Nazilli'de katliam kapıda

Nazilli'de katliam kapıda

CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, 22 Mayıs’ta gazetemizin manşetinden ‘Katliam Kapıda’ başlığıyla duyurduğumuz, Nazilli’de gölet yapımı için açılacak kalker ocağı çalışmalarında yüzlerce ağacın kesilecek olmasını TBMM’ye taşıdı.

A+A-

(MURAT TAN) CHP Aydın Milletvekili Süleyman Bülbül, Nazilli’de Aşağıyakacık Hayvan İçme Suyu Göleti yapımında kullanılacak ham madde temini için DSİ tarafından açılacak kalker ocağı çalışmalarında bin 632 ağacın kesilecek olmasına kayıtsız kalmadı. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un cevaplaması istemiyle meclise yazılı soru önergesi sunan CHP Aydın Milletvekili Bülbül, “Bir yandan Jeotermal Enerji Santrallerinin verdiği büyük sağlık ve doğa hasarı ile mücadele eden, tarım kentinden adeta Jeotermal kentine dönen Aydın’da bu proje ile birlikte başka bir ekolojik hasar oluşacağı aşikardır” dedi. 

“EN AZ BİN 632 AĞAÇ KESİLECEK”

Bülbül bin 632 ağacın kesilmesinin jeotermal kentine dönen Aydın’da bir başka ekolojik hasara neden olacağını vurguladığı yazılı önergesinde, “Ormanlık alanlar her geçen gün yangınlar, imar değişikliği, enerji santralleri ve maden ocakları projeleri, amaç dışı kullanım gibi nedenlerle yok olmaktadır. Son verilere göre Türkiye’de 2017 yılında 33 bin 900 hektar orman alanı yok olmuştur. Nefes almanın tek kaynağı olan ormanlık alanların yanlış politikalar ve ihmaller nedeniyle yok olması geri dönüşü olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Tüm bunlar bilinirken, DSİ 21. Bölge Müdürlüğü Nazilli’de yapılması planlanan Aşağıyakacık Hayvan İçme Suyu Göleti için Aydın Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü’ne kalker ocağı açma izni başvuruda bulunmuştur. Eğer izin alınırsa projeye göre, Çaldağı Mevkii’nde bulunan ruhsatlı maden ocağı sahasında kalker üretimine başlanacak ve buradan çıkarılacak ham madde gölet yapımında kullanılacaktır. Bunun için, ormanlık ve ziraat alanı olan ve karaçam ile kızılçam ağaçlarının bulunduğu alandan en az bin 632 ağaç kesilecektir. Bitkisel toprak alanlarının üstü örtü toprağı da sıyrılacaktır” ifadelerine yer verdi. 

“ALTERNATİF BİR YER DÜŞÜNDÜNÜZ MÜ?”

CHP'li Bülbül, Bakan Kurum’a yazılı soru önergesinde şu soruları yöneltti; 

1- Bu proje ÇED kapsamında mıdır? Kapsam dahilindeyse ÇED raporu alınmış mıdır? ÇED raporu alınmadıysa oluşabilecek zararlar konusunda nasıl bir çalışma yapılmıştır? Çalışmanın sonucu ne olmuştur?
2- Üretim maliyetini düşürmek amacıyla patlatma ve delme faaliyeti yapılması planlanmaktadır. Patlatma ve delme işleminin titreşim (yer sarsıntısı), hava şoku (gürültü), kaya fırlaması, toz ve kirletici gazlar gibi çevresel sorunlara sebep olduğu bilinmektedir. Bu çevresel etkiler bölgede korku ve endişe yaratırken halk sağlığını da ciddi anlamda tehdit etmektedir. Ocağın yapılacağı yerin yerleşim yerine 2,5 km uzaklıkta olduğu düşünüldüğünde bu patlatma faaliyetinin halk sağlığına vereceği zararlar araştırılmış mıdır?
3- Her ne kadar projede bölgeye yakın yaşayan vatandaşların ve bu konuda çalışma yapan STK ve uzmanların olumsuz görüşleri dikkate alacak ve buna rağmen projeyi yine de hayata geçirecek misiniz? 
4- Kesilecek başta kızılçam ve karaçam ağaçları olmak üzere bölgedeki ekosisteme verilecek zararın sonuçları konusunda bir çalışma yapılmış mıdır? 
5- Yer seçimi yapılırken hangi kriterler göz önüne alınmıştır? Tarım ve ormanlık alanı içinde ve yerleşim yerlerine yakın bir proje için bu etkileri bertaraf edecek alternatif bir yer düşünülmüş müdür? 

hedef-yazdi-bulbul-meclise-tasidi-109190-68d0a96c7ea40b8cb8d178904cd3577c.jpghedef-yazdi-bulbul-meclise-tasidi-109190-fc0f86553e748e282236b954e8e32773.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
İlgili Haberler