Zeynep Yaşar

Zeynep Yaşar

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

MUTLULUĞUN ANAHTARI ‘MOTİVASYON'

A+A-

  Zamanımızın çoğu öğrenciysek okulda iş hayatındaysak da hep bir koşuşturmacayla geçiyor. Motivasyonumuz da gün içinde düşebiliyor ne yazık ki.  Gün içinde bazen öyle yorgun düştüğümüz anlar oluyor ki bazen ister istemez modumuz düşüyor. Hiçbir şey yapasımız gelmiyor. Bunun sonucunda da yaptığımız işten de hiçbir zevk almıyoruz. Yaptığımız işlerde hep başarısız oluyoruz.
  Zaman hızlı gelişen ve ilerleyen bir şey  ve şimdiki insanlar daha çok kaygı bozukluğu içinde yaşıyor. Üniversite hayatından iş hayatına geçişteki o dönemde ‘’ ben ne yapacağım’’ sorusu  çoğu öğrencinin akıllarında soru işareti bırakıyor.  İşte tam da bu korkuları yaşamak yerine neden korkularımıza son noktayı verip çabalayıp motivasyonumuzu arttırmıyoruz? Kendimize güvenip, bir şeyleri yoluna koyacağım demek yerine motivasyonu neden en aşağılara çekiyoruz bende bilmiyorum. Çevremizdeki insanları izlesek, , onların başarılarından örnek alıp kendimizi geliştirmeye çalışsak daha iyi olmaz mı ? 
  Kendimizi neye inandırırsak onu yapabiliriz. Önce kendimize, sonra da güçlü olacağımıza ,’’ben başarabilirim’’ diyerek motivasyonumuzu en üst seviyeye çıkarırsak işte şimdi başarılı konumdayız. Bu durumda yarın olur, ertesi günü olur deyip işlerimizi geciktirirsek yarınlar  bitmez. Yine bizler değil miydik  bunları yapacak olan ? Sadece bugün başlarsak yarın işimi hallederim diyen. Tabii bunun yanında kendimize de iyi bakmalı, yediğimiz, içtiğimiz her şeye dikkat etmeliyiz. Yeri geldiğinde bize ilham verecek müzikler dinlemeli, güzel anlar yaşamalıyız ki hayatımız boyunca mutlu olabileceğimiz, anlatabileceğimiz anılarımız olsun.  İlerdeki hayatımızda ‘’yapabilmişim’’ ,’’iyi ki de yapmışım’’ diyebilmeli ve keşkelere düşmemeliyiz. 
  Hep bir hedefimiz olmalı, kararsız olmamalı, yapacağımız şeyleri düşünerek ilerlemeliyiz. Yapacağımız işlerde başarılı olduğumuz an zaten bizden daha iyisi olmaz. Sonucunda başaramasak bile ‘’olsun ben yine de denedim’’ diyebilmeliyiz. Pes etmeden ,ya yapamazsam demeden denedim diyebilmeli  ve bu kadar şeye rağmen düşmedim ,başaracağım demeyi bilmeliyiz. Bunun sonucunda da bütün bu yazdıklarımı uygularsak zaten motivasyon sadece bizlerin elinde olacağını anlayacağımızı düşünüyorum. Motivasyon sadece kendi ellerinizde. Bunu hiç unutmayın, hayatta başaramayacağımız hiçbir şey yok. Sadece biraz istek ve zaman…

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.