Muhtarlar, ÇMK'ya karşı

Muhtarlar, ÇMK'ya karşı

Karacasu Kaymakamlığında yapılan muhtarlar toplantısında çiftçilerin arazilerini korumakla mükellef Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına (ÇMK) ödenen çiftçi ücretleri tartışma konusu oldu.

A+A-

(GÜLAY ÖZTEKİN) Çiftçilerin ÇMK’ya kayıt ücreti ödemek istemediklerini söyleyen muhtarlar, “ÇMK ne işimize yarıyor?” diyerek tepki gösterdi. 
31 Mart yerel seçimlerin ardından geçtiğimiz Mayıs ayı Belediye Meclis toplantısında yapılan seçimle Çiftçi Malları Koruma Başkanlığına getirilen İrfan Germe, Kaymakam Ahmet Soley başkanlığında yapılan muhtarlar toplantısına katıldı. ÇMK ile ilgili sorunların masaya yatırıldığı toplantıda mahalle muhtarlarının çoğunluğu dönüm başına ÇMK’ya ödenen 2 lira 25 kuruş kayıt ücretini ödemek istemeyip korumadan çıkmak istediklerini dile getirdi. 
ÇMK BÜYÜK BİR SORUN

Kaymakam Soley, Çiftçi Mallarının büyük bir sorun haline geldiğini söyledi. Kaymakamlık ve ilçe tarım olarak çiftçi mallarına her türlü desteği verdiklerini belirten Kaymakam Soley, muhtarlardan da tüm çiftçilerin bu kapsamda çiftçi kayıt ücretlerini ödemelerini istedi. Kaymakam Soley, “ÇMK’dan çıkmak isteyen bir çiftçi kendi mallarının güvenliğini sağlayarak çıkabilir. Bunun için ya arazisini tel örgüyle çevirecek ya da özel güvenlik çalıştırmak zorunda kalacak aksi halde ÇMK kapsamındadır” dedi. 
MUHTARLARDAN YARDIM İSTEDİ
Muhtarlar, “ÇMK ne işe yarıyor. Bize ne hizmet veriyor” diyerek tepki gösterirken, ÇMK Başkanı İrfan Germe, “Koruma bugüne kadar faaliyet gösterememiş hizmet alamamışsınız haklısınız. Ama bundan sonra hizmet alacaksınız. Zararınız karşılanacak. Vatandaş arazi sahibi kim varsa hakkını koruyacağız. Biz de talip olduk bu göreve gönüllü olarak. Gelin bize yardımcı olun” diye muhtarlara yalvardı. 
“ÇOBANLAR ZARAR VERİRSE GÖRÜRÜM SİZİ”
ÇMK’nın çalışan 6 bekçinin sigorta primlerini ödeyemediğini ve 80 bin lira pirim borcu bulunduğunu bu yüzden de müfettiş incelemesinden geçtiğini ifade eden Germe, “Ödemiyorsanız sizin köyü ayırıyoruz biz. Yarın çoban hayvanlarını otlattığında o zaman görürüm sizi. Bundan sonra da vatandaşın mahsulünü çobanlar zarar verirse vatandaş ta hiçbir şey diyemez” dedi.  
ZİRAAT ODASINA YÜKLENDİ
ÇMK’yı istemedikleri gibi ziraat odasının da kaldırılmasını isteyen Yaykın Mahallesi Muhtarı Osman Ali Aktan, “Ziraat odasına, ilçe tarıma, çiftçi mallarına ayrı ayrı para ödüyoruz. Hiç durma ver Allah’ım ver. Yük hep çiftçinin sırtında. Neden ziraat odası para alıyor. Ya ziraat odası kalkmalı ya da çiftçi mallarının parasını ödemeli” diyerek ziraat odasına yüklendi. 
KENDİ ARAZİMİZİ KENDİMİZ KORURUZ
Çiftçilerin istemediğini kendi arazilerini kendileri koruyabileceklerini savunan muhtarlar,  “Biz bekçiyi sadece şikayetçi olduğumuz zaman görüyoruz başka zaman görmüyoruz. Vatandaş ben zaten zor geçiniyorum, para ödemek istemiyorum. Benim arazimin korunmaya ihtiyacı yok ben kendim korurum diyor” diyerek ÇMK’ya sırt çevirdi.  
KANUN REVİZE EDİLMELİ
İlçe Tarım ve Orman Müdürü Rahmi Şendalgıç, 1941 yılında kurulmuş ÇMK ile ilgili yaşanan sorunların yasanın bu haliyle aşılmasının mümkün olmadığını söyledi. Yasayla ilgili bir taslak hazırlandığını kaydeden Şendalgıç, “Benim naçizane görüşüm ÇMK’ların fes edilip bunun personeliyle birlikte belediyeye bağlanması. Tabi ki taslak nasıl çıkacak bilmiyoruz ama kısa zamanda bu iş çözülecektir diye düşünüyorum. Aksi halde sorun kolay kolay çözülmez. Kanunun yeniden revize edilmesi gerekiyor” diye konuştu.

muhtarlar-cmkya-karsi-111881-05584eb24eeae2adb3a94ad269f68800.jpgmuhtarlar-cmkya-karsi-111881-42443cd2622498c52b859c50890ffdff.jpgmuhtarlar-cmkya-karsi-111881-d1386cb194d32d96ba232296e3ca3818.jpg


Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum