AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Mutlu olmanın mucizesi içimizde saklı

A+A-

Her sabah olduğumu gibi evden çıktım ve iş yerime doğru gidiyorum. Kulaklığımda en sevdiğim şarkı ve yeni bir güne uyanmanın şükrü var içimde. Yine bir hafta ve herkes çalışma telaşında. Genel olarak yüzlere baktığımda mutsuz ifadeler var. Aklıma geldi acaba en son ne zaman mutlu olduğumuzu yada bizi en çok nelerin mutlu ettiğini düşündük mü? 

Anılarınıza ve geleceğinize dair sadece bir dakika durup düşünün.
‘Ben en son ne zaman mutlu oldum’ diye bir düşünün. Aslında bu soruyu hep aklımıza getiriyoruz ama cevabı hep havada kalıyor. Ya cevabını vermekten korkuyoruz yada mutluluk, gün içinde göz ardı ettiğimiz, hayatın telaşından arka plana atılmış, bir yerlerde duran bir his. Aslında en büyük ihtiyacımızdır. Mutluluk, göz ardı edilmeyecek kadar da kıymetli. En açık haliyle nefes almak gibidir mutluluk. 

Hayatı tozpembe yaşamak değil tabi ki mutluluk bunu kastetmiyorum. Temel anlamıyla mutluluk bütün isteklere bütün özlemlere sevinç ve kıvanç duymaktır. Küçük şeyler bulun mesela, kendinize zaman ayırın mesela, yaptığınız işi severek yapın, sevdiğiniz bir müziği dinleyin. Muhabbet edin, çevrenizle arkadaşınızla birlikte olun. Çekinmeyin, korkmayın, bırakın elalemi bir tarafa kendiniz için mutlu olun. Kimse elalem ne der diye yaşamıyor. Her şeyi hissederek yaşayın işte o zaman mutluluğun çok da uzak olmadığını göreceksiniz.

Her şeyi zamanında yapmaya özen gösterin, hayat geç kalanları affetmez. Zaman sizden bir şeyler alıp götürmesin yada hayatınızdaki insanlar size engel olmasın. Belki çok kolay yazıyorsun diyenler olacak ama şimdiye kadar neyi başarmadık ki mutlu olmayı başaramayalım? Mutlu olmak için çevremizde mucize aramaya gerek yok ki. Çünkü mucize içimizde saklı. Bizim varoluşumuz bir mucize, en başta bunun kıymetini bilerek yaşamalıyız. Güzellikleri görmeden yaşıyoruz. Tek bir pencereden bakıyoruz hayata ve sıkışıp kalıyoruz hayatın içinde. Aslında en güzel mutluluk elimizdekilerin kıymetini bilmek.

Yaşadığımız hayatın güzelliklerini yaşamayı daha fazla ertelemeyelim. Hem yaşayalım hem de yaşatalım. Çünkü yarın gerçekten çok geç olabilir. Biz mutluluğu ne kadar çok harcarsak mutluluk bize o kadar yakın olacak. Mutlu ve sevgiyle kalın.

Önceki ve Sonraki Yazılar