Minik Rümeysa’nın hikayesi herkesi duygulandırdı

Minik Rümeysa’nın hikayesi herkesi duygulandırdı

Anadolu Gençlik Derneği (AGD) Aydın Şubesi, Efeler Mustafa Kiriş Ortaokulu’nda iftar yemeği düzenledi.

A+A-

(KADİR CEYHAN) İftar programı sonrasında derneğin düzenlediği Siyer-i Nebi yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verilirken il birincisi Rümeysa Çelik’in hayat hikayesi herkesi duygulandırdı.

Anadolu Gençlik Derneği Aydın Şubesi iftar yemeği düzenledi. İftar programına Dernek Başkanı Ali Söğüt, Aydın İl Milli Eğitim Şube Müdürü Harun Dursun, dernek üyeleri, öğrenciler ve aileleri katıldı. Programda Aydın il genelinde erkeklerde 834, bayanlarda 1049 olmak üzere toplamda 1883 başvurunun olduğu, Hz. Muhammed'in hayatı üzerine düzenlenen Siyer-i Nebi yarışmasında dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi. Yarışmada tüm soruları doğru yanıtlayarak Aydın’da birinci, Türkiye genelinde 18. olan Yenipazar Donduran Ortaokulu öğrencisi Rümeysa Çelik hem para ödülünü hem de bisiklet ödülünü Aydın İl Milli Eğitim Şube Müdürü Hasan Dursun’dan aldı. İl birincisi Rümeysa Çelik’in ödül alırken yaptığı konuşmada hayat hikayesini anlattı. Maddi sıkıntılar içerisinde eğitim hayatına devam eden minik Rümeysa’nın hikayesi katılımcıları duygulandırdı.

HİKAYESİ HERKESİ DUYGULANDIRDI
Yarışmaya ailesinin haberi olmadan katıldığını söyleyen Rümeysa Çelik, “Yarışmaya Hz. Muhammed efendimizin hayatını öğrenmek için katıldım. Maddi durumumuz iyi olmadığından şu anda çok kötü şartlarda yaşıyoruz. Erkek kardeşim hasta ve iyi şartlarda yaşaması gerekiyor ama gücümüz buna yetmiyor. Babam işsiz. Annemse hasta haliyle dağlarda çam toplama işlerine gidiyor. Ben de aileme destek olabilmek için zor şartlarda yaptığımız evin kapısını yaptırabilmek için bu sınava girdim” dedi. Eğitim hayatını başarıyla tamamlamak istediğini söyleyen minik Rümeysa beyin cerrahı olmayı kendisine hedef koyduğunu, bu sayede fakir ailelere yardım etmek istediğini söyledi. Annelerin umudu olan çocuklara umut olmak istediğini söyleyen Rümeysa Çelik, bakıma muhtaç ailelerin ve çocukların yanlarında olmak istediğini vurguladı. Yetkililere de seslenen Çelik, fakir ancak başarılı tüm çocuklara destek olunması gerektiğini ifade etti.
 
“EVİMİNİZ KAPI VE PENCERESİ YOK”
Rümeysa Çelik’in annesi Semra Çelik de yaptığı konuşmada çok zor şartlar altında yaşam mücadelesi verdiklerini söyledi. Kızının bu zor şartlara rağmen okulunda çok başarılı olduğunu söyleyen anne Semra Çelik, dileğinin kızının iyi yerlere gelmesi olduğunu söyleyerek, “Eşim işsiz ve iş bulamadığını için ben çalışıyorum. Dağlarda çam işlerine gidiyorum. Sağduyulu insanlardan da kızıma destek olmalarını istiyorum çünkü kızım çok zeki ve çok çalışkan. Sınıfında da birinci olan kızımın ziyan olmasını istemiyorum. Oğlum hasta ve eviminiz kapı ve penceresi yok. Çocuklarımın daha sağlıklı şartlarda yaşamasını istiyorum” ifadelerini kullandı.

“GELECEK VAADEDEN BİR ÖĞRENCİ”
İftar programında herkese duygusal anlar yaşatan Rümeysa Çelik’in hayat hikayesinden çok etkilendiğini söyleyen Anadolu Gençlik Derneği Aydın Şubesi Medya Başkanı Oğuz Mucan da hayırsever vatandaşlara seslenerek Rümeysa’nın varlık içinde olup her şeyden mutlu olmayan çocuklardan olmadığını, yokluk içinde olduğu için küçük şeylerden bile mutlu olmayı bildiğini dile getirdi. Mucan, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a da seslenerek Rümeysa’nın gelecek vadeden bir öğrenci olduğunun altını çizdi.

Etkinlikte yapılan konuşmaların ardından Siyer-i Nebi yarışmasında Aydın il ve ilçe genelinde dereceye girenlere para ve bisiklet ödülleri verildi.

Dereceye giren öğrencilerin sıralaması ise şöyle oluştu:
Aydın il genelinde erkekler
1. Nazi Zafer Ortaokulu: Abdurrahman Kuzu
2. Efeler Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Ortaokulu: Yavuz Ensar Çoban
3. Efeler Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Ortaokulu: Mustafa Bilal Aksoy
4. Nazilli İmam Hatip Ortaokulu: Fatih Ersöz
5. Karpuzlu Şehit Şenol Akar Ortaokulu: Ender Yiğit Köken


Aydın ilçe genelinde erkekler
1. Efeler Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Ortaokulu: Yavuz Ensar Çoban
2. Efeler Adnan Menderes Anadolu İmam Hatip Ortaokulu: Mustafa Bilal Aksoy
3. Mustafa Kiriş Ortaokulu: Mehmet Akif Akar
4. Mustafa Kiriş ortaokulu: Taha Cemal
5. Doktor Fevzi – Mürüvet Uğurluoğlu Ortaokulu: Raşit Seyrekbasan

Aydın il geneli bayanlar
1. Yenipazar Donduran Ortaokulu: Rümeysa Çelik
2. Efeler Yeniköy Ortaokulu: Büşra Ova
3. Efeler Yeniköy Ortaokulu: Rüya Tıbarı
4. Nazilli Fatih Ortaokulu: Aysu Güneş
5. Nazilli Fatih Ortaokulu: Cansu Güneş

Aydın ilçe geneli bayanlar

1. Efeler Yeniköy Ortaokulu: Büşra Ova
2. Efeler Yeniköy Ortaokulu: Rüya Tıbarı
3. Umurlu Eğrikavak Ortaokulu: Elif Zeybek
4. Avukat Cevat Aldemir Ortaokulu: Hiranur Aydemir
5. Mustafa Kiriş ortaokulu: Selen Polat

minik-rumeysanin-hikayesi-herkesi-duygulandirdi-109570-aa9bee94efe0841aa95732c61b203ffc.jpegminik-rumeysanin-hikayesi-herkesi-duygulandirdi-109570-b07b5f9e2910aa22517735c783cb4e1a.jpegminik-rumeysanin-hikayesi-herkesi-duygulandirdi-109570-b1ff03091f560fe62f5ede8ad6fa8859.jpegminik-rumeysanin-hikayesi-herkesi-duygulandirdi-109570-fd3095b9443b94f6d706748aa82df2b6.jpeg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.