LÜTFİ ÖZKAL

LÜTFİ ÖZKAL

yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

NAZİLLİ ESNAFI GÜÇ BİRLİĞİ OLUŞTURDU

A+A-

 Uzun zamandır Nazilli’de sosyal medyada bir araya gelerek reklam ve sektör paylaşımı yapan bir grup vardı. Bu grup olayı daha da ileriye taşıyarak Nazilli Esnafları Güç Birliği Derneği adı altında birleşme kararı aldılar. Süreci uzun uzun takip ederek ne yaptıklarını, nasıl ilerlediklerini izledim. Çoğunluğu küçük esnaftan oluşan ve henüz yeni üye kaydına başlayan bu derneğin öncelikli amacı esnafın kalkınmasına yardımcı olacak bir yol haritası çizmek. Yani, kendi sayfalarından aldığım beyanat bu şekilde. Bu genel tanımdan yola çıkarak derneğin kurucusu Meltem Hanım (Tuğral) ile görüştüm. İlk söylediği cümle “Aslında biz esnaf olarak kendimizi geliştirmeyi hedefliyoruz.” oldu. Doğru bir cümleydi, esnafın ihtiyacı kendisini yenilemek ve geliştirmek. Eğer esnaf AVM’lere kafa tutmak istiyorsa önce kendi hatalarını düzeltmek ve eksikliklerini gidermek zorunda. Müşteriye kendisini kabul ettirmek ve müşteride bir “güven” oluşturmak en öncelikli görev arasındadır.
    Düşünce güzel, oluşum daha da bir güzel. Aynı düşüncede ve sosyal yapıda insanların bir araya gelerek bir çatı altında birleşerek bunu resmiyete dökmesi medenice bir hareket. Belli ki esnaf STK’lardan (Sivil Toplum Kuruluşu - esnaf odaları ve ticaret odaları) yeterli desteği alamadığından kendi başının çaresine bakma yoluna gitmiş ve dernekleşmiş. Çünkü esnafın ve tüccarın kayıtlı olduğu ve derneğin kapsamını misyon olarak üstlenen yapılanmalar halihazırda mevcut. Esnaf bu yapıdan istediğini alamamış olacak ki, kendi STK oluşumunu hayata geçirmiş. 
    Bu ve benzeri oluşumlara çok önem veriyorum. Çünkü esnaf bilinçlenmeli, bilinçlendirilmeli. Esnafımız birçok konuda yetersiz. Sermayesi az olduğu için satın alma gücü eksik, kazancı az olduğu için fuarlara ve iş gezilerine gidemiyor. Yeniliklerden haberdar olamıyor. Personel çalıştıramıyor, vitrinini yenileyemiyor, ürünlerini sergileyemiyor, kampanya yapamıyor, yapsa da duyuramıyor… Bu liste uzar, gider. Esnafın daha saymakla bitmeyecek çok derdi var. Bu sıkıntıların birçoğu maddi kaynaklı olsa da bilgi eksikliğinden kaynaklanan sorunları da mevcut. Esnafın bu eksikliklerini kendi başına gidermesine de hiç ihtimal yok. Hangi esnaf dükkânını kapatıp da bir pazarlama eğitimine katılabilir ki? Ya da insan kaynakları eğitimine? Mesela geçtiğimiz günlerde Nazilli’de online satış ve sosyal medya eğitimi vardı. Kaç esnaf katıldı derseniz bir elin parmağını geçmez. İşte bu yüzden esnaf kendi sorunlarını ve yetersizliklerini önce kabul etmeli, sonra çözüm aramalıdır. Kabul etme süreci bu tür derneklerle daha kolay olacaktır. 
    Esnafın harekete geçmesi ne kadar sevindirici bir hareketse bir çatı altında toplanması daha da sevindirici bir hareket. Umuyorum ki hizmet kalitesi tatlı bir rekabete vesile olur ve diğer STK’ları tetikler.  Unutmayalım, yerel esnaf ekonominin can damarıdır.
    Buradan bir çağrıda bulunmak istiyorum. Dernek yöneticilerinin de uygun bulmaları halinde derneğe ufak bir katkı sağlamak adına bir eğitim vermek isterim. Hem boş lafla teşekkür etmemiş, fiili olarak da bir katkı sunmuş olurum. 
Sağlık ve mutluluklar dilerim.

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.