Menderes'in Emanetiydi!

Menderes'in Emanetiydi!

'Karacasu’ya madara olduk'diyerek bu güne kadar ruhsat vermeyen yetkililere veryansın etti

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - Karacasu’da merhum Başbakan Adnan Menderes’in 1954 yılında Kemer Barajı'yla birlikte işletmeye açtığı Türkiye’nin ilk elektrik santrali olan Dandalas Elektrik Santrali'ni 9 yıldır ruhsatını alıp açamayan şirket ortağı Metin Bay, KOSGEB toplantısında “Orası Menderes’in emanetiydi. Sonunda ruhsat işi bitti ama bizde bittik. Karacasu’ya madara olduk” diyerek bu güne kadar ruhsat vermeyen yetkililere veryansın etti. 

Sonunda ruhsat işi bitti ama bizde bittik. Karacasu’ya madara olduk” diyerek bu güne kadar ruhsat vermeyen yetkililere veryansın etti.

Karacasu Belediyesinden 20 yıllığına ihaleyle alan Hidrobakan Hidroelektrik Santralleri Ltd. Şti, 1982 yılında meydana gelen ölümlü bir kaza nedeniyle kapanıp 37 yıldır kullanılmayan tesisi işletmeye açmak için 9 yıldır Enerji Bakanlığı'ndan izin almayı bekliyor. Aylık 3 bin lira kira bedeli ödeyen şirket ortaklarından Metin Bay, KOSGEB toplantısında ruhsat almak için çektiği sıkıntıları dile getirip sonunda isyan etti.

BENİM SİYASİLERE HÜKUMETE SÖZÜM YOK

“Bizim ne çektiğimizi Karacasu halkının bilmesini isterim” diyerek söze başlayan Metin Bay, “Karacasululara madara olduk. Benim siyasilere, hükumetimiz, devletimize de bir sözüm yok. Benim sözüm bizi engelleyenlere. 2011 yılında Karacasu Belediyesinden bu santrali kiraladığımızda 2015 yılına kadar su kullanım iznini alamadık. Ama balıkçılar 3,5 ayda su kullanım iznini aldıkları halde biz 3,5 yılda mahkeme kararı ile alabildik “diyerek, önlerine konulan engelleri anlattı.

SAVAŞ, “GEL ANKARA’YA BAKARIZ”

“Suyu aldık ama bu da yetmedi” diyerek konuşmasını sürdüren Bay, “Sonunda ruhsatı aldık. Önümüzdeki aylarda işletmeye açacağız ama bizde bittik. Buraya tamamlama kredisi alabilir miyiz? Bu santral Menderes’in emanetiydi” dedi.

 KOSGEP Müdürü Sadullah Dülger, böyle bir kredinin olmadığını söyledi. Araya giren AK Parti Aydın Milletvekili Mustafa Savaş, eski bir finansçı bankacı olarak “Gel Ankara’ya neler yapabiliriz, bakarız. Üretim yapmak isteyen yatırım yapmak isteyen taş üzerine taş koyan herkesin başımızın üzerinde yeri var. Kapımızı açık” diye konuştu. 

ADNAN MENDERES’İN EMANETİ

Adnan Menderes’in 1954 yılında Kemer Barajı'yla birlikte işletmeye açtığı Karacasu Dandalas Elektrik Santrali, 1982 yılında yaşanan ölümlü bir kaza nedeniyle mühürlendi. Türkiye’in ilk elektrik santrallerinden olan santral 30 yıl aradan sonra Kemer Santrali'nin kuruluşunda görev alan 2 mühendis ve bir teknisyenin bir araya gelip ortaklaşa kurdukları Hidrobakan Hidroelektrik Santralleri Ltd Şti tarafından yap işlet devret modeli ile 20 yıllığına belediyeden kiralandı. Hayvan ağılı olarak kullanılan binada üzeri saman ve toprakla örtülen 60 yıllık atıl makineler, şirket ortakları tarafından altı ayda ayağa kaldırıldı ancak 9 yıldır bakanlıktan gerekli izinleri alınamadığı için açılamadı. Saatte 300 kw elektrik üretme kapasiteli santrale 6 yıldır her ay yaklaşık 3 bin lira kira ödediklerini söyleyen şirket ortağı, elektrik teknisyeni Metin Bay, “Artık dayanacak gücümüz kalmadı. Kemer Barajı'ndan emekli olduğumuzda aldığımız tazminatlarımızı ve bütün birikimimizi buraya yatırdık. 9 yıldır hiç para kazanmadan her ay para ödüyoruz” diye konuştu.

30 YILDIR ATIL DURUYORDU

Keban Elektrik Santrali'nin kurucularından iki mühendis arkadaşı ile birlikte santrali ayağa kaldırmak için çalıştıklarını belirten elektrik teknisyeni Metin Bay, “Burası dönemin başbakanı merhum Adnan Menderes’in bölgeye hediye ettiği Türkiye’in ilk elektrik santrallerinden. 1982 yılında ölümlü bir kaza yaşanmış. Dönemin savcısı mühürlemiş ve bir daha açılmamış. 37 yıldır atıl duruyor. 2011 yılında dönemin belediye Başkanı Mustafa Büyükyapıcı, daha önce babası, dedesi bu santralde çalıştığı için ve bizim de 35 yıllık tecrübemize güvenerek 'Burayı ayağa kaldıralım' düşüncesi ile ihaleyle bize verdi. 2004 yılında santralin ayağa kaldırılması için 500 bin dolarların istendiği santrali biz 6 ayda ayağa kaldırdık. Makineler atıl vaziyette, saman ve kumla örtülü idi. Bakımlarını yaptık. 'Ayağa kaldıramazsınız' dedikleri yeri altı ayda adam ettik” dedi.

orasi-menderesin-emanetiydi-137459-0ae2920faf27d202e3b6f65a12d54cb5.jpgorasi-menderesin-emanetiydi-137459-4f8849e7228677c6923c6a7b51b61b9d.jpgorasi-menderesin-emanetiydi-137459-168cc59d0fd421675cbd0aa19848f96e.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.