KIYMET SARIYILDIZ

KIYMET SARIYILDIZ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MÜLTECİ SORUNU

A+A-

Bugünlerde ülke olarak gündemimizde sürekli mülteciler yer alıyor ne yazık ki. Sosyal medyada dönen videolar olayı daha da çok gündemde tutuyor. Çekilen videolara bakıldığında ise ortada korkunç bir tablo olduğu görülüyor. Videoları izleyince kimin mülteci ya da sığınmacı olduğunu unutuveriyoruz.  Sayıları o kadar fazla gittiğimiz her yerde fazlasıyla denk geliyoruz.  Şu an toplumda büyük bir ayrışma var.  Artık mülteci ve sığınmacılar bir taraf Türk vatandaşları bir taraf olmuş durumda.  Seferoğulları ve Tellioğulları savaşı başlamış durumda. 

***

Bu durumun yaşanmasında en büyük etkenler onlara verilen imtiyazlar ayrıcalıklar ve sorgusuz sualsiz ülkeye girişlerinin kabul edilmeleri. Ülkeye gelen mülteciler hiçbir adapte süreci yaşamadan ülkede bir birey olarak hareket etmeye başlıyor. Ve bir çok haklardan yararlanmaya hemen başlıyor. Yardımlar alıyor. Ve destekler veriliyor. Kendi ülke vatandaşımızın alamadığı destekleri alıyor. Yaşayamadığı rahatlığı yaşıyor.  (Bunu fıkra niyetine umarım ilerde çocuklarımıza anlatırız.)  Bizler ev sahibi olmazken “Suriyeli sığınmacılara vatandaşlık vereceğiz”, “Boş TOKİ konutlarına Suriyelileri yerleştireceğiz” sözleri  hepimiz üzerinde 'şok etkisi yaratmıştır' diye düşünüyorum. Toplumda bu söylemler kin ve nefret oluşturur ki oluşturuyor da. Bizim senelerce çalıp alamadığımız konutlara bu denli kolay sahip olmaları bu kin ve nefreti giderek artıracaktır. 

***

Şuan bazı illerde Türkler azınlık durumuna düşmek üzere. Yaşam tarzlarını, kültürlerini, gittikleri yere empoze eden mülteciler o yerlerde şu anda Türk vatandaşı üzerinde hakimiyet kuruyor farkında mısınız? Buna ne zaman bir düzenleme gelir bilmiyorum ama biran önce gelmesi lazım. Bir çok yerde şu anda Türk vatandaşları yaşayamıyor. Ya da Türk vatandaşlarına ev verilmiyor. Kendi ülkesinde bir birey kiracı bile olamıyor.  Ev sahipleri yabancı uyruklu ve Türkiye’de Türk vatandaşına ev  vermiyor.  Mültecilere karşı yeni yasa, kanun, kural ne varsa çıkarılmalı. Ben memleketimde başka ülkenin bayrağını sahil kenarlarında dalgalanmasını istemiyorum. Babalarının evi gibi buldukları her yerde gezmelerini, bayraklarını asmalarını istemiyorum. Burası Türkiye. Burada dalgalanacak tek bayrak var. O da al-kırmızı TÜRK bayrağıdır. Sığınmacı ve mültecilere kapımızı açtık. Barındırdık. Şimdi ekonomimizin rahatlaması ve vatandaşların huzuru için ülkelerine gitmesi gerektiğini düşünüyorum.  

***

DİĞER YAZILARI

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.