Milletvekili Savaş’tan Türkiye ve Aydın için ‘Kalkınma’ vurgusu

Milletvekili Savaş’tan Türkiye ve Aydın için ‘Kalkınma’ vurgusu

AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, TBMM 27. Dönem 5. Yasama Yılı’nın tamamlanmasının ardından değerlendirmelerde bulundu.

A+A-

(MURAT TAN)- ÖZEL HABER-  Açıklamasında, meclis bünyesinde bu dönem ele aldıkları çalışmaları detaylarıyla paylaşan Milletvekili Savaş, “1 Ekim’de başlayacak olan yeni yasama döneminde de inşallah, ülkemizin ve Aydın’ımızın gelişip kalkınması için ilk günkü aşk ve heyecanla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadelerini kullandı. 

TBMM 27. Dönem 5. Yasama Yılı’nın tamamlanmasının ardından, Aydın Hedef Gazetesi’ne meclis bünyesinde hayata geçirilen düzenlemelere ilişkin özel açıklamalar yapan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Savaş, geride kalan yasama yılında Türk Milleti için birçok düzenleme gerçekleştirdiklerine vurgu yaptı. Ek bütçe teklifinin kabul edildiği dönemde çıkartılan düzenlemeleri de detaylarıyla paylaşan Milletvekili Savaş, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, işçimizin, memurumuzun, esnafımızın, çiftçimizin ve üreticimizin yanında olmaya, her kesimden vatandaşlarımıza hizmet götürmeye devam ediyoruz” ifadelerini kullandı. 

“DAHA İYİ HİZMET İÇİN KULLANILACAKTIR”

Geride kalan yasama yılında, ‘Ek Bütçe Teklifi’nin yasalaştığını hatırlatan Milletvekili Savaş, “Yasama yılının son haftasında, küresel düzeyde yaşanan olumsuz gelişmelerin ekonomimiz üzerinde oluşturduğu baskı nedeniyle kamu harcamalarında herhangi bir sıkıntı yaşanmaması için 2022 Yılı Merkezi Yönetim Bütçe Kanunu ile Bağlı Cetvellerinde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’ni diğer bir ifadeyle “Ek Bütçe Teklifini” kabul ederek yasalaştırdık. Ek bütçeyle; ülkemizin beklentileri, kamunun harcama büyüklükleri ve ihtiyaçları dikkate alınarak günün koşullarına uygun şekilde düzenleme yapılmıştır. Ek bütçe, ülkemizin kalkınması, milletimizin refahı,  vatandaşlarımıza daha iyi hizmet sunulması için kullanılacaktır. Diğer taraftan, devlet memurları ve belirli meslek grupları tarafından beklenen ek gösterge artışını düzenleyen; Devlet Memurları Kanunu ile Bazı Kanunlarda ve 375 Sayılı Kanun Hükmünde Kararnamede Değişiklik yapılmasına dair Kanun Teklifi kabul edilerek yasalaştırdık. Bu değişiklikle, çok önemli düzenlemeleri hayata geçirmiş olduk” dedi. 

“EK GÖSTERGE SİSTEMİ REVİZE EDİLDİ” 

Düzenlemelere ilişkin bilgilendirme yapan Milletvekili Savaş, “1994 yılından beri kapsamlı bir şekilde ele alınmamış olan ek gösterge sisteminin, günümüz şartlarına uyum sağlaması açısından bütüncül bir bakış açısıyla yeniden gözden geçirilerek revize edildi. Memurların; kadro unvanı/derecesi, hizmet sınıfı, görevin önemi, sorumluluk düzeyi, hiyerarşik konumu ve eğitim durumu esas alınarak belirlenmekte olan ek gösterge sisteminde yapılan düzenlemelerle kamu hiyerarşisindeki kimi aksaklıklar giderildi ve memurların hem emekli ikramiyelerinde hem de emekli aylıklarında iyileştirmeler yapıldı. Kabul edilen Kanun ile Devlet memurlarının ek göstergelerinde iyileştirme yapıldı. Reform paketi olarak değerlendirilebilecek düzenlemeyle, kamuda çalışan birçok meslek grubu ve unvanın da 3600 ek göstergeden faydalanması sağlandı” diye konuştu. 

“EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 3 BİN 500 LİRAYA YÜKSELTİLDİ”

Öte yandan aynı Kanunda, vergi mevzuatında ve çeşitli kanunlarda çok önemli düzenlemeler yapıldığı bilgisini de paylaşan Milletvekili Savaş, “Kanunda sigorta şirketleri tarafından düzenlenen kefalet senetlerinin kamu alacakları için de teminat olarak verilebilmesinin yolu açıldı. Vergi Usul Kanununda yapılan değişikliklerle bazı özel usulsüzlük cezalarının tutarlarını artırıldı. Yine aynı düzenleme ile en düşük emekli maaşının 3 bin 500 liraya yükseltildi. Yapılan düzenlemeyle emeklilerimizin fiyat artışlarından kaynaklı hayat pahalılığından etkilenmemesi sağlandı. Diğer taraftan, Yükseköğretim Kanununa eklediğimiz geçici madde ile söz konusu Kanun kapsamındaki yükseköğretim kurumlarında öğrenim görmekte iken ilişiği kesilenler ile bu yükseköğretim kurumlarına kayıt hakkı elde ettiği halde çeşitli sebeplerle kayıt yaptıramamış öğrencilere geçmişe yönelik süre sınırlaması olmaksızın yükseköğretimlerine devam etme hakkı tanındı” dedi. 

“İLK GÜNKÜ AŞKLA ÇALIŞMALARIMIZI SÜRDÜRECEĞİZ” 

Sağlanan kaynak aktarımı sayesinde KOBİ’lerin krediye erişim imkanının artırıldığına değinen Milletvekili Savaş, “Ayrıca, Kredi sisteminin yatırım üretim ve istihdamın artması noktasında etkin işlemesini temin etmek amacıyla KGF sistem kapsamında yeni kefalet imkânlarının sağlanmasını teminen kredi garanti kurumlarına aktarılacak kaynak tutarını 50 milyar liradan 100 milyar liraya çıkararak KOBİ’lerin krediye erişim imkanını artırıldı. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde, işçimizi, memurumuzu, esnafımızı, çiftçimizi, üreticimizin yanında olmaya her kesimden vatandaşlarımıza hizmet götürmeye devam ediyoruz. Aziz milletimizin bizlere verdiği yetkiyle 27. Dönem 5. Yasama Yılı’nda kabul edilerek yasalaştırdığımız kanunların, yapılan düzenlemelerin ülkemiz ve milletimiz için hayırlı olmasını diliyorum. 1 Ekim’de başlayacak olan yeni yasama döneminde de inşallah, Ülkemizin ve Aydın’ımızın gelişip kalkınmasını için ilk günkü aşk ve heyecanla çalışmalarımızı sürdüreceğiz” ifadeleriyle açıklamasını noktaladı. 

 

 


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.