Bir süredir tarımsal desteklemelerde artışa gidilmesi noktasında bakanlık ve ilgili kurumlar nezdinde mekik dokuyan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Rıza Posacı’nın pamuk primlerindeki iyileştirme talebi karşılık buldu. AK Parti Şanlıurfa Genişletilmiş İl Danışma Meclisi Toplantısında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kütlü pamukta kilogram başı 1 lira 10 kuruş olan prim desteğinin 1 lira 60 kuruşa çıkarıldığını duyurdu.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A AKTARDI
Geçtiğimiz Kasım ayının ilk haftasında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bazı bakan ve milletvekillerinin katılımıyla gerçekleşen istişare toplantısında başta pamuk primleri olmak üzere tarımsal desteklemelerde artışa gidilmesi talebini bizzat ileten AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Posacı’nın girişimleri olumlu sonuçlandı. Gerçekleşen istişare toplantısında, geçen yıl pamuk primlerinde fiyat iyi olduğu için artışa gidilmemesinin makul olduğunu belirterek bu sezon içinse fiyatların üreticileri memnun edecek düzeyde seyretmediğini belirten Posacı, primlerde artışa gidilmesinin lüzumunu vurgulamıştı. Posacı’nın talebi üzerine Cumhurbaşkanı Erdoğan, bütçede uygun finansman ayrılarak artışa gidilmesi talebine dönük ilgili bakanlara üzerinde çalışmaları talimatı vermişti.

“ÇİFTÇİLERİMİZ ADINA BİNLERCE TEŞEKKÜRLER”
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gerçekleşen istişare toplantısından yaklaşık 1 ay sonra pamuk primlerinde 50 kuruş artışa gidildiğini açıklaması, Aydın’daki pamuk üreticilerini de sevindirdi. Konuyla ilgili yaptığı açıklamada, daha önce önümüzdeki yıl için 1 lira 10 kuruş olarak açıklanan primlerde artışa gidilmesi konusundaki duyarlılığı nedeniyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Aydınlı pamuk üreticileri adına teşekkür eden Milletvekili Posacı, “Cumhurbaşkanımıza, Tarım Bakanımıza ve Maliye Bakanımıza pamuk primi için çiftçilerimiz adına teşekkürler ediyorum. Bir süre önce Cumhurbaşkanımızın başkanlığında yapılan daraltılmış Milletvekilleri ve Bakanlar toplantısında ilettiğim çiftçimizin sesine kulak verdiler. Çiftçilerimiz adına binlerce teşekkürler” dedi.

“BİR DİZİ DÜZENLEMEYE DAHA İMZA ATACAĞIZ”
“Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla bütçede uygun finansman ayrılarak primlerde makul bir artışa gidilmesi kararlaştırıldı” diyen Milletvekili Posacı, “Bölgedeki üreticilerimiz adına sevinçliyiz. AK Parti Hükümeti olarak üreticilerimizi sonuna kadar destekleme ve enflasyona ezdirmeme konusunda kararlılıkla bir dizi düzenlemeye daha imza atacağız. Çiftçilerimiz müsterih olsunlar ve üretmeye devam etsinler. Biz gerekli talepleri her fırsatta gerek Cumhurbaşkanımıza ve gerekse ilgili bakanlarımıza iletiyoruz. Önümüzdeki süreçte de bazı iyileştirmeler devreye alınacak. AK Parti Hükümeti olarak Cumhurbaşkanımız Erdoğan’ın liderliğinde çiftçilerimizin yüzünü güldürmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

Kaynak: MURAT TAN