LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MESLEK ODALARI SINIFTA KALDI

A+A-

Korona tedbirleri kapsamında alınan birçok önlem hepimizin de malumu olduğu üzere küçük büyük demeden birçok sektörü derinden yaraladı. İlgili bakanlıklar hızlı bir şekilde önlem almaya çalışsa da bu önlemlerin ilk etapta genel ve zaruri önlemler olduğunu söyleyebiliriz. Önlemler yeterli midir, yerinde midir orası ayrıca tartışılabilir fakat bir de işin başka bir boyutu var, meslek odaları..
Hepsini suçlamak doğru olmaz. Çok güzel sorunlara değinip çözümü için mücadele edenler yok değil, haklarını yemeyelim. Fakat bir de işin gösteriş boyutundan öteye geçemeyenler var ki, inşallah üyeleri bu oda temsilcilerine gereken cevabı sandıkta verirler.
Şu içinde bulunduğumuz kriz ortamında o kadar güzel fırsatlar yakalanabilir ki, esnafın da sanayicinin de ekmeğine yağ sürecek cinsten olur hem de..
Bakkallar odası örneğin, neden üyeleri için internet üzerinden bir platform oluşturup da sokağa çıkma yasağında üyelerinin evlere servis yapabileceği bir sistemi hayata geçirmez ki? Hem bu sayede insanların zincir market bağımlılığını da yıkmış olmaz mı? Çok mu zor böyle bir hizmet sunmak?
Lokantacılar odası mesela.. Hepimizin yemeğini sipariş ettiği bir internet sitesi var, ismi malum. Lokantalar ve restoranlar bu siteye yüklü komisyon ödüyorlar. Çok mu zor yerelde böyle bir hizmet sunmak? Lokantaları böyle bir sisteme ücretsiz dâhil edip siparişleri buradan restoranlara ek külfet oluşturmadan sağlamak? 
Hepimizin bildiği, hele ki bakanlıkların hepimizden iyi bildiği sorunları iletmekle ne geçiyor ki elinize? Üyelerimiz SGK, BAĞ-KUR ödeyemiyor demenin kime ne faydası var? Bunu bilmeyen mi var? Belediye dükkânlarında kiracı olan üyeleriniz var, kaç oda belediyelerden bu süreçte kira almaması için ricada bulundu?
Üye aidatları mesela.. Kaç oda bu sene almayalım, eksik alalım, feragat edelim diye bir öneride bulundu? 
Kendi mülkü olan, bu taşınmazlarda kiracı barındıranlar var, kaç tanesi kira almamak için mücadele ediyor?
Devasa işletmelerde onlarca insan çalışıyor, malum maske bulmak artık imkânsız. Kaç tane oda üyesine çalışanları için ücretsiz maske ya da dezenfektan temin etti? Emin olun bakanlığa herkesin bildiği sorunları yazmaktan daha faydalı bir iş bu söylediğim.
Banka müdürleri ile lüks restoranlarda yemekli toplantılarda, makam odalarında sürekli istişare halinde olanlar, nerede kaldı iyi ilişkileriniz? Üyeleriniz şu zor günlerde kredi çekerken kırk takla atıyor, o da havada kalıyor. Neden şimdi görüşmezsiniz yetkililerle? İyi seyreden diyaloglarınız bozulur diye mi korkarsınız? Üyenizin işine yaramadıktan sonra şahsınızın iyi diyaloğunun kendinizden başka kime ne faydası var?
Zorunlu üyeliğin kaldırılması gündeme gelmişti birkaç yıl önce. O zaman böyle bir kurumda çalışıyor olmama rağmen çok sevinmiştim. Kalite yönetimi adı altında üyelerinize onlarca anket sorusu yöneltirken “zorunlu üyelik olmasa üye olur muydunuz?” Diye bir soru ekleyin o anket formlarınıza da görün üyeleriniz ne kadar seviyor sizi?
Daha kişisel sorunlar, daha dişe dokunur çözümler lazım. Çizmeye çalıştığınız “çalışıyoruz” imajının pek de dişe dokunur bir yanı yok. Esnafımızın da sanayicimizin de tüccarımızın da bu işgüzarlıklara karnı tok, bilesiniz.
Sağlıkla kalın, zorunlu olmadıkça evinizde kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.