Mimarlık Haftası kutlandı

Mimarlık Haftası kutlandı

Dünya Mimarlık Haftası kapsamında Mimarlar Odası Aydın Şubesi tarafından Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde hazırlanan serginin açılış töreni gerçekleşti.

A+A-

KADİR CEYHAN - Her yıl Ekim ayının ikinci haftası kutlanan Mimarlık Haftası dolayısıyla Mimarlar Odası Aydın Şubesi tarafından Milli Aydın Bankası Kültür Merkezi’nde  düzenlenen sergi için açılış töreni düzenlendi. Sergi açılışından önce Mimarlık alanında yıllardır hizmet veren Güngör Kaftancı mimarlık hayatı üzerine konuşma yaptı. Ardından Mimarlıkta 20. ve 40. yılını tamamlayan Mimarlara plaketler verildi. Plaketlerin verilmesinin ardından Mimarlar hazırlanan serginin açılışını yaptılar. Mimarlık Haftası boyunca 7-12 Ekim tarihleri arasında Milli Banka’da Mimarlar tarafından seminerler verilecek. Ayrıca 10 Ekim tarihinde de Baltaköy’de 1.Geleneksel Fidan Dikim Şenliği düzenlenecek.

Açılış töreninde konuşan Aydın Mimarlar Odası Şube Başkanı Cemre Şahin Kazıcı, “Mimarlık haftası boyunca sürecek çeşitli etkinliklerimiz ile kutlamaların yanı sıra mimarlığın toplumun gündemine taşınmasını ve farkındalık oluşturulmasını amaçlıyoruz. Ne yazık ki Dünya’nın ve ülkemizin içinde bulunduğu durumu anlamak mümkün değil. Ancak bu gidişatın sebep ve sonucundan daha çok çözümüne odaklanmamız gerekiyor. Çözüme odaklanmak sadece biz mimarlar için değil tüm Dünya için önemlidir. Vatanını en çok seven görevini en iyi yapandır. Biz mimarlar olarak görevimizi en iyi şekilde yaptığımızda sadece vatanımızı değil Dünya’da da hem doğaya, hem tarihe, hem insanlığa olumlu gelişmeler sağlayacağımızı düşünüyorum. Çünkü bizler mimar olarak topluma karşı büyük bir sorumluluk taşıyoruz. Ekonomiden, siyasetten, sosyal ve kültürel düzeyden etkilenen bir meslek alanına sahibiz. Bu faktörlerin meslek alanımız hakkında bilinçlendirilmesi için uğraş vermemiz gerekiyor. Ancak günümüzde sağlıklı ve güvenli bir yörede yaşama hakkını engelleyen, tarihi ve doğal dokuyu tahrip eden ve kültürel değerleri yozlaştıran bir anlayış karşısında bizler mesleğimizi icra etmekte zorlanıyoruz. Çünkü nitelikli mimarlık ve kentsel planlama hizmetleri bu çabanın önünde bir engel teşkil ediyor. Mimarlar Odası olarak doğayı ve kenti savunmaya devam edeceğiz” dedi.

mimarlik-haftasi-kutlandi-130445-4cd91ddc7fd4ff42fa6a5ed1333dbbb9.jpgmimarlik-haftasi-kutlandi-130445-a4de8ccaabe25216c3febb3d4fc5535b.jpg


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.