AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Milletvekili Yavuz’un önceliği

A+A-

Geçtiğimiz Cumartesi günü Aydın’ın yeni Milletvekillerinden AKP’li Metin Yavuz, Aydın Basını ile kahvaltılı bir kaynaşma toplantısı gerçekleştirdi. Kahvaltıya Milletvekili Metin Yavuz’un yanı sıra AKP Efeler İlçe Başkanı Çağatay Gülaştı, bazı yöneticiler hazır katıldılar.
Adı üstünde basın ile kaynaşma toplantısı idi. Milletvekili olduktan sonra ilk kez böylesi bir etkinliğin altına imza atıyordu Milletvekili Metin Yavuz. Elbette gazeteci arkadaşlarımızın çok soracak soruları vardı. Toplanmanın amacı kaynaşma olsa da bir zaman sonra soru cevap şeklinde geçen bir durum aldı.
Gazeteci arkadaşlarım Aydın’ın sorunlarını dile getirip Yavuz’un görüşlerini almak istiyorlardı. Milletvekili Yavuz da elinden geldiğince yanıtlar verdi. İş Çıldır Havaalanı konusuna geldiğinde görüldü ki Milletvekili ile Aydın aynı noktada buluşamıyor.
Aydın ne istiyor? 
Altmış yıl önce bir hayırsever tarafından havaalanı yapılmak koşulu ile bağışlanan ve o dönemlerde yapılan pist ile yolcu taşımacılığı da yapılan Çıldır Havaalanının günümüz koşullarına uygun yapılmasına ve Çıldır Havaalanının yolcu ve kargo taşımacılığına açılmasını.
Milletvekili Yavuz ne diyor?
Aydın’a havaalanı yapılması mantıklı olmadığını ifade ediyor ve ekliyor; “Ben havayolu işletmecisi olsam Aydın’a sefer koymam”
Can alıcı nokta burası; 60 yıldan fazla bir süre önce yolcu taşımacılığı yapılan Çıldır Havaalanı bugün rasyonel görünmüyor. Oysa yapılan araştırmalar Aydın’ın havayolu taşımacılığında büyük bir potansiyelinin olduğunu ortaya koyuyordu, AYTO’nun verilerine göre.
Peki Yavuz’un önceliği nedir?
Milletvekili Yavuz, Aydın’a havaalanı yerine demiryolunun çift hatlı yapılması ve hızlı trenin Aydın’a getirilmesi gerektiğinin altını çiziyor. Yani Aydın’a havaalanı yok, onun yerine hızlı tren var demeye getiriyor.
Bu durumdan yola çıkarak anlıyoruz ki, milletvekili seçip Ankara’ya gönderdiklerimiz ile aramızda bir birliktelik yok. Aydın’ın gereksinimleri noktasında bir araya gelebilmiş değiliz. Durum böyle olunca da elbette Aydın merkezi yönetimden yeteri kadar hizmet alamıyor ve her geçen gün komşu illere göre daha da geri gidiyor. Yakında tam bir geri kalmış kırsal durumuna da düşebilir. 
Son olarak şunu söylemek isterim. Milletvekili Metin Yavuz’un gerçekleştirdiği toplantının daha sık yapılması gerektiğine inanıyorum. Bu tür toplantıları tüm milletvekillerimiz ile de gerçekleştirdiğimizde Aydın’ın isteklerini ve önceliklerini daha net ortaya koyabiliriz.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar