Nazilli’de işler karıştı! 

Nazilli’de işler karıştı! 

‘Nazilli İl Olsun Platformu’nun en son gerçekleştirdiği daraltılmış toplantının, Nazilli Ticaret Odası Başkanı Nuri Arslan’ın ev sahipliğinde gerçekleşmesi akıllarda soru işaretleri doğurdu.

Siyasi kulislerde daraltılmış toplantının hangi akla ve kime hizmet ettiği sorgulanırken, Cumhur İttifakı’ndan Belediye Başkan Adayı olmayı çok isteyen NTO Başkanı Arslan’ın platform toplantısı üzerinden siyasi rant devşirmeye çalıştığı da öne sürüldü. 

Nazilli Ticaret Odası (NTO) Koordinatörlüğünde ‘Nazilli İl Olsun Platformu’ adı altında düzenlenen daraltılmış toplantıya, Nazilli’de yer alan çok sayıda STK’nın katılmaması bazı tepkileri de beraberinde getirdi. En son Nazilli Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde daraltılmış olarak gerçekleşen toplantıya neden katılmadıkları sorusu üzerine konuşan STK temsilcileriyse davet edilmedikleri yönünde cevap verdi. Toplamda 155 adet dernek bulunan Nazilli’de hangi derneklerin platform çatısı altında paydaş katılım için davet edildiği de muamma olarak kalırken, Nazilli’de yaşayan vatandaşların da oluşturulan platformu ciddiyetten uzak olarak değerlendirmesi dikkat çekici bulundu. 

Geçtiğimiz günlerde NTO’nun koordinatörlüğünde ‘Nazilli İl Olsun’ platformu altında toplantı düzenlendi. Düzenlenen toplantıya Nazilli Belediye Başkanı Kürşat Engin Özcan ile birlikte Nazilli’nin çevresinde yer alan bazı belediye başkanları, Cumhur ve Millet İttifakı ilçe başkanlarıyla Nazilli Kent Konseyi Başkanı Gürkan Yenipazarlı, Nazilli Ticaret Odası Meclis Başkanı Gürdal Yüzügüler, Nazilli İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Fatma Neval Genç katıldı.  ‘Nazilli tek yürek’ sloganlarının ön plana çıktığı toplantının neden daraltıldığına anlam verilemezken, Nazilli’yi temsil eden bazı STK’ların toplantıya katılmaması tepkileri de neden oldu. 

“BİZE KİMSEDEN DAVET GELMEDİ”

Üye sayısı açısından Aydın’ın en büyük sivil toplum kuruluşlarından biri olan Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Nazilli Şube Başkanı Faruk Baştepe, Nazilli Ticaret Odası’nda düzenlenen platforma davet edilmediklerini söyledi. Nazilli’nin il olmasına karşı olmadıklarını belirten Baştepe, “Nazilli’de zaten ev sıkıntısı var. Kiralar da aldı başını gidiyor. Nazilli il olacak bir sürü göç alacak sonra imkanı olmayan vatandaş iyice sıkıntıya girerse ne olacak? Böyle olacaksa eğer il olmasına karşıyım. Ama il olması Nazilli’ye biz emeklilere ve Nazilli vatandaşına gerçekten faydası olacaksa olsun. Ayrıca bize kimseden davet gelmedi. Davet gelseydi de mutlaka gider, Nazilli’nin il olması için elimizi taşın altına koyardık“ ifadelerini kullandı.

“BİRLİK BERABERLİK İÇİNDE YAPILMALIDIR” 

Yine Nazilli’de faaliyet gösteren bir diğer sivil toplum kuruluşu olan Nazilli Engelsiz Engelliler Derneği Başkanı Ahmet Ünlü ise, “Biz davet edilmedik. Her zaman olduğu gibi yine taraf, tarafsızlık muhabbetleri bunlar.” ifadelerini kullandı. Öte yandan böyle faaliyetlerin hep bir ağızdan yapılmasının daha uygun olduğunu vurgulayan Ünlü, “Nazilli’nin il olması her açıdan önemli tabi. Bürokrasiye daha rahat ulaşırız. Bizim en büyük sıkıntımız bürokrasiye ulaşamamak, işlerin ağır ilerlemesi. Nazilli’nin il olması bizim için avantajlı olur. Taraf tutmadan hep bir ağızdan yaparsak bu işi daha farklı olur. Birlik ve beraberlik olursa daha anlam taşır. Yoksa diğer şeyler gibi havada kalır.” dedi.

“İL YAPACAKLARINA İŞ ŞARTLARINI ÇOĞALTSINLAR!”

Ayrıca konuyla ilgili sosyal medya hesaplarından da görüş belirten bazı Nazillili vatandaşların, ‘Nazilli İl Olsun’ platformunun çalışmalarını samimiyetsiz bulduklarını ifade ederek bazı çarpıcı yorumlarda bulunduğu gözlemlendi. Konuyla ilgili paylaşım yapan Zafer Şabablı, "Doğru düzgün fabrika yok, bir şey yok! Emekli yatağı Nazilli il olsa ne olur boş işler" yorumunda bulunurken, Ahmet Çekim, "Madem STK'lar davet ediliyor. Nazilli Türk Ocağı'nı temsilen biri olmalı. Düzenleyen bunu düşünmeli. Tabi ki siyasi amaçlı değilse", İlyas Şabablı, "Nazilli ilden önce yollar yapılsın. Şehir içi köstebek yuvası gibi yazık arabalara", İbrahim Gültekin, "Nazilli’yi il yapacaklarına iş şartlarını çoğaltsınlar. Nazilli'de gençler kalmıyor. Nazilli şimdiye kadar emekli ilçesiydi. Bundan sonra emekli ili olmasın öncelik iş yerleri olmalı" dedi. Sosyal medya hesabından "Nazili il olsun diyenlerin hepsi çıkar peşinde” şeklinde yorumda bulunan Alaittin Kösehan adlı vatandaş, “İşin yok bir de Vali mi doyuracağız?" derken, Yaşar Demir adlı vatandaş, "Nazilli il olmasın sadece Nazilli ve her yerde ki torpilli çalışma olayı kalksın. Sanki Nazilli il olunca işler değişecek? Yine reklam, yine reklam hepsi bu kadar. Banka hacizini kabul edecek iş yerleri açın, milleti Uğur Dondurmaya muhtaç bırakmayın" sözleriyle aksi yönde görüş belirtti. 

ARSLAN’A DESTEK İÇİN Mİ KATILDILAR? 

Öte yandan en son Nazilli Ticaret Odası’nın ev sahipliğinde gerçekleşen daraltılmış toplantıya, AK Parti Nazilli İlçe Başkanı Mustafa Abak ile MHP İlçe Başkanı Hasan Eren’in katılması, bir önceki toplantılara davetli olmalarına rağmen katılmayan başkanların tutumuyla ilgili akıllarda soru işaretleri doğurdu. Önümüzdeki dönem Nazilli’de Cumhur İttifakı’ndan belediye başkan adayı olabileceği konuşulan NTO Başkanı Arslan’ın ‘Nazilli İl Olsun’ platformu üzerinden siyasi rant devşirmeye çalıştığı iddiaları da siyasi kulisleri karıştırdı. Cumhur İttifakı’nın her iki ilçe başkanının toplantıya katılması, Arslan’a belediye başkan adaylığı noktasında destek olarak da yorumlandı. Nazilli’nin il olmasını sağlayacak siyasi irade olarak ‘Cumhur İttifakı’ işaret edilirken, süreç dahilinde yaşanacak gelişmeler merak konusu oldu.

be70a1fb-6639-43e1-b8ac-53f0d8f7e545.jpgf0df63b3-ced6-4442-b711-2c859822302f.jpg7b94c7a2-6f06-41b1-8a25-5aa26ee66c8c.jpg0ea2d0e0-f1f9-4dc2-a5dd-ebfa6addbdad.jpg

Kaynak:Haber Kaynağı

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler