MHP'Lİ DEPBOYLU: EMİNE BULUT CİNAYETİ ÇİFTE CİNAYETTİR

MHP'Lİ DEPBOYLU: EMİNE BULUT CİNAYETİ ÇİFTE CİNAYETTİR

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Aile, Kadın Ve Engellilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Deniz Depboylu, Türkiye gündemini derinden sarsan Emine Bulut cinayetiyle ilgili Hedef Gazetesine özel açıklamalarda bulundu.

A+A-

Cinayetten duyduğu üzüntüyü dile getirip davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını belirten Depboylu, “Bu çifte cinayettir. Ruh sağlığı yasası acilen çıkmalıdır" dedi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Deniz Kolalı Depboylu, festival için geldiği Karacasu’da Türkiye’nin kanayan yarası haline gelen kadın ve çocuğa şiddet ile Aydın ve ülke genelinde son yıllarda artış gösteren intihar vakalarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. 

YÜREĞİMİZİ BURKTU
Çocuğun önünde işlenen cinayetten duyduğu üzüntüyü dile getiren Depboylu, “Çok üzücü bir olay. Her gün yaşanıyor olması daha da üzücü. Görüntüler yüreğimizi burktu. Özellikle o küçücük çocuğun önünde işlenmiş olması daha da üzücü. Bu çifte cinayettir. Annenin canını alırken o yavrunun ruhuyla birlikte geleceğini öldürdüğünüz bir olaydır. Davasını titizlikle de takip edeceğiz. Herhangi bir şekilde iyi hal indirimi ya da başka yaklaşımlarla ceza indirimine gidilmesinİ zaten doğru bulmuyoruz” dedi. 
BİLİMSEL ÇALIŞMA YAPILACAK
Özellikle kadın ve çocuğa yönelik istismarlarda büyük artış olduğunu vurgulayan Depboylu, Ekim ayında “Toplum, Kadın ve Şiddet” konulu ilk kez yapılacak bir sempozyumun hazırlığı içinde olduklarını söyledi. Her bireyin ruh sağlığı ile birlikte güvenliğinin de kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayan Depboylu, "Kadın ve çocukların bu şekilde şiddet mağduru olması ve sürekli de olması bizi çok üzüyor. Bunun için MHP olarak zaten vekillerimizle birlikte çalışıyoruz. Bizim aşağı yukarı 7 aydır projesini sürdüğümüz ve artık sona geldiğimiz 19-21 Ekim tarihleri arasında Ankara’da yapılacak bir sempozyumumuz var. Adını genel başkanımız koydu. ‘Toplum, Kadın ve Şiddet.’ Bu konuyu orada da değerli akademisyenlerle birlikte ele alıp 3 gün boyunca nasıl politika üretilir, nasıl çözüm bulunur, bunlar üzerine çalışacağız. MHP olarak belki de Türk siyasetinde ilk kez yapılmış kadın, şiddet ve toplum konulu bir sempozyum. Bilimsel bir çalışma olacak” dedi.

İNTİHAR DA BİR ŞİDDETTİR
Bilhassa ülke genelinde olduğu gibi Aydın’da artış gösteren intihar olaylarına da değinen Depboylu, intihar olaylarının da insanın kendine yönelik işlediği bir şiddet olarak değerlendirdi. Sebeplerinin de araştırılması gerektiğini kaydeden Depboylu, “Ben 26. dönemde Aydın milletvekili iken MHP grubumuz adına soru önergesi hazırlayıp sunmuştum. ‘Aydın’daki intiharların sebepleri nelerdir? Ne gibi önlemler alınıyor?’ diye öğrenmek istemiştik. Bu intihar olayları aslında yeni değil epeydir maalesef Aydın’ın gündeminde. Aslında bakarsanız şiddet olaylarında artış var. Şöyle bir baktığımızda bu şiddet bazen kadına, çocuğa, erkeğe çocuğa; bazen de kendine yönelik oluyor. İntihar girişimi aslında kendine yönelik uygulanmış bir şiddettir. İntihara sürükleyen sebepler neyse bunun da o bağlamda ele alınması gerekir. Aydın ilinde birçok şeye bağlanmaya başladı. Bunun da farkındayız. Ama bu yeni bir olay da değil, uzun zamandır devam ediyor. Aydın özelinde olsun Türkiye genelinde olsun titizlikle ele alınması ve konuyla ilgili bakanlıkların ciddi çalışmalar yapması lazım” diye konuştu. 

RUH SAĞLIĞI YASASI ACİLEN ÇIKMALI
MHP olarak meclise sundukları Ruh Sağlığı Yasası’nın da bir an evvel çıkması gerektiğinin altını çizen Depboylu, “Biz aslında MHP olarak meclis başkanlığına sunduğumuz ruh sağlığı yasasının da bir an önce çıkmasını istiyoruz. Zira ruh sağlığı yasasının şiddetle eş değerde tutulması niyetinde değiliz. Şiddet için yapılmadı şiddet önleme yasası da değil. Ancak bu insanlar bu tür duygu birikimlerini sağlıksız bir şekilde sağlıksız davranışlarla ortaya koyuyor. Antidepresan kullanımı da maalesef gündemde. Çalışanlar arasındaki disiplini, organizasyonu yapmak ehil olmayan kişiler tarafından yapılan işlerin önüne geçmek ve de vatandaşlarımızın ruh sağlığı ile ilgili hizmetlere kolay ucuz erişimi sağlamak için Ruh Sağlığı Yasası’na da acilen ihtiyacımız var” ifadelerini kullandı. 

SONUDA KADAR TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ
MHP olarak çok ciddi çalışmalar yaptıklarını kaydeden Depboylu sözlerini şöyle sürdürdü:
“Aslında MHP olarak çok ciddi çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalarımız artarak devam edecek. Emine Bulut cinayeti çok üzücü ve çok üzgünüz. Bütün arkadaşlarımız da bu konuda gereken tepkiyi gösteriyor. Ülkü ocakları olarak da paylaşım yaptık. Biz hassasiyetimizi koruyoruz ve bu konuyla ilgili üzerimize düşen her türlü çalışmaya da hazırız. Bu süreçte devam eden dava sonuçlanan kadar takipçisi olacağız.”

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.