Mermer fabrikası kurulacak arazinin satışı meclisten geçti

Mermer fabrikası kurulacak arazinin satışı meclisten geçti

​​​​​​​Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal başkanlığında olağanüstü toplanan Belediye Meclisi, ilçede faaliyet gösteren yatırımcı firma tarafından kurulması planlanan mermer fabrikası için talep edilen arazinin satışı oy birliğiyle kabul edildi.

A+A-

GÜLAY ÖZTEKİN - Karacasu Belediye Başkanı Zeki İnal başkanlığında olağanüstü toplanan Belediye Meclisi, ilçenin menfaatine olan bir konuda önemli bir karar aldı. Karacasu’da kurulması planlanan mermer fabrikası için olağanüstü toplanan Belediye Meclisi, meclis üyesi Nuri Öncü’nün mazeret bildirerek katılmadığı toplantıda 3 maddelik gündem maddelerini görüşüp karara bağladı. Gündemin ilk maddesi olan bir önceki zabıt özetinin okunması tartışma yarattı. 

BİR ÖNCEKİ ZABIT ÖZETİ MECLİSİ GERDİ 
Zabıt özetinin okunması ve oylanması ile başlayan meclis toplantısında söz alan İYİ Parti Meclis Üyesi Nail Kurt, Haziran ayında yapılan toplantıda denetim komisyonuna verdiği ek raporun kayıtlara geçirilmediğinden dolayı tepkisini dile getirdi. Konuştuklarının da belediye resmi kayıtlarına geçirilmediğini iddia eden Kurt, “Burada konuşulanlar meclis zabıtlarına geçirilmediği için eleştiriyorum” diyerek zabıt özetini kabul etmediğini söyledi. 

BORÇLANMA MİKTARI TARTIŞMA YARATTI
Kurt, ayrıca geçtiğimiz Haziran ayı meclis toplantısında oylamaya geçilmeden önce belediye meclisinde ne şekilde borçlanma yapılacağının konuşulmadığını dile getirdi. Ardından söz alan CHP’li Meclis üyesi Erdinç Gümüş de, belediyenin cari giderlerle ilgili yapacak olduğu borçlanma miktarının belirtilmeden oylandığını hatırlatıp “Ne şekilde borçlanacağımız mecliste konuşuldu mu borç miktarını bilen var mı arkadaşlar. Basın da burada meclis üyeleri de. Bilen varsa söylesin” diye sordu. 
Başkan İnal, “Borçlanma miktarı söylenmedi mi?” diye sorarken Erdinç Gümüş ise, “Biz belediyenin borçlanmasına karşı değiliz. Borçlanma ne şekilde yapılacağı belediye kanununda yazıyor. Biz her şey şeffaf olsun yasal olsun istiyoruz. Burada borçlanma miktarının kayıtlara geçmesini istiyoruz” diye konuştu. 

DUYAN ARKADAŞ VARSA SÖYLESİN
MHP'li Meclis üyesi Mehmet Osan ise “’İller Bankası, geri ödemesi 3 yıllığına olan borçlanma için bütün belediyeler 3 milyon TL’ye kadar borçlanabilir" dedi. 
"Biz 1,5 ya da 2 milyon TL civarında borçlanmayı düşünüyoruz” şeklinde yanıt verirken Gümüş, “Ben duymadım duyan arkadaş varsa delikanlı gibi söylesin. Gerçekten meclisimizde şeffaf olacağız. Veresiye iş olmaz. Borçlanma miktarının kayıtlara geçmesini istiyoruz” ifadelerini kullandı. Görüşmelerin ardından zabıt özeti oy çokluğu ile kabul edildi. 

KURULACAK FABRİKA İÇİN ARAZİ SATIŞI GÜNDEME GELDİ
Daha sonra gündemin asıl konusu olan Tepecik Mahallesinde 3 yıldır mermer ocaklarını işleten Gümüşkaya Mermer İnşaat Hafriyat Şirketi tarafından en az 100 kişiye istihdam sağlayacak 7 milyon yatırım bedelli kurulması planlanan  mermer kesim ve işleme fabrikası için talep ettiği Cuma Mahallesindeki 15 dönüm arazi satışı ile ilgili gündem maddesi görüşülüp oylamaya sunuldu. 
Toplantıda, Gümüşkaya şirket yetkilisi Hakan Yaravlı ile Esnaf Odası ikinci başkanı İbrahim İren, MHP İlçe Başkanı Murat Uysal da seyirci olarak izledi. 

OY BİRLİĞİYLE KABUL EDİLDİ
Belediyenin Cuma Mahallesindeki ikinci seramik ocakları olarak bilinen yerdeki imar planı dışında kalan 15 dönüm arazinin yatırımcı firmaya satışının yapılması görüşülüp oy birliği ile kabul edildi. Başkan İnal ve meclis üyeleri, oy birliği ile alınan satış kararıyla kurulması planlanan fabrikanın ilçeye hayırlı uğurlu olmasını diledi. 

İMARA AÇILMASI İÇİN OYLANDI
Satış kararının ardından gündemin 3. Maddesine geçildi. Belediye Yazı İşleri Müdürü Erdinç Büyükgümüş, “İmar planı dışındaki bu yere tesis yapılabilmesi için imar planı içerisine alınması gerekiyor. Zaman kaybı olmasın diye bu yerin 1/1000’lik nazım imar planını bizim belediye meclisinden geçireceğiz. 1/5000 imar planı ise Büyükşehir Belediye meclisine gelecek” dedi. Yapılan oylama sonucu yerin imar planı içerisine alınması görüşülüp karar oy birliğiyle meclisten geçti. 

Belediyeden satış kararı aldığı yerin imara açılmasıyla birlikte şirketin kuracağı fabrika ile ilgili prosedürleri tamamlayıp en kısa sürede fabrikanın temellerini atacağı bildirildi. 

karacasu-belediye-meclisinden-o-arazi-icin-satis-karari-cikti-166314-8f98c098d09b4e3b3d48900c9d87474a.jpgkaracasu-belediye-meclisinden-o-arazi-icin-satis-karari-cikti-166314-768691262fa6ab4368efdd864e0d8157.jpgkaracasu-belediye-meclisinden-o-arazi-icin-satis-karari-cikti-166314-43266612611c0455cce9cc4fc6150884.jpgkaracasu-belediye-meclisinden-o-arazi-icin-satis-karari-cikti-166314-c7f5d1159a9c93ecd4d994f940d06bc3.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.