Çiğdem Aşiroğlu

Çiğdem Aşiroğlu

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mucize çaya talep arttı

A+A-

Son günlerde birçok habere konu olan zeytin yaprağıyla alakalı en az bir habere hepiniz denk gelmişsinizdir. İçerisinde bulunan bazı maddeler nedeniyle grip gibi üst solunum yolu enfeksiyonuna neden olan hastalıklara karşı koruduğu bilgisi her yerde dolanıp duruyor. Kendimce bir araştırma yaptım ve birçok uzman tarafından koronavirüs salgını patlak vermeden çok daha önce tavsiye edilmiş olduğunu gördüm. 

Tabi tüm dünyanın savaştığı bir salgın ortaya çıkınca insanlar da kendilerince bir önlem alma yoluna gitti. Bu önlemlerden biri benim de sıkça başvurduğum doğal çaylar oldu. Ege Bölgesinde asırlardır kullanılan zeytin, yalnızca meyvesiyle değil ağacından yaprağına kadar birçok fayda bulundurarak, bizlerin sağlık için başvurduğu yegane ürünlerden biri oluyor. 

Zeytin yaprağında tespit edilmiş, analiz edilebilmiş bir kısım kimyasal ürünlerin başlıca etkilerinden biri Antibiyotik etkisi oluşturarak soğuk algınlığı kaynaklı enfeksiyonlara karşı iyi bir iyileştirici güç olması. Bu da uzmanlarca açıklanmış. Virüs karşıtı bir etkiye sahip olması da bağışıklığı güçlendirici yönünü ortaya koyuyor. Mantar oluşumunu engelleyen zeytin yaprağı çayı aynı zamanda tansiyon düşürücü bir etkiye de sahip olmasıyla biliniyor.

Yukarda belirtilen faydalar gibi daha birçok faydası sayılabilir. Tabi nasıl kullandığımız da en az ürün kadar önemli. Yanlış bilgilerden dolayı gelişigüzel bahçelerden toplanan zeytin yaprakları faydadan çok zarar verebilir. Çünkü çayı yapılacak zeytin yaprağı, şehirden uzak dağlarda yetişen zeytin ağaçlarından elde edilmesi gereken yapraklardır. Bu konuya da dikkat edilmeli ve bilgi kirliliğine riayet edilmemeli. Sağlıkla buluşmak dileğiyle.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar