MHP'li Alıcık'tan öz eleştiri

MHP'li Alıcık'tan öz eleştiri

Milli Mücadele Kahramanı Demirci Mehmet Efe'nin ölümünün 58'inci yıldönümünde MHP'li Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık ve torunları tarafından kabri başında anıldı.

A+A-

(SİMGE ATA) Alıcık, düzenlenen programın yetersiz olduğunu söyleyerek öz eleştiri yaptı.

Mustafa Kemal Atatürk tarafından albaylık rütbesine layık görülen Milli Mücadele Kahramanı Demirci Mehmet Efe'nin ölüm yıldönümü için anma programı düzenlendi. Tören, Demirci Mehmet Efe'nin kabrinin bulunduğu Eğriboyun Mezarlığı'nda başladı. Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Mehmet Efe'nin torunları, araştırmacı yazarlar Şahin Efe ve İbrahim Kiraz, Belediye Başkan Yardımcısı Ender Vardar ile Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Fatih Demir Demirci Mehmet Efe'nin kabrine karanfil bırakarak dua etti.
"ONUN TORUNU OLMAK GURUR VERİCİ"
Daha sonra Cumhuriyet Parkı'na geçen heyet Demirci Mehmet Efe'nin heykeli önünde hatıra fotoğrafı çekildi. Demirci Mehmet Efe'nin torunları Mehmet Demirci Efe ile Mehmet Dündar dedelerine dair anılarını paylaştı. İzmir'den gelen Mehmet Demirci Efe, dedesi öldüğünde henüz 5 yaşında olduğunu söyleyerek onun torunu olmaktan gurur duyduğunu ifade etti. Efe, mezarlığı çok bakımlı bulduğunu ekleyerek Başkan Alıcık'a gösterdiği özenden dolayı teşekkür etti. Torunlardan Mehmet Dündar da aynı gururu yaşadığını belirterek, "Dedem öldüğü zaman ben 13 yaşındaydım. İzmir Buca yatılı okuluna gitmek istemiştim ancak İzmir dışından kimseyi almıyorlardı. Dedem Demirci Mehmet Efe de dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar'a telefon açarak 'Celal bey benim torunu yazmamışlar' dedi. Celal bey de 'olmaz öyle şey' diyerek İzmir'de güzel bir karşılama hazırlatmıştı. Dedem çok dikkatli bir adamdı. Nereye gitsem herkes biliyor ve tanıyor. Bundan büyük şeref var mı?" diye konuştu.
"ONU ANMAK BOYNUMUZUN BORCU"
Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, Demirci Mehmet Efe'nin Nazilli için büyük bir gurur olduğunu dile getirerek bu gururun nesilden nesle aktarılması gerektiğini vurguladı. "Böyle kahramanlarımızı hiç unutmamamız lazım" diyen Alıcık, Demirci Mehmet Efe'nin Atatürk'ün düzenli ordu kurmasından, Yunanların Ege'ye girişine kadar Kuva-i Milliye ruhuyla büyük bir mücadele verdiğini dile getirdi. Nazilli'nin tanıtılması konusunda Demirci Mehmet Efe'nin büyük bir rol üstlendiğini anlatan Alıcık, "Bugün Çayyüzü Şehitliği olarak bilinen yerden bir yıl boyunca düşman geçirilmiyor. Nazilli olarak biz ne kadar övünsek azdır. Nazilli böyle bir yiğit Efesiyle beraber değer görmüştür. Sümerbank'ın Nazilli'ye yapılması tesadüf değildir. Nazilli'ye olan hayranlığın göstergesidir. 1937'de Sümerbank kurulduğunda Aşağı Nazilli'ye kimse gitmezdi. Allah rahmet eyleyin. Biz var olduğumuz sürece bu büyüklerimizi anmak boynumuzun borcu" dedi.
BAŞKAN ALICIK'TAN ÖZ ELEŞTİRİ
Düzenlenen program hakkında bir de öz eleştiride bulundu Alıcık. Yapılan anma programının yetersiz olduğunu ifade ederek, yetkili müdürlüklere direktif verdi. Geçen sene konuya ilişkin farklı fikirlerin olduğunu söyleyerek "Bir makale yazalım, resim ya da şiir yarışı düzenleyelim demiştik ama olmadı. Günlük yaşıyoruz. Seneye muhakkak bir yarışma yapıp kamuoyuna duyuralım. Farklı etkinlikler yapalım. Bir mezarın ve heykelin başında anmaktan daha güzel şeyler yapılabilir. Bir sokağa adının verilmesi konusunda da görüşlerimiz var" dedi.

aliciktan-ozelestiri-demir-mehmet-efenin-anma-programi-yetersiz-kaldi-89115-18d2d299612f0486b7c3e4f4eba85c41.jpgaliciktan-ozelestiri-demir-mehmet-efenin-anma-programi-yetersiz-kaldi-89115-eac6f7da29f3db72d43d9ddccfdbe5c8.jpgaliciktan-ozelestiri-demir-mehmet-efenin-anma-programi-yetersiz-kaldi-89115-b09454bff7b272ed5f3ffade3c420381.jpgaliciktan-ozelestiri-demir-mehmet-efenin-anma-programi-yetersiz-kaldi-89115-d6161d4f626fbda7cae1a40457841951.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.