Nazilli Belediyesinin mali durumu açıklandı
Yayınlanma:
Güncelleme:
ABONE OL

Nazilli Belediyesinin mali durumu açıklandı

Nazilli Belediye Başkanı İYİ Partili Kürşat Engin Özcan ve Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu belediyenin mali durumuna ilişkin açıklama yapmak üzere basının karşısına geçti.

(SİMGE ATA) Nazilli Belediyesi Başkanı İYİ Partili Kürşat Engin Özcan ve Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu belediyenin mali durumuna ilişkin tabloyu açıkladı. Belediyenin toplam borcunun 101 milyon 987 bin 373 lira 13 kuruş olarak açıklandığı toplantıda Özcan ve yardımcısı Mert Öreroğlu, bu borcun nasıl yapıldığına ilişkin bilgiler paylaştı ve mali durumu 2021'e kadar düzelteceklerini söyledi. Belediye hizmetlerinde aksaklıkların yaşanmayacağını ifade eden Özcan usulsüzlüklerin yargıya taşınacağını vurguladı.
31 Mart yerel seçimlerinin ardından Nazilli Belediye Başkanlığına gelen İYİ Partili Kürşat Engin Özcan, belediyenin mali tablosunu kamuoyuyla paylaştı. Özcan, Nazilli Belediye Başkanlığı makamında mali işlerden sorumlu Mert Öreroğlu ile birlikte basın toplantısı düzenledi. Toplantıda Belediye Başkan Yardımcısı Kadir Mutlu, CHP İlçe Başkanı Serkan Sevim, İYİ Parti İlçe Başkanı Durmuş Kural ve belediye meclis üyeleri de yer aldı. 
İŞTE O TABLO
Nazilli Belediyesi’nin şimdiye dek keyfi olarak idare edildiğini belirten Başkan Özcan, titizlikle hazırladıkları tabloyu açıkladı. Buna göre Nazilli Belediyesinin borçları kalem kalem ele alındı. Özcan'ın açıkladığı borç tablosu şu şekilde:
Faturalanmış firma borçları 24.840.614,96, banka kredileri 10.509.024,04, vergi borcu 12.897.116,85, SGK borcu 21.631.916,44, emekli sandığı 11.205..064,47, ASKİ yapılandırma 507.679,61, sendika aidatı 920.565,04, TKVP Taşınmaz kült varlıkları koruma payı 549.350,13, Büyükşehir ÇTV payı, 76.767,89, GEKA 531.586,55, mükelleflerden kesilen vergi borcu 596.780,72, icra 268.893,45, Yeni Yapı’dan alınan avans 268.339,71, yapı denetim paydaları 109.872,10, kişilere ait emanetler 16.349,51, ihalesi devam eden borçlar 4099.513,34, ihale teminatları 691.896,68, çeşitli emanetler 160.041,64, NAZ-BEL A.Ş. borçları 12.107.000,00 toplamda ise 101 milyon 987 bin 373 TL 13 kuruş.

"ÖDENMESİ GEREKEN BORÇLAR ÖDENMEMİŞTİR"
Başkan Özcan açıkladığı rakamların ardından Nazilli Belediyesinin yönetim şeklinde usulsüzlükler tespit ettiklerini belirterek, "Nazilli'de yapılmış her hizmet için emeği geçen herkese teşekkür ederim. Ancak yaptığımız incelemelerden anlaşılmıştır ki Nazilli Belediyesi uzun bir süre keyfi olarak idare edilmiştir. Üzerine düşen birincil ve ikincil işleri yapmaktan ziyade çok çok daha tali yedincil, sekizincil kademe işleri yapmış, ödemesi gereken borçları ödenmemiştir. Bunlar kamu borçlarıdır. Bu borçlara faiz işlemiştir. Faiz yükü gün be gün devam etmiştir. Bugün itibariyle aylık faiz yükü 500 bin lirayı aşmaktadır. Personel gideri 5 milyonun üzerindedir. Bunun haricinde bir aydaki harcamalarımızda 5'te 1'e varan tasarruflar sağlanmıştır. Akaryakıtta aylık 40 bin lira tasarruf sağlanmıştır. Matbuatta yazılı emvalde aylık 50 bin lira tasarruf sağlanmıştır" dedi.

"BU RAKAMLARIN ARTISI VAR EKSİSİ YOK"
Nazilli Belediyesi'nin tahsilat konusunda peşin çalışmadığına dikkati çeken Özcan, şirketlere olan borçlar konusunda çarpıcı açıklamalar yaptı. Belediyenin iş yaptığı şirketlerin rakamları yüksek tuttuğunu ve fatura kesmediğini öne süren Özcan, "Halen daha fatura kesmediğini söyleyen şirketler var. Bunların gelmesini bekledik. Bir kısmını incelemeye aldık. Çok büyük bir hassasiyetle çalışılıyor. O kadar keyfi uygulamalar yapılmış ki bunların hemen tespit edilmesi mümkün değil. Açıklayacağımız rakamların artısı var eksisi yok" dedi.

"EMANET PARALAR BAŞKA YERLERE HARCANMIŞ"
Mükelleflerden kesilen 595 milyon 780 bin 72 liralık vergi borcunun emanet olarak hesaplanması gerektiğini ancak buna rağmen harcandığını kaydeden Özcan, "Nazilli Belediyesi, emanet aldığı paraları başka yerlerde kullanmıştır. Bu bir suçtur. İncelemeler tamamlandığında adli ve idari makamlara suç duyurusunda bulunacağız. Keza özel kalem harcamaları şaşkınlık yaratır türden. Örneğin 150 tane çarşaf alınmış. Tavuk ve pirinç alınmış. Bunun faturası geliyor. Özel kaleme ayrılan yaklaşık 1 trilyonluk bütçe 3 ayda tüketilmiş" ifadelerini kullandı.

"ÖNCELİKLE TASARRUF YAPACAĞIZ"
Bu açıklamaların ardından sık sık 'tasarruf' vurgusu yapan Özcan, kötü görünen mali tabloyu zaman içerisinde düzelteceklerini belirtti. Göreve geldikleri günden bu yana ciddi tasarruflar yaptıklarını aktaran Özcan, "Her ay faiz getiren kamu borçlarıyla başlayıp bu tabloyu düzelteceğiz. Mart ayının kredileri ödenmemişti. Üç kredimiz var. İkisinin iki taksitini birden ödedik. Kredi puanımızın düşmemesi için ödemelerimizi düzene sokmak istiyoruz. Kesilmemiş faturalar var, sözleşmesiz ödemeler yapılmış, personele yüzde yüz 50'ye varan ödemeler yapılmış. Hepsinden haberdarız. Öncelikle tasarruf yapacağız" dedi.

"YATIRIMLAR AKSAMAYACAK"
Kamuoyunun endişeye kapılmaması gerektiğini belirten Özcan, seçim öncesi verdikleri vaatlerin arkasında olduklarını dile getirerek, "Borçlarımızı öderken Nazilli yatırımlarından da geri kalmayacağız. Nazilli'nin sorunlarına hızlı bir şekilde müdahale edeceğiz. Sahadayız. Maliyeti sıfır olan programlar yapıyoruz. Borcun yanında alacaklarımız da var. Hem borcu ödeyeceğiz hem de projelerimizi yerine getireceğiz. Ekibimizin bunu yapacak gücü var. Sözlerimizin arkasındayız" şeklinde konuştu.

"HASTA MORGDAYDI YOĞUN BAKIMA ALINDI"
Borç tablosunun detaylarını paylaşmak üzere söz alan Mali İşlerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Mert Öreroğlu, "Normalde muhasebe kayıt sisteminde tek tuşa bastığınız zaman borç çıkar ama bu borcun ne kadarı gerçek ne kadarıyla ilgili itirazlarımız olacak ne kadarıyla ilgili yargıya gideceğiz gibi çalışmalarımız oldu. Bu çalışmalar devam ediyor ve bunların neticesinde yargıya gideceğiz" ifadelerini kullandı. Nazilli Belediyesi'nin NAZ-BEL ile birlikte 100 milyonun üzerinde olan borcunun olumsuz bir hava yarattığını ifade eden Öreroğlu, "Hasta morgdaydı şu an yoğun bakımda. Biz inanıyoruz. Kadrolarımızla bu tabloyu iyileştireceğiz" dedi.

ACİL EYLEM PLANI
Nazilli Belediyesi'nin 2019 yılı tahmini bütçesinin 148 milyon 400 bin lira olduğunu belirten Öreroğlu, bu bütçenin eski sistemle yönetilemeyeceğini ifade etti. Bu sebeple yeni sistem geliştirdiklerinin altını çizen Öreroğlu, "Reçeteyi önümüze koyduk ve acil eylem planı oluşturduk. Hangi kalemlerden tasarruf edebileceğimize baktık. Personel giderlerinden yola çıktık. Personel giderlerimiz 2018 ortalamasına göre 5 milyon 96 bin 894 liraydı. Bu rakam bütçeye yüzde 50'lik bir yük getiriyordu. 2019 rakamlarına oranladığımızda yüzde 41 gibi bir yükle karşı karşıyayız. Bununla ilgili tedbirlerimizi aldık. Puantajlarımızı daha kontrollü hale getirdik. Sendikayla yaptığımız anlaşma gereği personelimizin hakkı olan toplu iş sözleşmesinden gelen fazla mesailerini, ikramiyelerini, yakacak, yemek ve aile yardımı gibi ilavelerini Mayıs ayında ödediğimiz halde toplamda 400 bin lira civarında azalışla karşılaştık" dedi. 

YETİMİN 1 KURUŞ HAKKINI YEDİRTMEYECEĞİZ
Gecikme faizleri dahil edilmeden 24 milyon 840 bin 614 lira 96 kuruş olarak tespit edilen firma borçlarına ilişkin çarpıcı açıklamalarda bulunan Öreroğlu, bu borçların rahatlıkla ödenebileceği mesajını verdi. Buna rağmen bazı faturaların ödenmeyeceği mesajını veren Öreroğlu, usulsüzlük olduğunu düşündükleri borçlara ilişkin yargı yolunu gösterdi:
"İş adamlarımızın, esnafımızın gönlü rahat olsun. Biz bu borcu öderiz ama hangi borcu? Burada yetimin 1 kuruş hakkını yedirtmeyeceğiz. Bunun için ön inceleme grubu oluşturduk. Bütün satın alımları inceliyoruz. Yaptığımız tespitlerde bu borçların bazılarının peşin ödenmediğini gördük. Bazılarında da suiistimallerle karşılaştık. Öyle teklifler var ki. Bir kalem yüz liraya alınabilecekken biz bu kalemi 250 lira teklifle satın almışız. Doğrudan teminle alınmış. Bu malın satın alımında, piyasa fiyatlarında şaibeler var. Ödemesi yapılan doğrudan teminin yasadaki karşılıklarına göre imza yetkililerini kontrol ettik. Bu belgeler; imza yetkisi olmayan, işçi kadrosunda olan ya da memur olmasına rağmen birinci derecede imza yetkisi olmayan arkadaşlara imzalatılmış. Bunları gerekli çalışmalarımızı tamamlayıp, ilgili yeminli müşavirler raporları tamamlandıktan sonra eklerimizle beraber yargı organlarına başvuru yapacağız."

HACİZ YOLUNU İŞARET ETTİ
Gerekli olan harcamalar konusunda tasarrufa gideceklerini belirten Öreroğlu, borçlardan kurtulup maliyet avantajı yakalamak için kredi çekebilecek durumda olmalarına rağmen yüksek faiz oranlarıyla karşı karşıya kalmamak adına bunu yapmayacaklarını söyledi. Kredi kullanmadan gelir arttırıcı projeler ortaya koyacaklarını kaydeden Öreroğlu, "Alacaklarımızı tahsil edeceğiz. Takipli alacaklarımızla ilgili gerekli hassasiyet gösterilmemiş. Haciz uygulamadığımızdan dolayı alacaklarımız bize karşı gerekli ciddiyeti göstermemiş. NAZ-BEL A.Ş.'nin otogar, mezbaha ve gözde parkların kira bedelleri olmasına rağmen 2013'ten bu yana 3 milyon 396 bin 895 lira zarar etmiş. Buranın kar sağlaması gerekirdi. 2016 ve 2017 yıllarında bir milyonun üzerinde zarar yapmış" dedi.

2021 MİLAT OLACAK
Tabloyu düzeltmek için reel adımlar atacaklarını ifade eden Öreroğlu, "2021 yılını milat olarak kabul ediyoruz. 2021 yılında borçsuz bir belediye hedefliyoruz. Akıllı şehircilik kapsamında 7 milyon lira civarında bir gelir elde etmeyi planlıyoruz. Gelir arttırıcı projeler devam ettiği sürece 2021 yılının denk bütçe politikasına geçeceğimiz bir yıl olduğunu ön görüyoruz. Tedbirlerimiz belediyenin hizmetlerini aksatacak tedbirler değil. Tamamen para mal alırken kazanılır anlayışıyla alımlarda yaptığımız pazarlıklar, harcamalarımızdaki kontroller ve maliyetleri aşağıya çekme yöntemiyle olacaktır" şeklinde konuştu.


 

whatsapp-image-2019-05-22-at-11-22-52.jpeg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.