( ABDURRAHMAN FIRAT) Kuşadası’na bağlı Güzelçamlı’daki Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park’ta sezonun açılmasıyla birlikte, her yıl olduğu gibi bu yıl da binlerce yerli ve yabancı turisti günü birlik ağırlayacak. Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürlüğü, tatilcileri bazı konularda bilgilendirmek ve olası aksilik yaşanmaması için açıklamada bulundu.
Kuşadası Dilek Yarımadası Milli Parkı’nda ziyaretçilerin yoğun talebi nedeniyle 7 maddelik bir uyarı açıklaması yapıldı.
Dilek Yarımadası Büyük Menderes Deltası Milli Park Müdürlüğü, araçların saat 08:00’de giriş yapabileceğini ve girişlerin 16:00’da sona ereceğini duyurdu. Toplu taşıma araçlarının ve yayaların da aynı saatte giriş yapacağını ama girişlerin saat 17:00’de son bulacağı bildirildi.
Milli Park Müdürlüğü’nün diğer maddeleri ise şöyle;
“Milli Parkımızdan çıkış 18:30 da başlayarak 19:00 da ise tamamen boşaltılmış olacaktır. Milli Parkımızda ana ulaşım yolu üzerine ve kenarına araç park etmek ziyaretçilerimizin can ve mal güvenliği açısından yasaklanmıştır. Bu hususta jandarma trafik ekipleri denetim yaparak, gerekli yasal işlemleri uygulayacaktır. Milli Park sınırları içinde semaver, mangal vb. ateşli piknik yapmak kesinlikle yasaklanmıştır. Bu hususa aykırı davrananlar hakkında para cezası uygulanacaktır. Milli Park içinde ziyaretçilerimizin çevre temizliği hususunda hassas olmalarını rica ediyoruz, oluşan çöpleri mutlaka çöp konteynırlarına atmalarını rica ediyoruz. Milli Park sınırları içinde hiçbir yaban hayvanının beslenilmemesi gerekmektedir. Bu hususlarda ziyaretçilerimizin hassas olması ve kurallara uyulması, uymayanların uyarılması Milli Parkımızın gelecek kuşaklara aynı değerlerle aktarılabilmesi için çok önemlidir. Belirtilen hususlar ziyaretçilerimizin sağlık, güvenlik ve huzurunu sağlamak amacıyla belirlenmiştir.”


Kaynak: ABDURRAHMAN FIRAT