Nazilli Cumhuriyet Başsavcılığı koordinesinde Aydın İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından dolandırıcılık yaptığı belirlenen şüphelilere yönelik eş zamanlı operasyon düzenlendi. Bu kapsamda Aydın, İzmir, İstanbul, Hatay, Ankara, Sakarya, Diyarbakır, Gaziantep, Manisa, Bartın, Tekirdağ, Van, Balıkesir, Sivas, Samsun, Kütahya ve Uşak illerinde belirlenen adreslere eş zamanlı düzenlenen operasyonda 38 şüpheli yakalandı.
Şüpheliler, "Bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık ve suç gelirlerini kripto varlıklar üzerinden aklama" suçundan gözaltına alındı. Şahısların adreslerinde yapılan aramalarda çok sayıda dijital materyale de el konuldu.

whatsapp-image-2024-05-24-at-10-08-15.jpeg

BENZER SİTE İLE DOLANDIRICILIK

Şüphelilerin ürün satışı yapılan platformların benzer arayüz ve bağlantı adreslerini oluşturarak vatandaşları buralara yönlendirip dolandırdıkları belirlendi. Sosyal medya platformları üzerinden de kendilerini polis, asker ya da kamu görevlisi gibi tanıtan şahısların ayrıca, bilgisayar, cep telefonu gibi ürünler satma vaadiyle dolandırdıkları da öğrenildi.

whatsapp-image-2024-05-24-at-10-10-20.jpeg

Ailesi Mehmet Avcı'yı arıyor Ailesi Mehmet Avcı'yı arıyor

VURGUN: 1MİLYAR 49 MİLYON 174 BİN TL

Şüphelilerin işledikleri suçlardan elde ettikleri gelirleri de kripto paraya çevirerek paraları aklamaya çalıştıkları ve bu yöntemle toplamda 1 milyar 49 milyon 174 bin liralık işlem yaptıkları tespit edildi.

whatsapp-image-2024-05-24-at-10-10-20-1.jpeg

ADLİYEYE SEVK EDİLDİLER

Nazilli'ye getirilen şüpheliler ifade işlemlerinin tamamlanmasının ardından sabah saatlerinde Nazilli Adliyesi’ne sevk edildi.

Kaynak: Haber Merkezi