Müsilaja çare Söke'den geldi

Müsilaja çare Söke'den geldi

Sökeli Öğretim Görevlisi Dr. Durmuş Çetinkaya, Marmara Denizini etkisi altına alan müsilajın kullanım alanına ilişkin bir proje hazırladı.

A+A-

TUĞBA AYDIN - Geçtiğimiz haftalarda Marmara Denizinin sahil kesimlerini etkisi altına alan müsilaja yönelik temizleme çalışmaları başlamıştı. Laboratuvar ortamında incelenmeye başlayan müsilajın kaynağı tespit edilmeye çalışılırken üniversiteler de bu soruna yönelik çeşitli çalışmalar başlattı. Aydın’ın Söke ilçesinde doğup büyüyen ve Çukurova Üniversitesi Aladağ Meslek Yüksekokulunda görevli olan Öğr. Gör. Dr. Durmuş Çetinkaya ve Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi, Orman Mühendisliği Bölümünde görevli Prof. Dr. Nebi Bilir, müsilajın yeni kullanım alanlarıyla ilgili bir çalışma planladı. 


“ORGANİK BÜYÜME ORTAMI OLABİLİR”

 Çeşitli araştırma kurumlarınca yapılan değerlendirmeler sonucunda, müsilajın tehlikeli atık olmadığı ve toksik özellik göstermediğinin ortaya çıkmasının ardından, müsilajın ormancılık biliminde ve özellikle orman fidanlıklarında fidan yetiştirme çalışmalarında, organik bir büyüme ortamı olabileceği ifade edildi. 

“SU TASARRUFU SAĞLANACAK”

Deneysel çalışmaların Çukurova Üniversitesi Aladağ Meslek Yüksekokulu Ormancılık Bölümü Laboratuvarında yürütüldüğünü belirten Çetinkaya; “Kurak yörelerde fidan yetiştirme çalışmalarında sulama, bakım ve ihtiyaç duyulması halinde gübreleme, fidan maliyetini artıran önemli faktörlerdendir. Bir sonraki aşamada,  ekim ve dikim yoluyla ağaçlandırma çalışmalarında ise fidanlar şiddetli kuraklık ile karşı karşıya kalarak ağaçlandırma çalışmalarının başarısını olumsuz etkileyebilmektedir. Bu tehlikenin küresel ısınma ve buna bağlı olarak kuraklık nedeniyle daha da artacağı aşikardır. Planlanan çalışmanın başarılı bir şekilde sonuçlanması durumunda, zengin organik yapısı ve yüksek miktarda su tutma kapasitesiyle bilinen musilajin, bitkiler için son derece kullanışlı bir madde olacağı, fidan yetiştirme ve ağaçlandırma çalışmalarında, alternatif büyüme ortamı olarak değerlendirilebileceği ve su tasarrufu sağlanacağı düşünülmektedir” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.