MURAT TAN

MURAT TAN

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MHP’yi Aydın’da zorlu bir seçim bekliyor!  

A+A-

En son Genel Seçimler’de Aydın’da yüzde 7,95 oy alan MHP’nin Aydın İl Başkanı Haluk Alıcık, siyasi kulislerde konuşulan seçim barajının MHP için yüzde 7’ye düşürüldüğü yönündeki iddialara ilişkin geçtiğimiz günlerde değerlendirmelerde bulundu. 

Değerlendirmesinde, MHP’nin Aydın’da  3 milletvekili çıkardığı 2007 Genel Seçimleri’ni hatırlatıp, ülke genelinde her zaman yüzde 15-20 bandına oynadıklarını, Aydın’dan da milletvekili çıkaracaklarını ve seçim barajının kesinlikle kendileri için düşürülmediğini belirten Alıcık, “Herkes boyunun ölçüsünü alacak” da dedi.

Tabi şu da var; Alıcık İYİ Parti İl Başkanı Recep Taner’in de MHP’den milletvekili seçildiği 2007  Genel Seçimleri’ne sıklıkla atıf yapıyor ancak Aydın’da gelinen konjonktürel durum ve seçmen eğilimi artık 15 yıl öncesindeki gibi değil! 

Bu seçimlerin hele ki bünyesinden son 5 yıla dönük bakıldığında Meral Akşener öncülüğünde İYİ Parti ve geçtiğimiz yıl Ümit Özdağ öncülüğünde Zafer Partisi çıkarmış MHP için Aydın için bir hayli zorlu olacağı da ortada! Keza Zafer Partisi’nin de il başkanı önceki dönemlerde MHP’de il başkanı olarak görev yapmış bir isim olan Cem Akbudak. 

MHP’nin Aydın’da geçmiş dönemlerde aynı zamanda il başkanı olarak görev yapmış her iki isim, önümüzdeki seçimlerde bir sürpriz olmazsa sahada olacaklar ve eskiden MHP adına istedikleri oyu İYİ Parti ve Zafer Partisi adına isteyecekler! Recep Taner 2018’de bu durumu deneyimledi ve şimdilerde de anketlerde iyi olduklarını söylüyor.

Bu durumu da göz önüne aldığımızda; MHP’nin Aydın’da şimdiden seçim çalışmalarını aksatmadan sürdürmesi büyük önem taşıyor. Çünkü geçtiğimiz seçimlerde İYİ Parti’ye kayan oyların yanı sıra bu kez oyların Zafer Partisi’ne kayma olasılığı da var.

Gelelim 2018 Genel Seçimleri’ndeki duruma; 2018 yılında yapılan son Genel Seçimler’de Aydın’da 56 bin 419 oyla yüzde 7,95’lik oy oranına sahip olan MHP bilindiği üzere o dönem seçimi Aydın’da dördüncü parti olarak tamamlamış ve milletvekili çıkaramamıştı. Hatta Aydın’da yüzde 9,13 oy oranına sahip olan HDP’nin de tamı tamamına 8 bin 327 oy gerisinde kalmıştı.  

Aydın özelinde seçim oranlarına bakıldığında, son genel seçimde yüzde 15,01 alan İYİ Parti üçüncü, yüzde 31,35 oy alan AK Parti ikinci, yüzde 34,21 oy alan CHP ise birinci parti olmuştu. 

Bu noktada MHP’nin Aydın’da bir milletvekili çıkarması için aday listesini sağlam dizayn etmesiyle birlikte saha çalışmalarını da oy teveccühünü cezbedecek şekilde bazı klişe yerler ve üyeler ya da STK’larla kurum ziyaretleri odaklı değil, doğrudan geniş halk kitlelerine yönelik sıklaştırması da gerekiyor. 

Netice olarak elbette diğer partilerde de durum zorlu geçecek ama MHP’yi Aydın’da daha zorlu bir seçim bekliyor ve eğer şimdiden gerekli müdahaleler yapılmazsa küskünlerin daha da genişleyeceği ve mevcut oy potansiyelinin MHP’ye alternatif diğer partilere kayabileceği de su götürmez bir gerçek! 

DİĞER YAZILARI


 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.