Milletvekillerinden 12 Eylül tartışması

Milletvekillerinden 12 Eylül tartışması

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül ve AK Parti Aydın Milletvekili Savaş 12 Eylül tartışması yaşandı.

A+A-

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül'ün AK Parti iktidarının tek adam rejimini uygulayarak 12 Eylül’ün devamı olduğuna yönelik açıklamasına tepki gösteren AK Parti Aydın Milletvekili Savaş  “Bülbül'ün ortaya koyduğu bu söylem ne demokrasi ve cumhuriyet yönetim anlayışıyla, ne halkla ne de adalet gerçeğiyle bağdaşmayan bir tutumdur” dedi.

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Süleyman Bülbül, 12 Eylül Askeri Darbesi’nin yıl dönümünde açıklamalarda bulundu. Bülbül yapmış olduğu açıklamada Demokratik yönetimleri ortadan kaldırmaya çalışan tüm girişimlerin birer utanç kaynağı olduğunu belirtirken mevcut iktidarı eleştirdi. Bülbül; “12 Eylül sabahında ve sonrasında yaşadığımız süreçler tarihimizde kara bir leke olarak yazılı duruyor. Çağdaş, demokratik ve şeffaf yönetimlerin aksine 12 Eylül darbesiyle otokrasiyi getirmeye çalışanlar ülkemizi onlarca yıl geriye götürdü. Ne yazık ki bugün de tek adam rejiminin uygulamalarıyla yaşadıklarımız 12 Eylül’ün adeta devamı niteliğinde” ifadelerini kullandı.

 


“KARANLIĞA MAHKUM ETTİ”
Mevcut iktidarın ülkeyi karanlığa mahkum ettiğini sözlerine ekleyen Bülbül; “ AKP 19 yıllık iktidarında tıpkı darbe günlerinde yaşadıklarımız gibi ülkemizi yıllar içerisinde karanlığa mahkum etti. Bugün geldiğimiz noktada darbeciler tarafından insanlık ve hukuk dışı, baskıcı, antidemokratik uygulamalar, iktidar eliyle bizzat uygulanmaya devam ediyor. Hem yürütme hem yasama hem de yargı tek bir kişinin yönetimine bırakıldı. Ülkede idareyi denetleyecek araçlar birer birer köreltildi, yok edildi. Artık ülke tek bir adamın ağzından çıkan kararlarla; demokrasi ve hukuk olmaksızın, kamusal karar alma süreçlerinden uzak yönetilmekte” dedi.

 


TALİHSİZLİK OLARAK NİTELEDİ
Milletvekili Bülbül’ün sözleri üzerine bir basın açıklaması yayınlayan AK Parti Aydın Milletvekili ve TBMM KİT Komisyonu Başkanı Mustafa Savaş, millet iradesiyle hayata geçirilen yönetime yönelik sarf edilen sözlerin talihsizlik olduğunu ifade etti. Savaş açıklamasında; “CHP Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Sayın Süleyman Bülbül, 12 Eylül Askeri Darbesine yönelik açıklamalar yaparken Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemini de hukuk dışı bir uygulama olarak ilan etmiş ve millet iradesiyle hayata geçirilen bir yönetim anlayışını darbeler döneminin devamı olarak niteleme talihsizliğini sergilemiştir” dedi.


“VAHİM BİR SOSYOLOJİK OLAYDIR”  
Referandumu hatırlatan Milletvekili Savaş; “16 Nisan 2017'de gerçekleşen referandumla Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi oylanmış ve nihai karar aziz milletimizin iradesine bırakılmıştır. Tamamen millet iradesinin oyladığı bir referandum süreciyle yasalaşan bir yönetim anlayışını darbe olarak nitelemek, ismini  Cumhuriyet ve Halktan alan bir siyasi partinin Adalet Komisyonu üyesince darbe olarak nitelenmesi daha vahim bir sosyolojik olaydır. Cumhuriyet Halk Partisi Aydın Milletvekili ve Adalet Komisyonu üyesi Sayın Süleyman Bülbül'ün ortaya koyduğu bu söylem ne demokrasi ve cumhuriyet yönetim anlayışıyla, ne halkla ne de adalet gerçeğiyle bağdaşmayan bir tutumdur. Bu tutumu açıkça kınıyorum. Çünkü asıl darbe zihniyeti, aziz milletimizin iradesini yok sayanların tutumudur” ifadelerini kullandı.  

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.