Atilla Dağıstanlı

Atilla Dağıstanlı

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MİLLETVEKİLİ

A+A-

Açılımı :Milletin  vekili.

Seçim bölgesi  hangi il olursa olsun o  milletin vekilidir.

Seçilir meclise girer.

Milletin  vekilidir;ama yetkiyi aldığı zaman milletin önüne geçer.

Mecliste yemin ettikten sonra ayrıcalıklı yaşamanın tüm avantajlarına sahip olur.

En yakın dostları,arkadaşları bile o’na  ‘’Sn.vekilim’’ diyerek söze başlarlar.

Düne kadar adı sadece parti içinde konuşulurken milletin vekili olduktan sonra  nereye giderse gitsin protokoldaki yerini alır,hep öne çıkar.

Seçim kaybetmeye hiç tahammülü yoktur,yenilen pehlivan güreşe doymaz  deyimindeki gibi yaşamı boyunca  siyaset denizinde  gah yüzer gah debelenir.

Artık devrinin bittiğini anladığı zaman da ‘’Ben milletvekiliyken’’ diye anılarını yazar.

Çetin Altan’ın  yazdığı  ve 1971 yılında bilgi yayınevince  yayımlanan ‘’ ben milletvekili iken’’ adlı kitap,milletvekilinin meclisteki çalışmaları ile seçmenleri arasındaki  ilişkilerin boyutları açısından okunmaya değerdir.

Bir milletvekili sadece ülke içinde mi vekili olduğu milletinden sorumludur ?

Yurt dışında,ülkesini,milletini  daha iyi temsil etmekle yükümlü değil midir ?

 

Gazetecilik yaptığım yıllarda bir çok seçim yaşadım.Bu süreç Aydın’daki yıllarımda  az renkliydi.İzmir’de yaptığım yıllar daha çok renklenmeye başladı,İstanbul’da  ise kitaplaştırılacak kadar zengin anılarla  rengarenk oldu.

Bunca yıl yaşayarak kazandığım anılarımı buraya sığdırabilmem olası değil,özetleyecek olursak yaşadığım her seçim sürecinde salt CHP’nin değil,tüm partilerin milletvekili adaylarını yüklenecekleri  büyük sorumluluklar açısından  değerlendirmişimdir.

Hepimizin anılarında  vardır,seçip meclise gönderilen milletvekillerinden kimileri sorunlar hakkında soru önergeleri vererek,çalışarak görevlerini yerine getirirler kimileri de suya sabuna dokunmadan süreci doldururlar.

Daha önceleri milletvekili maaşlarına yapılacak zam için hastaneden sedye ile getirilip oy kullanan  milletvekillerini de  gördük ,şu 16 yıllık süre içinde teknoloji sayesinde  TBMM’de oturumlar sırasında uyuyanları da.

 

Aydın milletvekillerini biyografik anlamda daha yakından tanımak için bir araştırma yaptım.

İçlerinde en ilginç olanı  Metin Lütfi Baydar’ın  öyküsüydü.

Okuduklarımın eksiği  fazlası varmıydı diye  Aydın milletvekili Metin Lütfi Baydar’ın TBMM danışmanı İlke  Yenipazarlı  hanımdan yardım aldım.

İşte  Aydın milletvekili ve  uluslar arası  Üniversiteler Birliği Yönetim Kurulu  üyesi olan  Prof.Dr.Metin Lütfi  Baydar’ın öyküsü:

 ‘’ 1960 yılında İzmir Buca’da doğdu.Aydın’da  7 Eylül İlkokulunu ve Aydın Lisesini bitirdi.

1984 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun oldu. GATA Tıp Fakültesinde Ortopedi ve Travmatoloji bilim alanında uzmanlığını tamamladı. Aynı fakültede 1995 yılında Doçent oldu. Sağlık Bakanlığı Eğirdir Kemik Hastanesi ve Afyon Kocatepe Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinde Başhekimlik yaptı. 2000 yılında Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesine profesör olarak atandı ve bu üniversitenin Araştırma Uygulama Hastanesi Başhekimliğine getirildi.

 

2004 yılında Türkiye’nin en genç rektörlerinden biri olarak Süleyman Demirel Üniversitesi rektörlüğüne atandı. Rektörlükteki ilk 4 yıllık sürenin sonunda aynı göreve 2008 yılında yeniden atandı. 10 Mart 2011 tarihine kadar bu görevi sürdürdü.

 

Süleyman Demirel Üniversitesi Tıp Fakültesindeki görevi esnasında anabilim dalının yanında Artroskopi ve Diz Cerrahisi ile Spor ve Sporcu Sağlığı alanında özgün çalışmaları ve başarılı uygulamalarıyla ün kazandı. Üniversitenin bu anabilim dalını Uluslararası Artroskopi Eğitim Merkezi haline getirdi. 2000- 2004 yılları arasında Gençlik Spor Genel Müdürlüğü Yüksek Sağlık Kurulu başkanlığı yapmıştır. 2000-2004 Olimpiyatlarında Olimpik Milli Takımlar özellikle de Tekvando Milli Takımı ile yakından ilgilenmiştir.

2004 Olimpiyatlarında Dünya Tekvando federasyonu sağlık kurulu başkanı olarak tüm müsabakalara bizzat katılmış ve sporcuların yarışmaya katılıp katılamayacağı ile ilgili önemli kararları almıştır.

Tıp Mesleği ile Ortopedi ve Travmatoloji ana bilim dalının yanı sıra Sporcu Sağlığıyla ilgili çok sayıda mesleki birliğin üyesi olan Baydar, birçok spor kuruluşu ve federasyonda yönetim ve temsil görevleri de üstlenmiş bir bilim adamıdır. Artroskopi ve Diz Cerrahisi, Spor Travmatolojisi ile Tekvando Sporcu Sağlığı alanlarında uluslararası ve ulusal ödüllere layık görülmüştür.

 

1994 yılında  Avrupa Artroskopi Diz Cerrahisi Derneğinin Scholorship ödülünü kazanarak İtalya’da La  Sapienza Üniversitesi’nde İtalya Milli Takım Doktoru Prof.Pier Paolo Mariani ile  çalışmıştır.

1998 yılında Avrupa Diz Cerrahisi Asya Pasifik Ortopedi Birliği’nin Traveling  Fellowship ödülünü kazanarak;Japonya,Singapur,Malezya,Hongkong ve Çin ‘de  yaklaşık 50 üniversitede  Artroskopi ile ilgili ders vermiştir.

Dünya  Artroskopi Birliği’nin dünya çapındaki 500 artroskopi eğiticisinden biridir.

 

Uluslararası hakemli dergilerde 20’nin üzerinde makalesi ve uluslararası bildiriler kitaplarında 59 yurtdışı bildirisi bulunan Baydar’ın yurtiçi hakemli dergilerde ve bildiriler kitaplarında yer alan 100’ün üzerinde yayını bulunmaktadır. Yurtdışında 2, yurtiçinde 7 kitabı yayınlanan Baydar’ın çok sayıda video sunumu ile yurtiçi veya yurtdışında üstlendiği birçok editörlük ve hakemlik görevleri bulunmaktadır. Ayrıca üniversite ve ulusal kuruluşlarca desteklenen 6 ayrı projesi gerçekleşmiştir.

 Telif hakkı bulunan tüm kitaplarının gelirlerini Mehmetçik Vakfına bağışlayan Baydar, TSK Mehmetçik Vakfı tarafından “Şilt Beratı” almıştır.

Rektör olarak görev yaptığı süre içerisinde Süleyman Demirel Üniversitesi’nin yurtdışına açılması, Avrupa Üniversiteler Birliğine katılması, Bologna Sürecine uyum sağlaması yönünde önemli başarılar elde etmiştir.

2008 yılında UNESCO çatısı altında görev yapan Uluslararası Üniversiteler Birliği’nde (IAU) yönetim kuruluna seçilen ilk ve tek Türk rektörü olmuştur. Bu görevi halen yürütmektedir. Prof. Dr. Baydar 2010 yılında Azerbaycan Odlar Yurdu Üniversitesi’nden fahri doktora payesi almıştır.

24- 25 ve 26. Dönemde Aydın Milletvekili seçildi. NATOPA Türk Grubu ve Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Üyeliği yaptı.

2016 yılında İstanbul’da gerçekleşen toplantıda NATO-Parlamenter Asamblesi Başkan Yardımcısı oldu. 2018 yılında İtalya’da yapılan seçimlerde Paolo Alli’nin seçimi kaybetmesi nedeniyle Suudi Arabistan ve Gürcistan’da yapılan toplantılarda onun yerine NATO-PA Başkanlığı görevini üstlendi.

İngilizce bilen Baydar evli ve 2 çocuk babasıdır.

Aslına sadık kalarak,özüne dokunmadan ancak bu kadar özetleyebildim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar