Nazilli'de güven ortamı oluşturuldu

Nazilli'de güven ortamı oluşturuldu

Nazilli'de İlçe Seçim Kurulunun görevlendirdiği 748 kişinin yanı sıra siyasi partilerin sandık kurulu görevlileri ve müşahitleri de eğitimlerini tamamladı.

A+A-

(SİMGE ATA) 5 adayın yarışacağı Nazilli'de partililer, 31 Mart günü oy kullanılacak alanlarda yerini alarak sandıkları koruyacak.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Sadi Güven'den, seçime ilişkin tüm güvenlik önlemlerinin alındığı açıklaması geldi. Güven, her sandık başında 7 kişinin bulunacağını, başkan ve memur üyenin dışındaki 5 kişinin, o ilçede, son milletvekili seçiminde en çok oyu alan siyasi partilerin temsilcileri olacağını belirtti. Buna göre Nazilli'de 31 Mart günü sandık başında Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nın sandık kurulu görevlileri yer alacak. Diğer partilerse müşahitleriyle sandıkları koruyacak.

NAZİLLİ'DE 114 BİN 966 SEÇMEN OY KULLANACAK
Nazilli İlçe Seçim Müdürlüğü, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) belirlediği takvime göre 748 kişiden oluşan sandık kurulu başkanları ile memur üyelerini sandık güvenliği konusunda eğitime tabi tuttu. Bunun yanı sıra Nazilli'de seçime girecek olan Cumhur İttifakı, Millet İttifakı, Saadet Partisi, Vatan Partisi ve HDP sandıkları korumak için 31 Mart'ta oy kullanılacak alanlarda olacak. Partililer, 114 bin 966 seçmenin oy kullanacağı Nazilli'de sandıkları bir an bile boş bırakmayacak.

SANDIKLARIN ÇOĞUNLUĞU AK PARTİ'YE EMANET 
Cumhur İttifakı paydaşları; AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak ve MHP Nazilli İlçe Başkanı Cüneyt Korkmaz bu kapsamdaki çalışmalarını tamamlayan partiler arasında. Cumhur İttifakı ortakları sandık güvenliği için sandık kurulu görevlileriyle oy kullanılacak okulların her katında müşahitlerini bulunduracak. Abak, "Okul sorumlusu olarak tayin ettiğimiz görevlilerimiz de olacak. Bu konudaki çalışmalarımızı çok önceden bitirdik. Müşahit listemizi İlçe Seçim Kuruluna bildirdik. Nazilli seçim bölgesinin tamamında AK Parti olarak yaklaşık bin 200 kişi görevde olacak" dedi. MHP İlçe Başkanlı bu bakımdan AK Parti'nin görevlendirmelerini yeterli bularak yalnızca okul bazında görevlendirme yapacak. MHP'li Cüneyt Korkmaz, "Her sandığa bir müşahit koymadık. Daha önce seçim kurulunda da görev yaptığım için işleyişe hakimim. Sandıkların güvenliği açısından hiçbir tedirginliğimiz yok. Nazilli içerisinde sorunlu bir süreç olacağını düşünmüyorum. Herkes için hayırlı olmasını diliyorum. 1 Nisan'da her şeyin unutularak hizmete devam edilmesini diliyoruz" dedi.

MİLLET İTTİFAKI TAM TEŞEKKÜLLÜ ÖNLEM ALDI
Millet İttifakı paydaşları CHP Nazilli İlçe Başkanı Serkan Sevim ile İYİ Parti Nazilli İlçe Başkanı Durmuş Kural da sandık güvenliği için tüm önlemlerini aldı. Sevim, her sandıkta bir müşahit, oy kullanılacak tüm okullarda da bir bina sorumlusu bulunduracaklarını belirterek, "31 Mart sabahı güneş doğmadan buluşup toplantı yapacağız. Bununla ilgili sağlam bir örgütlenme ve iletişim ağı oluşturduk. Sandık görevlileri sandığın başına geçtiği andan itibaren 8 kişilik hukuk ekibimizle bu sandıkları gezeceğiz. Herhangi bir aksaklık yaşanmaması için tüm önlemlerimizi aldık. CHP Aydın Milletvekilimiz Süleyman Bülbül de bize eşlik edecek. Sandıklar kapandıktan sonra hukukçularımız seçim kuruluna geçerek bilgisayarların başında bekleyecek. Veri girişi açısından da CHP binasında ekibimiz olacak. Oylar sayıldıkça verileri sisteme geçecekler" dedi. Seçmenin şüpheye düşmesine gerek olmadığını belirten Sevim, "Oylara ve sandıklara namusumuz gibi sahip çıkacağız" dedi. İYİ Partili Kural'sa sandık görevlilerinin 15 gün boyunca 3 ayrı safhada eğitim aldığını belirterek CHP'den 600, İYİ Parti'den 600 olmak üzere toplam bin 200 görevlinin sandık başında olacağını kaydetti. "Kazanan kim olursa olsun 1 Nisan sabahı sarılarak başarı dileklerimizi ileteceğiz" diyen Kural, bu süreçte AK Parti, MHP, CHP ve Saadet Partisi ilçe başkanlarıyla iletişim halinde olduklarını ifade etti.

DİĞER PARTİLERİN MÜŞAHİTLERİ GÖREV BAŞINDA OLACAK
Nazilli'deki diğer adaylar sandıklarda sandık kurulu görevlisi bulunduramayacak ancak 5 kişilik müşahit kontenjanından yararlanacak. Bu bakımdan Saadet Partisi Nazilli İlçe Başkanı Musa Muça, "Adayımız Vahap Kırca ve ben sandıkları dolaşacağız. Sandıkta görevlilerimiz olmayacak ama müşahitlerimiz olacak. İlçe Seçim Kurulu Müdürlüğü de sayım esnasında bir kişi görevlendirebileceğimizi söyledi. Nazillili vatandaşlarımızın sağduyusuna güveniyor, seçimlerin sükunet içinde geçmesini temenni ediyoruz" dedi.
Seçime dair değerlendirmelerde bulunan Nazilli İlçe Seçim Kurulu Başkanı Selahattin Afşin de yerel seçimin tüm millete hayırlı olmasını temenni ederek "Tüm hazırlıklarımızı tamamladık. Vatandaşımız güvenli ve huzurlu bir şekilde oylarını kullanacaklardır" dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.