SANİYE BAŞKAN- Dernek olarak Yörük kültürünü ve geleneklerini yaşatmayı amaçladıklarını dile getiren Aydın, evinin bir odasını da bu nedenle özel olarak dizayn ettiğini anlattı. Yörük kültürünü günümüzde yaşatmayı amaçladığını belirten Aydın, “Dernek olarak amacımız eski geleneklerini yaşatmak. Evimin bir odasını eskiye olan sevgim ve özlemimden dolayı eski eşyalarla dizdim. Programlarda Yörük anayı temsil ediyorum. Geçtiğimiz aylarda Antalya’da yapılan Yörük şenliklerine katıldık. Hem Yörükleri hem de Kuşadası Yörük Türkmen Derneğini temsil ettik. Bu devamlılığımız için çok önemli.

whatsapp-image-2023-11-28-at-18-08-16-1.jpeg

Bizler dernek ve üyelerimiz olarak her konuda beraberiz. Arkadaşlarımızı yönlendiriyoruz. Üyelerimizle eskiye bitmek bilmeyen bir hasretimiz var. bu sebeple evimin bir odasını adeta müze gibi eski eşyalarla kapladım. Ben eskileri adeta odamda yaşıyorum ve yaşatmaya çalışıyorum. Taştan bir el değirmenim, dekor ürünlerim, yöresel kıyafetlerim var. Yöresel kıyafet giymeyi çok seviyorum. Bunlar bizim geçmişimizin ve kültürümüzün bir parçası” ifadelerini kullandı.

whatsapp-image-2023-11-28-at-18-08-16.jpeg

AYDIN'DA ORGANİZASYON PLANI
Aydın, Yörük Türkmen Derneği olarak aktif olduklarını ve çeşitli faaliyetlere katıldıklarını belirtti. Geçtiğimiz ay Antalya’da ikincisi düzenlenen Yörük Türkmen Festivaline katıldıklarını dile getiren Aydın, “Festivale çadırımızı getirdik. Bu atmosferde Türk olduğumu ve Yörük olduğumu daha çok hissediyorum. Bu festivalde Kazakistan, Türkmenistan gibi farklı Türk boylarından soydaşlarımız katıldı.

whatsapp-image-2023-11-28-at-18-08-18-1.jpeg

Bu çok gurur verici bir durum. Ne mutlu bizlere kültürümüze bu derece bağlıyız. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e da teşekkür ediyorum. Bu festival sayesinde çok değerli soydaşlarımızı tanıma ve bir araya gelme şansı yakaladık. Bizler de tıpkı Antalya’da olduğu gibi büyük çaplı bir organizasyonu Aydın’da yapmayı düşünüyoruz. Bunu hep birlikte başaracağız inşallah” dedi.

whatsapp-image-2023-11-28-at-18-08-18-2.jpeg

whatsapp-image-2023-11-28-at-18-08-18.jpeg

Kaynak: Haber Merkezi