Aydın İl Jandarma Komutanlığı Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, Nazilli’de başarılı bir operasyona daha imza attı. Nazilli merkezli 4 ilde gerçekleştirilen operasyonda bilişim sistemlerini kullanmak suretiyle nitelikli dolandırıcılık ve suç gelirlerini kripto varlıklar üzerinden aklayan örgüt çökertildi. 

Nazilli, İstanbul, Mardin ve Iğdır'da 28 Haziran Cuma günü gerçekleşen operasyonda 9 şüpheli yakalandı ve çok sayıda dijital materyal ele geçirildi. Nazilli İlçe Jandarma Komutanlığı’nda ifade işlemleri tamamlanan şahıslar, ifadelerinin ardından geniş güvenlik önlemleri altında Nazilli Cumhuriyet Savcılığı’na sevk edildi. 

Whatsapp Image 2024 07 01 At 11.40.06 (2)

DOLANDIRMAK İÇİN SOSYAL MEDYAYI KULLANIYORLAR
Organize suç örgütünün çok sayıda arkadaşlık, tanışma, sohbet ve buluşma konseptli web siteleri ve sahte sosyal medya hesapları tasarlayıp yayınladıkları ve bu hesaplar üzerinden ağlarına düşürdükleri mağdurlarla öncelikle normal sohbet edip güven kazanarak kişisel verilerini ve fotoğraflarını ele geçirdikleri belirlendi. Örgütün, mağdurlara ait kişisel verileri kullanarak oluşturdukları sahte dava, uzlaşma ve icra evraklarını, avukat kimlik fotoğraflarıyla birlikte gönderip şantaj yaparak uzlaşma bedeli, avukatlık bedeli, dava kapama bedeli adı altında defaten ödeme aldıkları ortaya çıktı.

Whatsapp Image 2024 07 01 At 11.40.06

GELİRLERİ KRİPTOYA YATIRDILAR
Mağdurlardan elde ettikleri suç gelirlerini kripto varlıklara çevirerek karmaşık yollarla meşrulaştırdıkları belirlendi. Para transfer trafiğinin takibi ve detaylı teknik analizi ile izini kaybettirmeyi amaçlayan suç örgütüne ait gizli kripto cüzdanları deşifre edildi. 

Akıllara durgunluk veren olay! Domuz sandığı komşusunu öldürdü! Akıllara durgunluk veren olay! Domuz sandığı komşusunu öldürdü!

9 MİLYAR 411 MİLYON LİRALIK İŞLEM HACMİ
Yurt içi ve yurt dışı kripto varlık sağlayıcıları, bankalar, özel ödeme kuruluşları, internet servis sağlayıcılarından alınan verilerle, MASAK ile koordineli yapılan çalışmalar sonucu işlem hacminin 9 milyar 411 milyon 527 bin 142 lira olduğu belirlendi.

Whatsapp Image 2024 07 01 At 11.40.06 (1)

Muhabir: Mine Eren