Mehmetçiğin operasyon gıdası Aydın’dan

Mehmetçiğin operasyon gıdası Aydın’dan

Aydın’da bulunan Kutlay Gıda A.Ş.’nin, Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Teknokent ile birlikte yürüttüğü projeyle Türk ordusunun katıldığı operasyonlarda askerin ihtiyacı olan yüksek kalorili gıda için prototip konserve üretimi yapıldı.

A+A-

MURAT TAN - Dünyada ilk defa Türk Ordusu için özel olarak ‘Kutlay’ ve ‘Sopho’ markasıyla üretilen prototip gıdalar, Milli Savunma Bakanlığı tarafından onaylanırsa Mehmetçik artık askeri operasyonlarda Aydınlı firmanın ürettiği konservelerle beslenecek. ADÜ Teknokent ile birlikte yürütülen projeyle ilgili bilgilendirmede bulunan Kutlay Gıda A.Ş. Genel Müdürü Kubilay Alper, firma olarak ‘Yerli ve Mili Üretim’ ilkesinden yola çıkarak geliştirdikleri prototip gıdaların Milli Savunma Bakanlığından onay beklediğini söylerken, görüşmelerin devam ettiğini kaydetti.

“ASKERİ İHRACATA DA UYGUN”

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) Dünya’da ilk defa özel olarak üretilen operasyon gıdalarının uzun dayanımlı, yüksek kalorili besin değerlerine sahip olduğunu söyleyen Kutlay Gıda A.Ş. Genel Müdürü Alper, “Projedeki amacımız, kritik zamanlarda ve operasyonlarda askerimizin odağını ve performansını kaybetmemesi için ısıya ya da suya ihtiyaç duymadan, hazırlanma zahmetiyle vakit kaybetmeden, hızlı, lezzetli, sağlıklı ve besleyici bir şekilde beslenme ihtiyacını giderebilmesini sağlamaktır. Türk Ordusu için ADÜ Teknokent işbirliğiyle ürettiğimiz gıdalar, denizde, havada ve karada gerçekleştirilen tüm kritik, uzun ve ya kısa soluklu operasyonlarda askerimizin ihtiyacı olan yüksek kalorili ve zengin besin değerlerini minimum yük ve zahmetle maksimum güvenlikle sağlamak için özel olarak geliştirilmiş besleyici konserveden oluşuyor. Aynı zamanda ürettiğimiz gıdalar askeri ihracata da uygundur. Başta Ortadoğu, Uzakdoğu ve Afrika olmak üzere Avrupa ve Amerika’daki üretim yetilerinin yaşlanan nüfustan dolayı köreldiği bu dönemde, ülkemizdeki ithalat akımının durdurularak ihracat avantajına çevrilebilmesi için de bu projeyle önemli bir atak yapmayı hedefliyoruz” dedi.

“10 YIL ÖMRÜ VAR”

Türk Ordusu için hazırlanan özel gıdaların prototiplerinin üretildiğini ve gerekli makamlara ulaştırıldığını söyleyen Alper, “Sunumları yapıldı ve görüşmeleri sürüyor. Şu anda Dünyada bizden başka bunu üreten 3-4 firma mevcut. Meclisten geçen son yasa tasarısında operasyondaki bir askerin günlük tüketmesi gereken kalori miktarı, TSK Beslenme Kanununa göre 3 bin 990 kalori olarak açıklandı. Askerimizin bunu yemekle alması mümkün değil. Şu anda mevcut operasyondaki askerlerimize bu kalori şekerle veriliyor. Biz Türkiye’de ilk ve Dünyada da nadir olarak bir ürün gamı ürettik. Bunlara da ‘Uzun Dayanımlı Gıda Projesi’ adını verdik. Ürettiğimiz gıdalarda hiçbir koruyucu madde yok. Hiçbir kanserojen madde yok. Bu gıdaların 3 yıl ömrü mevcut ama açılmadığı takdirde aslında ömrü 10 yıldır. Aynı zamanda da artı ve eksi basınçlara dayanaklıdır. Yine 1.8 atmofer basıncına da dayanıklı olarak ürettiğimiz prototip gıdalarımızı uçakta yani bir F-16’da da denizaltı aracında da tüketebiliyorsunuz. Nem ve ışık ve geçirgenliği olmayan bir ambalajda muhafaza ediyoruz ve ambalajı da yerli üretimdir” diye konuştu.

“ARA ÖĞÜN İÇİN HAP GIDA ÜRETTİK”

Üretilen gıdayla ilgili detaylı bilgi veren Alper, “Biz şu anda 3 öğün, 2 ara öğünde bir askere 4 bin 100 kaloriye kadar gıda verebiliyoruz. İki ara öğün 6 haptan oluşuyor. Bu 6 hap, konsantre edilmiş gıdaların toz haline getirilmiş şeklidir. Bizim ürettiğimiz ürünün her biri 400 gramlık bir konservede bulunuyor. Yani her öğün 400 gramlık bir konserveden oluşuyor. Yani 3 tane konserveyi çantanıza koyuyorsunuz bu da toplamda bin 350 grama karşılık geliyor. Haplarınızı da koyduğunuzda yaklaşık 4 bin kalori için bin 400 gram yük taşıyorsunuz. Bu çok makul bir yüktür. Bizim ürünümüzün içinde hiçbir alerjen madde de bulunmuyor. Toplamda 7 ayrı yemek çeşidinden oluşuyor, tek çeşit de değil. Laktoz, glüten, yumurta, hardal veya fıstık alerjisi olanlar olabilir, bizim ürettiğimiz prototip gıda da hiçbir alerjen madde yok. Bu ürünü siz askere verdiğinizde tüketilmesi yaklaşık 5 dakika sürüyor. Biz şunu da düşünüyoruz. Bir askerin operasyonda ateş altında 4.5-5 dakikası olmayabilir. Bu sebepten öğüne gidene kadar ayakta tutabilecek, şekerini, sindirimini dengeleyecek, vücudunun enerjisini tamamlayacak ara hızlı öğüne de ihtiyacı var. Bu 6 tane hap gıdadan oluşuyor. Hap gıdaları dilerseniz suyla yutabiliyorsunuz, dilerseniz çiğneyebiliyorsunuz” dedi.

“SÜRECİ HIZLANDIRMAK İSTİYORUZ”

Hazırladıkları bir prototip gıdanın yaklaşık bin 200-bin 500 kalori içerdiğini belirten Alper, “Bu kalori oranını Türkiye’de 400 gramda toplayabilen hiçbir firma yok ve bunu yapmak hakikaten çok zor. Prototip ürünlerimiz şu an elimizde hazır bulunuyor. Şu an sipariş gelse hemen üretime geçebiliriz. Bütün besin değerlerini oluşturduk. Firmamızda geniş bir gıda mühendisi kadromuz var ve aynı zamanda beslenme uzmanımız da var. Tüm analizlerini yaptık ve ürün yaklaşık olarak 1 yıl 1 aydan bu yana yaşlandırma sürecinde bekletiliyor. Biz ADÜ’deki geçtiğimiz dönemdeki yetkili makamlar vasıtasıyla küçük bir sunum olarak Milli Savunma Bakanlığına gönderdik. Bu süreçler biraz uzun sürüyor. Biz bu süreci hızlandırmak istiyoruz çünkü bu çok kritik bir konudur. Biz belirli denetimlerde olan bir başka tesiste bunun üretimine geçmeyi istiyoruz. Halihazırdaki mevcut tesisimiz değil, belirli denetim ve kurallara tabi bir tesis kurmaya da hazırız. Bu ayrıca halihazırda bizim şu an doğrudan ihaleye girip satışa sunabileceğimiz ya da tek başımıza girebileceğimiz bir iş değil.  Biz ortaya bir çalışma koyduk ve ürünlerimizi hazırladık. Süreç sonunda umarım bu işi üstlenir ve prototip üretimden seri üretime geçeriz” diye konuştu.

 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.