büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde kazanan belediye başkanlarımızın, halkın millî iradesine sahip olarak seçimleri kazanan belediye başkanlarımızın üzerine kumpas iddialarıyla gitmek doğru değildir, kesinlikle doğru değildir” dedi. Erim’in "Büyükşehir belediye başkanlarının hakkında şu şu iddialar var" diyerek kayyum atanmasını ve görevden alınmasını talep ettiğini söyleyen Bülbül, “Siz İsabeyli Belediye Başkanlığı yaparken, şu anda devam edip etmediği konusunda, gelin, siz açıklamada bulunun; Resmî evrakta sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma suçlarından dolayı ceza aldınız mı?” sorusunu sordu. 

“ON YILDA ON DAİRE PARASI KAYBETTİM”

Bülbül’ün resmî evrakta sahtecilik, ihaleye fesat karıştırma ve görevi kötüye kullanma gibi suçlar nedeniyle itham etmesi üzerine konuşan Erim, “Beni çok çok iyi biliyorsunuz Sayın Bülbül. Ben 660 bin lira bütçeyle aldığım şeyi 21 trilyonla devrettim 3'üncü yılda, on yılı onunla götürdüm, tamam mı?” dedi. Erim, Bülbül’ün ceza alıp almadığıyla ilgili sorusuna, “Bak, ben on yıl belediye başkanlığı yaptım, on daire parası kaybettim. Sen hepsini çok iyi biliyorsun” cevabıyla karşılık verirken aynı sorunun Bülbül tarafından sıklıkla yinelenmesine üzerine, “Bak, beni Hüseyin Üzek'e sor. Bak, bu, beni inceleyen müfettiş, beni inceleyen müfettiş. Bakın, beni inceleyen müfettiş "Seninle çalışmak zevk. Sen beni buraya, yanına aldır." dedi. Beni inceleyen müfettiş. Ben onları hep bilerek yaptım. Ben su fabrikasını devrettim, nasıl devrettiğimi çok iyi biliyorsun. Hep onları bilerek yaptım ben” sözleriyle kendisini savundu.  

“BENİM BOĞAZIMDAN BİR ŞEY GEÇMEDİ” 

Bülbül’ün ‘Şu anda Yargıtayda dosyanız var mı?’ sorusunu da cevaplayan Erim, “Ama benim boğazımdan bir şey geçmedi, tamam mı? Ben particilik de yapmadım, sahtecilik de yapmadım. Onun şantaj olduğunu sen çok iyi biliyorsun, sen çok iyi biliyorsun” dedi. Bülbül ile birlikte diğer CHP’li milletvekillerinin de aynı doğrultuda sataşması üzerine konuşan Erim, “Kuvvet Erim'i de biliyorlar, herkesi de biliyorlar” diyerek sözlerini noktaladı. 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.