AYŞE AKTAŞ

AYŞE AKTAŞ

Yazar
Yazarın Tüm Yazıları >

NAZİLLİ SENİ UNUTMAYACAK, MEHMET YÜZÜGÜLER’E SAYGILARIMIZLA

A+A-

İzmir'de, tedavi gördüğü hastanede 72 yaşında hayatını kaybeden eski Anavatan Partisi Aydın Milletvekili Mehmet Yüzügüler, memleketi Nazilli'de son yolculuğuna uğurlandı. Tüm sevdiklerini yasa boğan, yüzü daima gülen insan, sevenlerini üzerek son yolculuğuna uğurlandı.

Hayat felsefesinin Nazilli ye hizmet olarak gören Mehmet Yüzgüler bir çok genç siyasetçiye, iş adamına ve Nazilli’ye kattıkları en büyük mirası oldu. Mekanın cennet olsun Mehmet Yüzügüler.

KENDİ AĞZINDAN MEHMET YÜZÜGÜLER
"1947 senesinde Nazilli'nin İsabeyli Köyü'nde doğdum. İlk okulu İsabeyli'de okudum. Ortaokul ve liseyi Nazilli'de okudum. Üniversiteyi İzmir'de Ege Üniversitesi'nde, İnşaat Mühendisliği bölümünde okudum. 1972 yılında mezun oldum. O günden bu güne siyaset yaptığım dönemdeki ara vermelerim hariç devam ettim. 1984 yılına gelinceye kadar serbest İnşaat Mühendisliği yaptım. Ardından Nazilli Belediye Başkan adayı oldum. Nazilli Belediye Başkanlığını kazandım. 1984'den 1987'ye kadar Nazilli Belediye Başkanlığı yaptım. 87'den 91 yılına kadar da Aydın Milletvekili olarak yola devam ettim. 91 yılında tekrar Nazilli'deki büroma gelip emekliliği yaşıyorum.”

UÇAK KİRALADI, HAVADAN BROŞÜR ATTIRDI 
“Gündüz ayrı gece ayrı Nazillililere bunu anlatmaya çalıştım. Bunun yetmeyeceğini düşünerek Türk Hava Kurumu'ndan uçak kiralayarak broşür attık. Evet çıkarsa Nazilli il olacak diye. Aynı partiden de kişiler olmak üzere Nazilli'nin vilayet olmasını sanki istemiyorlar gibi körü körüne karşı çıkanlar oldu. O referandumda Nazilli'nin il olmasının önüne geçildi. Kişisel çıkarlar adına bir şehrin geleceği ile oynandı. Orada da ince politika yaptılar. Nazilli maalesef orada makus tarihini yenemedi. Siyaset yapıp da en çok içimde ukde kalan olay odur. Bina yapmışız, yol yapmışız, eksiği de vardır, fazlası da vardır, kendi kapasiteme göre bir şeyler yapmışımdır. Nazilli'nin küçük hesaplar yüzünden il olamamasının hala üzüntüsünü yaşıyorum.”

BÖLGENİN İLK ARITMA TESİSİNİ NAZİLLİ'YE YAPTI;” Daha bu bölgede hatta hatta arıtma tesisi yokken arıtma tesisi kazandırdım”
NAZİLLİ'YE ALT GEÇİT YAPTI;” Nazilli'ye alt geçit yaptık. Devlet demiryollarının orada bulunan. Bir kuruş harcamadan bu hizmeti şehrimize kazandırdık.”

TURGUT ÖZAL'I NAZİLLİ'YE GETİRDİ
Helikopterle Aydın'a birtakım ziyaretlerden dolayı gitmemiz gerekiyordu. Turgut Özal, eşi Semra Özal, ANAP Genel Başkan Yardımcısı ve ben helikopterle yolculuğa başladık. Helikopter pilotuna Nazilli'ye inmesini söyledim. Aydın'da müsait bir alanın olmadığını belirttim. Özal'ın durumdan hiçbir bilgisi yoktu. Helikopterden indik. Özal Aydın'a indiğimizi sandı, ama karşısında Nazilli Polis Okulu'nu gördü. Bana döndü ve gülerek "Yüzügüler konuşmayacağım burada'' dedi.

YENİ NAZİLLİSPOR'U KURDU
”Yeni Nazillispor'u da kuran benim. Nazillispor olarak kurmak istedik. O zaman eski borçlardan dolayı yeni ismini koymak zorunda kaldık. 15 milyon lira teminat istediler. Onu bulduk. Fahri başkanlık da yaptım. Vefasızlıkları da gördükten sonra Nazillispor maçına bir daha gitmedim”

ÇOK KATLI BİNANIN FİKİR VE PROJE BABASI
"Belediye binası projesini ben yaptım. Üstünde en son katta bir döner lokanta vardı. 1987 yılında milletvekilli olduğum dönemde bu binanın temelini attık. Fore kazıkla on beşer metrelik beton kazık çaktırdık bina sağlam olsun diye. Bu meydanın altı projede otopark idi. Nazilli'nin Çınarlı kahvelerinin olduğu yerden bin 200 ile bin 500 metre arasında termal akıntı var. Bu termal suyu belediye meydanına kadar getirerek yüksek bina termal otel olarak düzenlendi. Üzerinde bir saatte bir devrini tamamlayan lokanta vardı. Bunun yanındaki yer iş merkeziydi. Şimdi orayı hiç alakası olmayan bir belediye binası olarak kullanıyoruz. Termal olarak otelin yanındaki binanın üst katında havuz vardı . Hem de acil bir durum olduğunda helikopter pistiydi. Yan tarafta belediye binası vardı. Alt tarafta tamamen otopark idi. Bu binanın temelleri aynen doğru atıldı. Bina bir seviyeye gelinceye kadar doğru yapıldı. Daha sonrası ise yozlaştırıldı."

3 TANE ANADOLU LİSESİ KAZANDIRDI
Birçok ilde olmadığı zaman ben Nazilli'ye 3 tane Anadolu Lisesi kazandırdım. Sağlık Meslek Lisesini ben kazandırdım. Ben siyasette gücümü oda başkanlarından ve sekreterlerden aldım. Genel müdürlerle her zaman iyi olmak zorunda değilsiniz.

"OĞLUMA SINIRSIZ VEKALET VERDİM"
Biliyorsunuz ki taraflı tarafsız herkes oğlunuzu bir yerlerde görmek istiyor. Neler söyleyeceksiniz ? Ben oğlum neredeyse arkasındayım. Karakteri, şahsiyeti gelişmiş bir insan. Ben ona hiçbir babanın vermediği sınırsız vekalet verdim. Onun alacak olduğu tüm kararların arkasındayım. Oğluma şöyle yap, böyle yap asla demem. Aydın Büyükşehir meclis üyeliği ve Nazilli meclis üyeliğinden istifa ettiğinde bana söyledi. Bugüne kadar uzaktan da olsa yanlışını hiç görmedim.” 
KAYNAK : NAZİLLİ’YE DEĞER KATANLAR-MEHMET ALİ CİNTOSUN

 

Önceki ve Sonraki Yazılar