(SİMGE ATA) Yazıcı, net ifadeler kullanmasa da Nazilli Belediyesi bünyesinde kurulması planlanan Engelliler Birimi'ne müdür olarak atanacağı mesajını verdi.

Nazilli Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Engelliler Haftası dolayısıyla 3'üncü Bahar Şenliği düzenledi. Engelliler, kendileri için düzenlenen şenlikte çalan müziklerle ve geleneksel oyunlarla doyasıya eğlenirken Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, engellilerin eğlencesine ortak olurken NAZENDER Başkanı Tayfun Yazıcı'dan sürpriz açıklamalar geldi.

BİRÇOK KURUM DESTEK VERDİ
Etkinlik İstasyon Meydanı'ndaki Atatürk Anıtına çelenk konularak başladı. Ardından Sümer Park'a geçen katılımcılar, Nazilli Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Aydın Büyükşehir Belediyesi, Nazilli Belediyesi, Nazilli Engelliler ve Engellilere Destek Verenler Derneği, Nazilli Bedensel Engelliler Derneği ile özel ve devlet rehabilitasyon okul ve merkezlerinin katkılarıyla hazırlanan şenlikte gönüllerince eğlendi. Sümer Park Kır Düğün Salonunda gerçekleştirilen şenliğe, Aydın Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Evrim Karakoz, Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan, İYİ Parti İlçe Başkanı Durmuş Kural, Nazilli Belediye Meclis Üyesi ve Kent Konseyi Başkanı Bülent Burmaoğlu, Kent Konseyi Engelliler Meclisi yöneticileri, Nazilli Bedensel Engelliler Derneği Başkanı Alparslan Çoban, Aydın Engelli Dernekleri, özel eğitim ve rehabilitasyon merkezleri müdürleri, öğretmenleri, öğrenciler aileleri katıldı.

GÖNÜLLERİNCE EĞLENDİLER
Programda özel eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinde eğitim gören öğrenciler, şiir, dans ve şarkılardan oluşan gösterilerini sundu. Büyükşehir Başkan Vekili Evrim Karakoz ve Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan da gösterilere ortak olarak çocuklarla oyunlar oynadı. Daha sonra halat çekme, çuval, kaşıkla yumurta taşıma, sandalye kapma, pet şişe doldurma, balon patlatma yarışmaları yapıldı. Engelli öğrenciler hazırlanan etkinliklerle güzel bir gün geçirdi.

SON PROGRAMINA KATILDI
Programda NAZENDER Başkanı Tayfun Yazıcı'ya emeklerinden ötürü teşekkür plaketi ve Özel Eğitim Uygulama Okul Müdürleri hediye takdim etti. Söz alan Yazıcı, NAZENDER Başkanı olarak son kez etkinlikte yer aldığını açıkladı. Dernek olarak engelliler için bir takım çalışmaları tamamladıklarını ancak bazı çalışmalarda güçlerinin yetmediğini ifade eden Yazıcı, Nazilli Belediyesi bünyesinde kurulması planlanan Engelliler Birimi çatısı altında çalışacağı mesajını verdi. Engelliler biriminin ise geçtiğimiz günlerde Başkan Kürşat Engin Özcan, tarafından açılacağı duyurulmuştu.

"ENGELLİLER İÇİN ÇALIŞMAYA DEVAM EDECEĞİM"
Yazıcı veda mahiyeti taşıyan konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtladı. 3 yıl önce başladığı NAZENDER temsilciliğinin sona erdiğini söyleyen Yazıcı, "Göreve başladığımız günden bu yana birlik beraberlik içerisinde rehabilitasyon okullarımızla çalıştık. Bu benim NAZENDER Başkanı olarak son etkinlik katılımımdı. Hafta içi başkanlığı bırakıyorum ama engelliler için çalışmalarımı bırakmıyorum. Nazilli'nin engelsiz bir kent olması için çabalayacağım" dedi.

ENGELLİLER BİRİMİ İÇİN ÇALIŞMAYA AYLAR ÖNCE BAŞLADI
Başkan Özcan'ın Engiller Birimi kurma düşüncelerinin hatırlatılması üzerine Yazıcı, "Görevi bırakmamın bununla biraz alakası bulunuyor. Bunun üzerinde 3 aydır bilimsel çalışmalar yapıyorum. 5378 sayılı erişilebilirlik kanunu kapsamında Nazilli Belediyesi'nde bir birim kuracağız. Bu birim okullarımızla derneklerimizle birlikte hareket edecek ve Nazilli Türkiye'ye örnek olacak. Örneğin Nazilli'de açılacak her yeni işletmede 5378 sayılı kanunda yer alan maddeleri arayacağız. Bir engelli tuvaleti veya rampası olması gerekecek. Bu tür erişilebilirlik kanunlarının uygulanmasını sağlayacağız. Caddelerimiz, sokaklarımız engellilere göre dizayn edilecek. Yaklaşık 2 aydır bunun için çalışıyoruz ve bir iki aya kadar da bu çalışmaları sahaya taşıyacağız" şeklinde konuştu.

ÖZCAN TAKDİR EDERSE YETKİ ALACAK
Birimin müdürü olup olmayacağına ilişkin kesin ifadeler kullanmayan Yazıcı, Başkan Özcan'ın takdir etmesiyle görevi üstlenebileceğini kaydetti. "Bundan sonra daha fazlası için mücadele edeceğiz" diyen Yazıcı engelsiz şehir için somut çalışmalar ortaya koyma idealinde olduğunu belirtti.

Yazıcı, her ne kadar açıkça müdürlüğe atanacağını dile getirmese de "Dernek olarak gücümüzün yetmediği çalışmaları belediye bünyesinde hayata geçireceğiz" ifadelerini kullandı. Öte yandan NAZENDER'in yeni başkanının kim olacağına ilişkin kesin bir karar olmadığını söyleyen Yazıcı, yönetim kurulunun ilerleyen günlerde yeni başkanı seçeceğini söyledi.

nazilli-belediyesi-engelliler-birimi-baskani-yazici-mi-olacak-104909-5a3c7f7bc2360f4da06732400ce8593c.jpgnazilli-belediyesi-engelliler-birimi-baskani-yazici-mi-olacak-104909-5fa738bc1baef6890550fe57bb12a495.jpgnazilli-belediyesi-engelliler-birimi-baskani-yazici-mi-olacak-104909-6fc5423745d7c57b6591da6a1ef6321d.jpgnazilli-belediyesi-engelliler-birimi-baskani-yazici-mi-olacak-104909-587a86066ba97e77657e011d0e3980d7.jpgnazilli-belediyesi-engelliler-birimi-baskani-yazici-mi-olacak-104909-c67ef76e474fa5f0138323003a0a62bf.jpgnazilli-belediyesi-engelliler-birimi-baskani-yazici-mi-olacak-104909-f54dfbf943ee6fe985c9a2f439a0b0c3.jpg


Kaynak: SİMGE ATA