AYDIN SARI

AYDIN SARI

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

Narsisizm

A+A-

Kendini beğenmişlik ya da kibirlilik; insanın kendi kendine yaptığı en büyük kötülüklerden biridir. Zira kendini beğenme hali giderek hastalık durumuna gelir tıpta ‘Narsisizm’ denilen hastalık ortaya çıkar. 
Narsisizm nedir diye baktığımızda Prof. Dr. M. Ramazan Yiğitoğlu şöyle ifade ediyor.
“Narsisizm yani kendini beğenmişlik hastalığı; isim olarak, Yunan mitolojisinden geliyor. Hikâyenin Karaburun Yarımadası’nda geçtiği söyleniyor. Irmaklar Tanrıçası Nana’nın oğlu Narcisisus son derece fiziki güzelliğe sahip, yakışıklı bir gençtir. Bu nedenle su perileri ona büyük ilgi duyar, ama hiçbiri karşılık alamaz. Bu nedenle de Narcisisus’tan intikam almaya karar verirler. Bir gün dağdaki berrak bir su birikintisine bakan Narcisisus kendisinin sudaki yansımasını görür ve suda yaşayan çok güzel bir insan olduğunu zanneder, kendisine âşık olur. Saatlerce, günlerce kendini seyreder ve sudaki görüntüsüne sarılmak isterken suya düşer ve boğularak ölür. Psikiyatristler, narsisizm hastalığında görülen birçok özelliğin, bu mitolojik hikâyede mevcut olduğunu söylerler: Kendini beğenmişlik, başkalarının duygularına kayıtsız kalma, diğer varlıklarla iletişim kuramama, başkalarını dinlememe, sadece kendini düşünme gibi.”
Prof. Dr. M. Ramazan Yiğitoğlu Narsistik kişiye nasıl davranılması konusunda da şöyle diyor: 
“Bu kişilere karşı kesinlikle tevazu göstermemek gerekir. Aksi takdirde onlara hiçbir şekilde etki edemeyiz. Açık ve kararlı bir şekilde davranışlarını onaylamadığımızı hissettirerek onlara hayran olmadığımızı ifade etmeliyiz. 
Onları asla eleştirmemeliyiz. Eleştirirsek bizi düşman kabul edeceğinden artık onlarla çalışamaz ve onlara yardımcı da olamayız. 
Onlara övgü ile yaklaşırsak bundan çok hoşlanacaklardır. Fakat bu durumda onlara ve topluma kötülük yapmış oluruz. O nedenle kendini beğenmiş kişilere karşı övgü dolu sözler söylememeliyiz.”

 

 

Önceki ve Sonraki Yazılar