Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

METİN LÜTFİ BAYDAR MİLLET VEKİLİ  (2)

A+A-

2015 seçimlerinde Aydın’da yapılan ön seçimde  parti  üyelerinden 8070 oy alarak 1. Olan Prof.Dr.Metin Lütfi Baydar,aradan  geçen 3 yıl içinde yan gelip yattı mı ki,2018 seçimlerinde milletvekili listesinde yer verilmedi ?

 

Aydın’da yapılacak bir ön seçimde en az 2500-3000 farkla liste birincisi olma ihtimalinin yüksek olduğunu CHP üyeleri tarafından ifade edilen Metin Lütfi Baydar’ın bu özelliği CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tarafından bilinmiyor muydu ?

 

Metin Lütfi Baydar, milletvekilliği süresince  sadece yurt içinde değil,özellikle yurtdışında Türkiye’yi ülke onuruna yaraşır bir biçimde temsil ettiğinden CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu emin değil miydi ?

 

Yazmaya bile elim varmıyor;çünkü CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun,Metin Lütfi Baydar’ın yeteneklerinden,kariyerinden ve karakterinden haberdar olmaması,bilmemesi olasıl değil.

 

Olsa olsa,Metin hoca,genel başkanlık seçiminde  Muharrem İnce’yi desteklediği için şimşekleri üzerine çekmiş olabilir.

Bugün Muharrem İnce 81 milyonunun Cumhurbaşkanı olmak için her türlü riski göze alarak gece-gündüz Anadoluyu karış karış geziyorsa,Metin Lütfi Baydar’ın bu konuda da ne denli ileri görüşlü olduğu  belli oluyor.

 

Diyelim ki son yazdığım satır geçerli,peki  2015 seçimlerinde  genel başkanın himayelerinde  kontenjandan  milletvekili  olan daha sonra da ‘’yürü ya kulum Tezcan’’ misali PARTİ ÖRGÜTÜ VE ÖRGÜT YÖNETİMİNDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI olan Bülent  Tezcan ,Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’na, Prof.Dr.Metin Lütfi Baydar’ın niteliklerini,kariyerini,kişiliğini anımsatacak bir konuşma yapamaz mıydı ?  kendisinin 2015 seçimlerinde  kontenjandan milletvekili olduğunu; ancak Metin  hocanın ise  yapılan ön seçimde parti üyelerinden 8070 oy alarak birinci olduğunu anımsatarak,listeye girememesinin büyük haksızlık olabileceğini söyleyemez miydi ?

 

Yoksa ,erken seçim telaşıyla ön seçim yapılmaması kararı alınması,Metin hocayı liste dışı bırakmak isteyenler için bir fırsat mı oldu ?

 

Bu sözümün sonuna kadar arkasındayım,bugün  bir ön seçim yapılsa,Metin Lütfi Baydar,bu kez  8070 değil çok daha fazla  oy alarak yine birinci olur.

 

Bizde,siyasetin senaryosunu ‘’Ayak Oyunları’’ nı siyaset sanan siyasetçiler yazar.demiştik.

Aydın’daki siyasetin senaryosunu da kimlerin yazmış olabileceğini  listeye bakarak kolayca  bulabiliriz.

 

Varsayımlarla,tarih yazılmaz;çünkü tarih;olgunlaşmış somut  koşulların eyleme dönüşerek  kalıcı  var oluşudur.Tarihi kendi düşüncelerine göre yeniden biçimlendirmeye kalkanlar önünde sonunda tarihin gazabına uğrarlar.

Siyasetinde kendine özgü etik değerleri,olmazsa olmazları vardır; ama dedik ya’’ Bizde,siyasetin senaryosunu ‘’Ayak Oyunları’’ nı siyaset sanan siyasetçiler yazar.’’

Konumuz siyaset olduğu içindir ki,bunu didikleyeceğiz.

Didiklerken de birilerini kendisiyle yüzleşmeye,parti üyelerini n de  ‘’CHP’nin Aydın’daki Büyük Resmi’’ üzerinde düşünmelerini sağlamaya çalışacağız.

 

Metin Lütfi Baydar’la başladığım yazımı yarın ki yazımla tamamladıktan sonra, seçime katılacak listeyi değerlendirmeye  gelecek.

Ben merak ediyorum,siz de merak ediyor musunuz ?

Acaba  ön seçim yapılsaydı;PARTİ ÖRGÜTÜ  VE ÖRGÜT YÖNETİMİNDEN SORUMLU GENEL BAŞKAN YARDIMCISI  Bülent Tezcan,ön seçime katılır mıydı, katıldığında kaç oy alırdı,yoksa yine genel başkan kontenjanından mı aday olurdu?  Kontenjandan aday olur idiyse bu kez kimin önünü keser,liste dışı bırakırdı ?

 

Acaba ön seçim yapılsaydı; Hüseyin Yıldız,Süleyman Bülbül,Mustafa Arıkan, Özlem Burcu Uğan,Kaan Erçetin,Kemal Güneri,Fulya Üstündağ,liste dışı kalan önceki  dönem mv  Fatih Atay, partinin kadın kolları hariç her bölümünde çalışmış Barkan Kalınomuz, önceki dönem il başkanlığı yapmış Bayram İnci,Niliüfer Ünüvar  kaç oy alırlardı ?

 

Görüyorsunuz ya,büyük resme odaklanınca  şeytanın hangi ayrıntının içinde olduğu anlaşılamıyor.

Biz şeytanı taşlamayacağız…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar