Menderes Nehri biterse üretim de biter

Menderes Nehri biterse üretim de biter

Aydın’da tarımsal sulamada önemli konumda bulunan Menderes Nehri'nin bazı bölümlerinin kuruması, endişe yaratmaya devam ediyor. Büyük Menderes Nehri’nin öneminden söz eden ADÜ Dr. Öğretim Üyesi Ersel Yılmaz, “Bizim varlığımızda çiftçimizin varlığı tamamen

A+A-

GÖKHAN DÜZYOL - Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinden çıkarak Uşak, Denizli ve Aydın’dan geçerek Ege Denizine dökülen 584 kilometre uzunluğundaki Büyük Menderes Nehri, en kurak dönemlerinden birini yaşıyor. Aydın genelinde Büyük Menderes Nehrinden salınan suyla 200 bin hektarlık alanın sulandığı belirtildi. Kuraklıktan dolayı ise bu sezon üreticiye maksimum iki kez su verilecek. Kuraklıktan etkilenmek istemeyen bazı üreticiler de bölgede alternatif ürüne yöneldi. 


“YARINLARI BUGÜNDEN DÜŞÜNMEMİZ LAZIM”

Aydın Adnan Menderes Üniversitesi (ADÜ) Dr. Öğretim Üyesi Ersel Yılmaz, suyun ekonomik kullanılması gerektiğini ifade etti. Yeni teknoloji kullanımıyla tarımda sulamada daha su kullanılabileceğini ifade eden Yılmaz, “Daha az suyla daha fazla alanı kullanabilecek olan uygulamalar var. Bizim de bu uygulamalara artık geçmemiz lazım. Üretici kuraklıktan etkilenmemesi için stratejik bitkiler seçmesi lazım. Bu bitkilerde su tüketimlerini mümkün olduğunca fazla değil de az su tüketen çeşitlere veya türlere kaymamız lazım. Nasıl bugünleri dünden düşünmemiz lazımsa, yarınları da bugünden düşünmemiz lazım.” dedi.


“YAĞLARI LAVABOYA DÖKMEYİN”

Büyük Menderes Nehri’nin bölge açısından önemi bir kaynak olduğunu dile getiren Yılmaz, “Aydın'a çok büyük desteği olan bir nehir, dolayısıyla bundan daha kötü durumları yaşayacak Türkiye'nin en verimli bölgeden bir tanesini kaybetmiş olacağız. Herkesin artık suyu çok kıt kaynak olduğunu, dikkatli kullanılmalı, mümkün olduğunca suyu kirletmemeye, katı madde atmamaya özellikle yağları ev kullanımlarında lavaboya dökmemeye çalışmak, onları ayrı biriktirip ayrı bertaraf etme yollarına gitmek herkesin düşünmesi gereken şeyler.” diye konuştu. 

“SU TRANSFERİ GÜNDEME GELMELİ”

Kuraklıktan en az şekilde etkilenmek için havzalar arası su transferinin önemine dikkati çeke Yılmaz, şöyle devam etti:
“Bu havza Türkiye'nin sayılı havzalarından bir tanesi.  Bizim de artık havzalar arası su transferlerini gündeme getirilmeli, konuşuldu ama aktive edilmedi. Çünkü su bulamazsanız bundan sonraki stratejik anlamda bazı şeyleri de kaybedeceksiniz. Temel gıda alanında şu son 1 yıldır yaşadığımız olaylar zaten bunu gösterdi.  Dolayısıyla havzalar arası su transferi de artık gündeme gelmeli.” 


“KUYU AÇMAK GEÇİCİ BİR ÇÖZÜM”

Sondaj yapılarak elde edilen çözümün, geçici olduğuna vurgu yapan Yılmaz, sözlerini şöyle tamamladı:
“Kendi imkanları ölçüsünde kuyu açıp suyu kullanıyorlar ama yani o da kısıtlı. Çünkü normalde 5 yılda bir gelen 5 yıllık yağışlar kuyuya etki eder, bir kuyudaki su seviyesi 5 yıl öncesinde gelen yağışlardan beslenir. En az 5 yıl sürer, derin kuyular için özellikle. Dolayısıyla 5-6 sene üst üste çok kurak geçtiği zaman eldeki suyu da üç beş sene sonra bitirmiş olacaksınız. Kuyu açmak da çok ciddi bir çözüm değil geçici bir çözüm. Menderes biterse üretim biter.”

menderes-nehri-biterse-uretim-de-biter-222592-fe8995ee9b0910efa437d26647b3e374.jpegmenderes-nehri-biterse-uretim-de-biter-222592-f01275113815eacde602403a8247aec5.jpeg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.