Nazilli Belediyesinde ana baba günü yaşandı
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Nazilli Belediyesinde ana baba günü yaşandı

Nazilli Belediyesi Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından gönderilen kısa mesaj ile yüzlerce vergi mükellefi harekete geçti.

(SİMGE ATA) Emlak vergisi borçlarının birinci taksitinin son günü olan 31 Mayıs'ı kaçırmak istemeyen vatandaşlar belediye hizmet binasını deyim yerindeyse ana baba gününe çevirdi.

Nazilli'de emlak vergisi borcu olan yüzlerce kişi, Mali Hizmetler Müdürlüğü tarafından yaklaşık bir aydır yapılan çağrılara kulak vermeyerek son günü bekledi. Gecikme faiziyle karşı karşıya kalmak istemeyen vatandaşlar son günden bir gün önce telefonlarına gelen SMS ile belediyeye koştu. Belediye hizmet binası içerisinde yer alan Emlak Servisi'nin bulunduğu 1'inci kat ve kredi kartı ile ödeme yapılan 5'inci kat ana baba gününe dönerken kuyruk uzadıkça uzadı. Emlak vergisi borcunu ödeyen vatandaş rahat bir nefes alırken ikinci taksit için geri sayıma başladı.

NAZİLLİ BELEDİYESİ DUYARLILIK BEKLİYOR
Mali Hizmetlerden sorumlu Nazilli Belediye Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, tabloyu 'Türk usulü' diyerek tanımlarken tahsilatı gerçekleştiren vatandaşlara duyarlılıklarından teşekkür etti. Ödemesini gerçekleştirmeyen vatandaşlara çağrıda bulunan Öreroğlu, "Yaklaşık 20 gündür bununla ilgili çağrılarımız oldu. Son gece itibariyle de muhasebe programımızda olan bir kısa mesajla çağrıda bulunduk. Sistem içerikli mesaj son uyarı niteliğinde olduğu için dili biraz sert gelmiş olabilir ancak emlak vergileri hem gecikmeye düşmemek hem de şehrin hizmet alma olanağını arttırmak için önemli" dedi.

VATANDAŞ, EMLAK VERGİSİ MÜKELLEFİ OLDUĞUNU BİLMİYOR
Borç bilgisinin ve ödeme tarihinin hatırlatıldığı SMS'in emlak vergisinden sicili olan tüm vatandaşlara iletildiğini belirten Öreroğlu, "İsim soy ismi benzerliği olan vatandaşlar var. Burada ödeme yapanlar endişeye kapılmasın buraya geldiklerinde gerekli bilgilendirmeyi alıyorlar zaten. Bazı vatandaşlar da emlak vergisi mükellefi olduklarını bilmiyor. Ev almışlar, imardan dolayı ruhsat alırken imar vergisi mükellefiyeti otomatik olarak başlıyor. Bunların içerisinde bugüne kadar mükellef olduğundan haberdar olmayan vatandaşlar olabiliyor. Aylık yüzde 2 gecikme faizi var. Bunların bir an önce ödenmesi gerekiyor. Kredi kartı ile ödeme imkanı da mevcut. Bu konuda sadece vatandaşları duyarlı olmaya davet ediyoruz" dedi. Öreroğlu, oluşan yoğunluğun önüne geçmek için bir sonraki döneme kadar ilgili bankalarla anlaşarak banka veznelerinin de kullanılabileceğini söyleyerek "Nazilli hepimizin. Belediyenin durumu belli. Ne kadar sahip çıkarsak Nazilli Belediyesi olarak o kadar rahat ederiz" şeklinde konuştu.

YAKLAŞIK 4 MİLYON TL'LİK TAHSİLAT YAPILACAK
Nazilli Belediyesinin geçtiğimiz haftalarda açıklanarak kamuoyuna da duyurulan mali durumunu hatırlatan Öreroğlu, "Daha önceki çalışmalara baktığımızda elimizde tahakkuk etmiş olan 4 milyon lira civarında emlak vergisi tahsilatı olması gerekiyor" dedi.

"BEYANNAMELER İLE GAYRİMENKULLER UYUŞMUYOR"
Nazilli'deki yapı stokuyla emlak vergisi beyanının uyuşmadığına dikkat çeken Öreroğlu, "Vatandaşımız emlaklarını doğru bir şekilde beyan etmeli. Biz de bu konuda Kasım ayına kadar bir çalışma yapacağız ve çağrıda bulunacağız. Emlak vergisi devletin vergi usul kanununa tabi olan bir vergi. 6183 sayılı amme alacaklarının tahsiline dayanıyor. Bizim burada kamu olarak hesaplara gerekli ihtiyati haciz ve e-haciz koyma yetkimiz var. Biz bunlar olsun istemiyoruz. Bir an önce uyumlu bir beyanname vermeye davet ediyoruz. Kasım ayına kadar ekiplerimiz sahada; evi, arazisi, iş yeri olan gayrimenkul niteliğindeki tüm taşınmazlar için vatandaşları beyana davet edecek. 2'inci taksit tarihi olan Kasım ayına kadar mağduriyet yaşanmaması için beyannamelerle mevcut gayrimenkulleri uyuşturacağız" dedi. Öreroğlu, aynı çalışmayı ilan, reklam vergisi için de uygulayacaklarını kaydetti.
Emlak vergisi borcunu tahsil etmek isteyen vatandaşlar bugün saat 17.30'a kadar belediye hizmet binasından işlemlerini gerçekleştirebilecek.

nazilli-belediyesinde-ana-baba-gunu-yasandi-109584-1e8483e314d01ce5c12ed95fe92d3269.jpgnazilli-belediyesinde-ana-baba-gunu-yasandi-109584-54715a8c51b5de8e5c79ee4481f5ad02.jpgnazilli-belediyesinde-ana-baba-gunu-yasandi-109584-ef1bf36aaf2cd65ba3f54facc4ba5a1b.jpg

 

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.